Korrupsiya va xufiyona iqtisodiyotga qarshi kurashish masalalariga bag‘ishlangan xalqaro seminar
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida BMT Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha vakolatxonasi va Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi elchixonasi bilan hamkorlikda “Amalga oshirilishi mumkin bo‘lgan korrupsiyaga qarshi siyosat. Biznesda korrupsiyaga qarshi qonunchilik hujjatlariga rioya qilishni rag‘batlantirish” mavzusida seminarda tashkil etildi.
Tadbirda korrupsiya va xufiyona iqtisodiyot muammolari bo‘yicha ilmiy-tadqiqot olib borishda boy tajribaga ega va dunyoda taniqli bo‘lgan Buyuk Britaniyaning London universiteti professori Mushtak Xan (Mushtaq Khan) va doktor Pallavi Roy (Pallavi Roy) o‘zlarining loyihalari va izlanish natijalari bilan bo‘lishishdi.
Xususan, ekspertlar mamlakatlar tomonidan amalga oshirilayotgan korrupsiyaga qarshi kurashish dasturlari doimo ko‘zlangan maqsad va natijalarga olib kelmasligini, korrupsiyaga qarshi dasturlarni ishlab chiqishda birgalikdagi an’anaviy va noan’anaviy yondashuvlarni, shu jumladan gorizontal aloqalar, ijtimoiy qoidalarni inobatga olish zarurligini ma’lum qilishdi.
Seminarning yana bir muhim jihati, unda Markaziy Osiyo davlatlari tomonidan BMT Korrupsiyaga qarshi konvensiyasi qoidalarini yanada samarali amalga oshirish bo‘yicha tashkil etilgan Mintaqaviy platforma ishtirokchilari (Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmanistonning aksilkorrupsiya va prokuratura organlari vakillari) ham qatnashib, korrupsiyaga qarshi siyosatni amalga oshirish, biznesda korrupsiyani kamaytirishning samarali usullarini qo‘llashdagi bilim va ko‘nikmalarini oshirishdi.
Seminarda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Bosh prokuratura, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti, Iqtisodiyot va moliya vazirligi xodimlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qonunchilik va huquqiy siyosat instituti va Ichki ishlar vazirligi akademiyasi vakillari, Huquqni muhofaza qilish akademiyasining tabdir mavzusi doirasidagi tadqiqotchilar qatnashdi.
Seminar davomida ekspertlar ishtirok etuvchilarning qiziqtirgan savollariga batafsil javob berishdi.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentning farmoni bilan Bosh prokuratura va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga yashirin iqtisodiyotga qarshi kurashish borasida yuklatilgan yangi vazifalardan kelib chiqib, ushbu yo‘nalishdagi yondashuvlar va ijobiy tajribalar, biznes vakillarining korrupsiya uchun javobgarligi va shu kabi boshqa masalalar yuzasidan ekspertlarning fikrlari olindi.
Shuningdek, Akademiya tomonidan London universiteti professorlarini O‘zbekistonda xufiyona iqtisodiyotni kamaytirish faoliyatiga ekspertlar sifatida jalb etish, qo‘shma tadqiqotlar olib borish masalalari muhokama qilindi.

International seminar on fighting corruption and the secret economy
At the Law Enforcement Academy, jointly with the UN Office on Drugs and Crime in Central Asia and the Embassy of Great Britain in Uzbekistan, "Practical Anti-Corruption Policy" was organized at the seminar. Professors Mushtak Khan and Dr. Pallavi Roy, who have extensive experience in conducting scientific research on corruption and the shadow economy and are well-known worldwide, presented their projects at the event.
In particular, the experts noted that the anti-corruption programs implemented by countries do not always lead to the intended goals and results, and it is necessary to take into account joint traditional and non-traditional approaches, including horizontal relationships, social norms, in the development of anti-corruption programs.
Another important aspect of the seminar is that the participants of the Regional Platform (representatives of anti-corruption bodies and prosecutor's offices of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, and Turkmenistan), organized by the countries of Central Asia for more effective implementation of the provisions of the UN Convention against Corruption, took part in the implementation of anti-corruption policy in business, increased their knowledge and skills in applying effective methods to reduce corruption.
Employees of the Anti-Corruption Agency, the Prosecutor General's Office, the Department for Combating Economic Crimes, the Ministry of Economy and Finance, the Institute of Legislation and Legal Policy under the President of the Republic of Uzbekistan, the Academy of the Ministry of Internal Affairs, and scientific researchers of the Academy of Law Enforcement Agencies participated in the seminar.
During the seminar, experts thoroughly answered the questions of the participants. In particular, based on the new tasks assigned to the Prosecutor General's Office and the Department for Combating Economic Crimes by the decree of the President of the Republic of Uzbekistan, the opinions of experts regarding approaches and positive experience in this direction, the responsibility of business representatives for corruption, and other similar issues were obtained.
Also, issues of attracting professors from the University of London as experts to activities to reduce the shadow economy in Uzbekistan, conducting joint research, were discussed at the Academy.