Elektiv kurslarni samarali tashkil etish yuzasidan seminar-trening o‘tkazildi
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan professor-o‘qituvchilarning pedagogik mahoratini oshirish, ta’lim jarayoniga innovatsion metod va texnologiyalarni joriy etish borasida tizimli ishlar olib borilmoqda.
2023 yil 23-27 mart kunlari elektiv kurslarni ishlab chiqish va unga qo‘yiladigan talablar hamda amaldagi elektiv kurslarni samarali tashkil etish bo‘yicha Akademiya professor-o‘qituvchilari ishtirokidagi navbatdagi seminar-trening o‘tkazildi.
Seminar-trening jarayonida professor-o‘qituvchilarning bilim va ko‘nikmalarini rivojlantirish maqsadida malaka oshirish jarayonini masofaviy va aralash shakllar asosida diversifikatsiyalash mexanizmlari, masofaviy va aralash malaka oshirish jarayonini pedagogik dizayn (Instructional design) modellari asosida strategik loyihalashtirish usullari, masofaviy va aralash kurslar doirasida tyutorlik faoliyati yuritishning o‘ziga xos xususiyatlari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, masofaviy va aralash kurslar o‘quv rejalarini majburiy va elektiv modullar asosida shakllantirish texnologiyalari, elektiv kurslarning tarkibiy qismi, didaktik ta’minoti, yangi ishlab chiqilgan elektiv kurslarni elektron platformaga joylashtirish va amaliyotga joriy etish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Mazkur seminar-trening Akademiya professor-o‘qituvchilarining elektiv kurslarni tashkil etish masalalari va unda tyutorlik faoliyatini yuritishga oid ko‘nikmalarini rivojlantirish, pedagogik mahoratini oshirishga xizmat qildi.

Проведен семинар-тренинг по эффективной организации элективных курсов
Правоохранительной академией ведется системная работа по повышению педагогического мастерства профессорско-педагогического состава и внедрению в учебный процесс инновационных методов и технологий.
23-27 марта 2023 года проведен очередной семинар-тренинг с участием профессорско-преподавательского состава Академии по вопросам разработки элективных курсов и требований к ним, а также эффективной организации текущих элективных курсов.
В целях развития знаний и навыков профессорско-преподавательского состава в ходе семинара-тренинга рассмотрены механизмы диверсификации учебного процесса на основе дистанционной и смешанной форм, методы стратегического планирования дистанционного и смешанного учебного процесса на основе моделей педагогического проектирования (Instructional design), особенности дистанционного обучения и смешанных курсов.
Также подробно рассмотрены технологии формирования дистанционных и смешанных учебных планов на основе обязательных и элективных модулей, составная часть, дидактическое обеспечение элективных курсов, вопросы размещения вновь разработанных элективных курсов на электронной платформе и внедрения их в практику.
Данный семинар-тренинг способствует развитию у профессорско-преподавательского состава Академии навыков организации элективных курсов, осуществления тьюторской деятельности, а также повышения их педагогического мастерства.