Elektiv kurslarni samarali tashkil etish yuzasidan seminar-trening o‘tkazildi
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan professor-o‘qituvchilarning pedagogik mahoratini oshirish, ta’lim jarayoniga innovatsion metod va texnologiyalarni joriy etish borasida tizimli ishlar olib borilmoqda.
2023 yil 23-27 mart kunlari elektiv kurslarni ishlab chiqish va unga qo‘yiladigan talablar hamda amaldagi elektiv kurslarni samarali tashkil etish bo‘yicha Akademiya professor-o‘qituvchilari ishtirokidagi navbatdagi seminar-trening o‘tkazildi.
Seminar-trening jarayonida professor-o‘qituvchilarning bilim va ko‘nikmalarini rivojlantirish maqsadida malaka oshirish jarayonini masofaviy va aralash shakllar asosida diversifikatsiyalash mexanizmlari, masofaviy va aralash malaka oshirish jarayonini pedagogik dizayn (Instructional design) modellari asosida strategik loyihalashtirish usullari, masofaviy va aralash kurslar doirasida tyutorlik faoliyati yuritishning o‘ziga xos xususiyatlari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, masofaviy va aralash kurslar o‘quv rejalarini majburiy va elektiv modullar asosida shakllantirish texnologiyalari, elektiv kurslarning tarkibiy qismi, didaktik ta’minoti, yangi ishlab chiqilgan elektiv kurslarni elektron platformaga joylashtirish va amaliyotga joriy etish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Mazkur seminar-trening Akademiya professor-o‘qituvchilarining elektiv kurslarni tashkil etish masalalari va unda tyutorlik faoliyatini yuritishga oid ko‘nikmalarini rivojlantirish, pedagogik mahoratini oshirishga xizmat qildi.

A seminar training was held on the effective organization of elective courses
Systematic work is being carried out by the Law Enforcement Academy to improve the pedagogical skills of professors and teachers, and to introduce innovative methods and technologies into the educational process.
On March 23-27, 2023, another seminar training was held with the participation of the Academy's professors and teachers on the development of elective courses and their requirements, as well as the effective organization of current elective courses.
To develop the knowledge and skills of professors and teachers during the seminar training, the mechanisms of diversification of the training process based on remote and mixed forms, the methods of strategic planning of the training process based on pedagogical design (Instructional design) models, the tutoring activities within the distance and mixed courses characteristics were considered.
Also, the technologies of forming distance and mixed course curriculums based on mandatory and elective modules, the components of elective courses, didactic support, placing the newly developed elective courses on the electronic platform, and putting them into practice were discussed in detail.
This seminar training served to develop the skills of the Academy's professors-teachers in organizing elective courses and conducting tutoring activities and to improve their pedagogical skills.