Huquqni muhofaza qiluvchi organlar ilmiy-tadqiqot salohiyatini oshirish yo‘lida
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Oliy attestatsiya komissiyasining 2023 yil 30 sentyabrdagi 524-sonli qarori bilan O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi huzurida yuridik fanlar bo‘yicha fan doktori (DSc) va falsafa doktori (PhD) ilmiy darajalarini beruvchi DSc.31/31.12.2020.Yu.67.01 raqamli ilmiy kengashga 12.00.01 – “Davlat va huquq nazariyasi va tarixi. Huquqiy ta’limotlar tarixi” ixtisosligi bo‘yicha ham dissertatsiyalar himoyasini o‘tkazishga ruxsat berildi.
Bu esa O‘zbekiston Respublikasi prokuraturasi tarixida ilmiy faoliyatni amaliyot bilan bog‘lagan holda tadqiqotlar olib borishga, bu orqali yangi imkoniyatlar ochilishiga zamin yaratdi.
Akademiya ilmiy kengashida 12.00.01 – “Davlat va huquq nazariyasi va tarixi. Huquqiy ta’limotlar tarixi” ixtisosligining tashkil etilishi huquq va davlatning rivojlanish jarayonlariga xos bo‘lgan nazariy-uslubiy, tarixiy-mantiqiy, umumiy va maxsus va boshqa usullardan foydalangan holda turli huquq nazariyalari, huquqiy fikr asoslarini ifodalovchi g‘oyalar, huquq va davlatni o‘rganishda yondashuvlar tarixini o‘rganish, ularni qiyosiy huquqiy o‘rganish imkoniyatini kengaytiradi.
Ayniqsa, vatanimiz taqdiriga daxldor bo‘lgan tarixiy adolatni tiklashda, xalqimiz va millatimizning kelajagi, uning ozodligi va erkinligi yo‘lida begunoh qurbon bo‘lgan insonlarni, xususan, prokuratura organlarida xizmat faoliyatini o‘tagan, xalqimizning ertangi taqdiri uchun kurash olib borgan prokurorlarning, fan va jamoat arboblarining ijodiy meroslarini o‘rganish orqali, ularning xotirasini abadiylashtirishga alohida e’tibor qaratiladi.

On the way to building research capacity in law enforcement agencies
According to the decision of the Higher Attestation Commission under the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan No. 524 dated September 30, 2023 to the Scientific Council No.DSc.31/31.12.2020.Yu.67.01 on awarding the degrees of Doctor of Sciences (DSc) and Doctor of Philosophy in Legal Sciences (PhD) at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan it is allowed to defend dissertations in the specialty 12.00.01 – "Theory and history of state and law; history of legal doctrines".
Thus, the basis has been created and new opportunities have been opened for conducting research on the history of the Prosecutor's Office of the Republic of Uzbekistan in close interrelation of research activities with practice.
The introduction of a new specialty 12.00.01 – "Theory and History of State and Law; history of legal doctrines" in the Scientific Council of the Academy expands the possibilities of studying the history of various theories of law, ideas representing the foundations of legal thought, approaches to the study of law and the state, expands the possibilities of their comparative legal research using theoretical, methodological, historical and logical, general, special and other methods characteristic of the processes of development of law and the state.
Due attention will also be paid to restoring historical justice and perpetuating the memory of people, in particular, prosecutors, scientists and public figures who became innocent victims on the way to ensuring the freedom and prosperity of our people.