Korrupsiya va xufiyona iqtisodiyotga qarshi kurashish masalalariga bag‘ishlangan xalqaro seminar
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida BMT Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha vakolatxonasi va Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi elchixonasi bilan hamkorlikda “Amalga oshirilishi mumkin bo‘lgan korrupsiyaga qarshi siyosat. Biznesda korrupsiyaga qarshi qonunchilik hujjatlariga rioya qilishni rag‘batlantirish” mavzusida seminarda tashkil etildi.
Tadbirda korrupsiya va xufiyona iqtisodiyot muammolari bo‘yicha ilmiy-tadqiqot olib borishda boy tajribaga ega va dunyoda taniqli bo‘lgan Buyuk Britaniyaning London universiteti professori Mushtak Xan (Mushtaq Khan) va doktor Pallavi Roy (Pallavi Roy) o‘zlarining loyihalari va izlanish natijalari bilan bo‘lishishdi.
Xususan, ekspertlar mamlakatlar tomonidan amalga oshirilayotgan korrupsiyaga qarshi kurashish dasturlari doimo ko‘zlangan maqsad va natijalarga olib kelmasligini, korrupsiyaga qarshi dasturlarni ishlab chiqishda birgalikdagi an’anaviy va noan’anaviy yondashuvlarni, shu jumladan gorizontal aloqalar, ijtimoiy qoidalarni inobatga olish zarurligini ma’lum qilishdi.
Seminarning yana bir muhim jihati, unda Markaziy Osiyo davlatlari tomonidan BMT Korrupsiyaga qarshi konvensiyasi qoidalarini yanada samarali amalga oshirish bo‘yicha tashkil etilgan Mintaqaviy platforma ishtirokchilari (Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmanistonning aksilkorrupsiya va prokuratura organlari vakillari) ham qatnashib, korrupsiyaga qarshi siyosatni amalga oshirish, biznesda korrupsiyani kamaytirishning samarali usullarini qo‘llashdagi bilim va ko‘nikmalarini oshirishdi.
Seminarda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Bosh prokuratura, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti, Iqtisodiyot va moliya vazirligi xodimlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qonunchilik va huquqiy siyosat instituti va Ichki ishlar vazirligi akademiyasi vakillari, Huquqni muhofaza qilish akademiyasining tabdir mavzusi doirasidagi tadqiqotchilar qatnashdi.
Seminar davomida ekspertlar ishtirok etuvchilarning qiziqtirgan savollariga batafsil javob berishdi.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentning farmoni bilan Bosh prokuratura va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga yashirin iqtisodiyotga qarshi kurashish borasida yuklatilgan yangi vazifalardan kelib chiqib, ushbu yo‘nalishdagi yondashuvlar va ijobiy tajribalar, biznes vakillarining korrupsiya uchun javobgarligi va shu kabi boshqa masalalar yuzasidan ekspertlarning fikrlari olindi.
Shuningdek, Akademiya tomonidan London universiteti professorlarini O‘zbekistonda xufiyona iqtisodiyotni kamaytirish faoliyatiga ekspertlar sifatida jalb etish, qo‘shma tadqiqotlar olib borish masalalari muhokama qilindi.

Международный семинар по вопросам противодействия коррупции и теневой экономики
В Правоохранительной академии при содействии Регионального представительства в Центральной Азии Управления ООН по наркотикам и преступности и посольства Великобритании в Узбекистане организован семинар на тему: «Выполнимая антикоррупционная политика. Стимулы соблюдать антикоррупционное законодательство в бизнесе».
Семинар провели эксперты из Лондонского университета Великобритании – профессор Муштак Хан (Mushtaq Khan) и доктор Паллави Рой (Pallavi Roy), имеющие огромный опыт по проблемам коррупции и теневой экономики.
В семинаре приняли участие представители Агентства по противодействию коррупции, Генеральной прокуратуры, Департамента по борьбе с экономическими преступлениями, Министерства экономики и финансов, Института законодательства и правовой политики при Президенте Республики Узбекистан, Академии Министерства внутренних дел, а также исследователи Правоохранительной академии по теме мероприятия.
Важным моментом мероприятия стало то, что в его работе приняли участие представители Региональной платформы по ускоренной имплементации положений Конвенции ООН против коррупции (сотрудники антикоррупционных ведомств и органов прокуратуры Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, и Туркменистана), получившие дополнительную возможность повысить свои знания и навыки по вопросам разработки и реализация политики противодействия коррупции, сокращения коррупции в бизнес среде посредством использования соответствующих стимулов.
Эксперты поделились с участниками семинара результатами своих научных проектов и исследований, и в частности отметили, что не всегда реализуемые странами политики противодействия коррупции достигают своих целей и результатов. Для обеспечения их устойчивости и эффективности при их разработке и реализации необходимо учитывать традиционные и нетрадиционные подходы, включая неформальные связи и социальные нормы.
В ходе семинара участники получили от экспертов развернутые ответы на интересующие их вопросы.
Так, получены мнения экспертов относительно современных подходов и наилучших практик, исходя из возложенных Указом Президента новых задач на Генеральную прокуратуру и Департамент по борьбе с экономическими преступлениями в их деятельности по сокращению теневой экономики, мер ответственности в отношении представителей субъектов предпринимательства за совершение ими коррупционных правонарушений и другим вопросам.
Также обсуждены вопросы привлечения экспертов лондонского университета в деятельность по сокращению теневой экономики, проведения совместных исследований.