Noqonuniy moliyaviy oqimlarni o‘lchash bo‘yicha salohiyatni mustahkamlash yuzasidan seminar-trening tashkil etildi
Bosh prokuratura Akademiyasi BMT GJB, BMT savdo va taraqqiyot konferensiyasi (YUNKTAD) va Osiyo va Tinch okeani uchun iqtisodiy va ijtimoiy komissiya (ESKATO) tomonidan amalga oshirilayotgan noqonuniy moliyaviy oqimlarni o‘lchashda Osiyo-Tinch okeani mintaqasidagi mamlakatlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha tajriba loyihasida ishtirok etmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 21 fevraldagi “2030 yilgacha bo‘lgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarni amalga oshirishni jadallashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 83-son qaroriga asosan Milliy barqaror rivojlanish maqsadlarining “Samarali boshqaruv” yo‘nalishi bo‘yicha ekspertlar guruhi tashkil etilgan.
Hozirda barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarning 16.4-vazifasida belgilangan 2030 yilgacha noqonuniy pul va qurol-yarog‘ oqimlarini jiddiy ravishda qisqartirish, o‘g‘irlangan aktivlarni izlab topish va qaytarish bo‘yicha ishlarni jonlantirish va uyushgan jinoyatchilikning barcha shakllariga qarshi kurash olib borishni ta’minlash bo‘yicha metodologiya va ko‘rsatmalar takomillashtirilmoqda.
Yuqorida keltirilgan loyihaning maqsadi noqonuniy moliyaviy oqimlarni o‘lchash uchun statistik salohiyatni mustahkamlashdan iborat. Loyihada tegishli idoralar tomonidan ma’lumotlarni baholash, noqonuniy faoliyat turlari bo‘yicha maxsus metodikalardan foydalanish va tegishli o‘quv tadbirlari o‘tkazish nazarda tutilgan.
Loyiha doirasida vujudga kelgan masalalarga aniqlik kiritish maqsadida joriy yilning 27-28 oktabr kunlari Bosh prokuratura Akademiyasida ESKATO ekspertlari Alik Mdjuma Nyasulu, Anastasiya Maga va Ayodele Marshall ishtirokida seminar-trening tashkil etildi.
Seminar-treningda Bosh prokuratura, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, DBQ, DSQ, Davlat statistika qo‘mitasi, Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti mas’ul vakillari ishtirok etdi.
Mazkur seminar soha mutaxassislari salohiyatini mustahkamlash, ilg‘or xorijiy tajribani o‘rganish va amaliyotga tatbiq etish hamda Milliy maqsad va vazifalarning 16.4-vazifasini bajarilishi samaradorligini oshirishga muhim ahamiyat kasb etadi.

Организован семинар-тренинг по укреплению потенциала в измерении незаконных финансовых потоков
Академия Генеральной прокуратуры участвует в пилотном проекте по оказанию поддержки странам Азиатско-Тихоокеанского региона в измерении объема незаконных финансовых потоков, реализуемом УНП ООН, Конференцией Организации Объединенных Наций по торговле и развитию (ЮНКТАД) и Экономической и социальной комиссией для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО).
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 21 февраля 2022 года № 83 «О дополнительных мерах по ускорению реализации национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года» создана экспертная группа по направлению «Эффективное управление» Национальных целей и задач в области устойчивого развития.
В настоящее время совершенствуются методология и методические указания, направленные на обеспечение значительного уменьшения незаконных финансовых потоков и потоков оружия, активизации деятельности по обнаружению и возврату похищенных активов и ведения борьбы со всеми формами организованной преступности, предусмотренных задачей 16.4 Национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года.
Цель вышеуказанного проекта заключается в укреплении статистического потенциала для измерения незаконных финансовых потоков. Проект предусматривает оценку информации соответствующими ведомствами, применение специальных методик по соответствующим видам противоправной деятельности и проведение обучающих мероприятий.
В целях уточнения вопросов, возникающих в рамках проекта, 27-28 октября т.г. организован семинар-тренинг с участием экспертов ЭСКАТО Алика Мджума Ньясулу, Анастасии Мага и Айоделе Маршалл.
В семинаре-тренинге приняли участие ответственные сотрудники Генеральной прокуратуры, Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства экономического развития и сокращения бедности, ГТК, ГНК, Госкомстата, Института прогнозирования и макроэкономических исследований.
Данный семинар послужит укреплению потенциала специалистов сферы, изучению и применению передового зарубежного опыта, а также эффективной реализации задачи 16.4 Национальных целей и задач.