Yuridik fanlar sohasidagi bir guruh olimlar Bojxona rasmiylashtiruvi markazida bo‘lishdi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi boshlig‘i o‘rinbosari M.Mamasiddiqov boshchiligida Akademiyaning bir guruh professor-o‘qituvchilari Bojxona qo‘mitasida bo‘lib, joriy yilning 29 avgustida Davlatimiz rahbarining tashrifi chog‘ida ishga tushirilgan Bojxona rasmiylashtiruvi markazi faoliyati bilan tanishishdi.
Shuningdek, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, Jamoat xavfsizligi universiteti vakillari hamda San’atkorlar, ijodkor va ijrochilarning mualliflik huquqlarini himoya qilish Palatasi raisi ham tanishuv jarayonlarida ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Bojxona ma’muriyatchiligini yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2022 yil 27 apreldagi PF–122-son Farmonida sohani raqamli transformatsiya qilish, xizmatlar sifati va tezkorligini oshirishda muhim rol o‘ynamoqda.
Bojxona rasmiylashtiruvi markazida Ma’lumotlarni qayta ishlash markazi, Markazlashtirilgan masofaviy elektron deklaratsiyalash posti, “Call-markaz”, Targetlash va xavflarni monitoring qilish boshqarmasi faoliyat yuritmoqda.
Bojxona qo‘mitasida tashkil etilgan muqobili yo‘q yana bir markaz –  Targetlash va xavflarni monitoring qilish boshqarmasida esa Ozarbayjon, Turkiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkmaniston davlatlarining bojxona xizmatlari bilan tunu-kun o‘zaro tezkor ma’lumot almashinuvi yo‘lga qo‘yilgan.
O‘zbekiston va Jahon bojxona tashkiloti o‘rtasidagi faol hamkorlikning yangi namunasi bo‘lgan Markaziy bojxona laboratoriyasi ham mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.
Jahon bojxona tashkilotining Mintaqaviy bojxona laboratoriyasi maqomini olgan bunday laboratoriyalar dunyo bo‘ylab atigi 10 ta davlatda bor, xolos.
Olimlar bojxona sohasida qo‘lga kiritilayotgan yutuq va tajribalarni fan bilan umumlashtirish, tizimda xizmat qilayotgan xodimlarning amaliy tajribalarini ilmiy tadqiqotlarga keng jalb qilish yuzasidan o‘z taklif va tavsiyalarini berishdi.

A group of scientists in the field of legal sciences visited the Customs Clearance Center
A group of teachers from the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, led by Deputy Chief M.Mamasiddikov, visited the Customs Committee and got acquainted with the activities of the Customs Clearance Center, launched on August 29 of the current year.
The event was also attended by representatives of the National Center of the Republic of Uzbekistan for Human Rights, the University of Public Security, as well as the Chamber for the Protection of Copyrights of Art Workers, Creative Figures and Performers of the Republic of Uzbekistan.
The Customs Clearance Center, established in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 27, 2022 No.UP-122 "On additional measures to further improve customs administration", is aimed at digital transformation of the sphere, improving the quality and speed of services.
The Center has a remote electronic declaration post, a data processing center, a call center, targeting and risk management departments.
The Center for Targeting and Risk Management has organized round-the-clock operational information exchange with the customs services of countries such as Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Turkmenistan.
The guests were greatly impressed by the Central Customs Laboratory, a new example of active cooperation between Uzbekistan and the World Customs Organization.
Such laboratories, which have received the status of a Regional Customs Laboratory of the World Customs Organization, exist only in 10 countries around the world.
The scientists gave their suggestions and recommendations on summarizing the achievements and experience gained in the field of customs with science, and the wide involvement of the practical experience of the system's employees in scientific research.