O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi vakillari Avstriyaning Vena shahrida bo‘lib o‘tgan YEXHT ning "Markaziy Osiyoda kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish salohiyatini rivojlantirish (2020–2024)" mintaqaviy loyihasining yakuniy tadbirida ishtirok etdi.
Tadbir doirasida ishtirokchilar loyihaning birinchi bosqichi natijalarini muhokama qildilar, kibertahdidlarga qarshi kurashish bo‘yicha jahon tendensiyalari va eng yaxshi amaliyotlarni ko‘rib chiqdilar. Mintaqadagi ixtisoslashtirilgan o‘quv yurtlarining salohiyatini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Akademiya boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Ye.V.Kolenko o‘z ma’ruzasida loyihaning O‘zbekistondagi yuqori natijalarini ta’kidlab o‘tdi. Xususan, mamlakatimiz huquqni muhofaza qilish organlarining 150 nafardan ortiq xodimi muntazam ravishda o‘qitildi, bu esa kiberjinoyatlarni tergov qilish sohasida ularning ish samaradorligini oshirishga yordam berdi. Bundan tashqari, loyiha doirasida ixtisoslashtirilgan o‘quv yurtlarida, shu jumladan O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida to‘liq jihozlangan kompyuter sinflari va laboratoriyalari tashkil etildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi shuningdek, Budapeshtdagi CEPOL Yevropa politsiya kollejida brifingda ishtirok etib, kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish sohasidagi ilg‘or o‘qitish uslublari bilan tanishdi.
YEXHT Kotibiyatidagi yakuniy uchrashuvlar davomida kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish sohasidagi ta’lim strategiyalarini ishlab chiqish va zamonaviy huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari uchun zarur bo‘lgan kompetensiyalar masalalari muhokama qilindi.
Loyihaning Markaziy Osiyo mamlakatlari huquqni muhofaza qilish organlarining salohiyatini rivojlantirishga ijobiy ta’sirini hisobga olgan holda, uni yana ikki yilga uzaytirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Ikkinchi bosqich ta’lim muassasalari salohiyatini yanada oshirish, elektron dalillarni aniqlash va tahlil qilish imkoniyatlarini kengaytirish, mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash va kibertahdidlar haqida xabardorlikni oshirishga qaratiladi.
Mazkur tashrif va uning doirasidagi tadbirlar xalqaro hamkorlikni mustahkamlash, kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish sohasida ilg‘or tajriba va bilimlar almashinuviga hissa qo‘shdi, shuningdek, mamlakat huquqni muhofaza qilish organlarining ushbu sohadagi salohiyatini rivojlantirish bo‘yicha kelgusi qadamlarni belgilab olishga imkon berdi.

Участие в заключительном мероприятии проекта ОБСЕ по укреплению потенциала в борьбе с киберпреступностью
Представители Правоохранительной академии Республики Узбекистан приняли участие в заключительном мероприятии регионального проекта ОБСЕ «Развитие потенциала по противодействию киберпреступлениям в Центральной Азии (2020–2024)», которое состоялось в г. Вене (Австрия).
В рамках мероприятия участники обсудили итоги первого этапа проекта, рассмотрели мировые тренды и лучшие практики по противодействию киберугрозам. Особое внимание было уделено развитию потенциала профильных учебных заведений региона.
Первый заместитель начальника Академии Е.В.Коленко выступил с докладом, в котором отметил высокие результаты проведения проекта в Узбекистане. Так, обучение в рамках проекта прошли более 150 сотрудников правоохранительных органов страны, что способствовало повышению эффективности их работы в области расследования киберпреступлений. Кроме того, в рамках проекта в профильных учебных заведениях, в том числе и в Правоохранительной академии Республики Узбекистан, созданы полностью оборудованные компьютерные классы и лаборатории.
Также принято участие в брифинге в Европейском полицейском колледже CEPOL в Будапеште, где также состоялось ознакомление с передовыми методиками обучения в сфере противодействия киберпреступности.
В ходе заключительных встреч в Секретариате ОБСЕ обсуждены вопросы образования в области противодействия киберпреступности, разработки образовательных стратегий и компетенций, необходимых для современных сотрудников правоохранительных органов.
Учитывая положительное влияние проекта на развитие потенциала правоохранительных органов стран Центральной Азии, принято решение о продлении его реализации еще на два года. Второй этап будет направлен на дальнейшее наращивание потенциала образовательных учреждений, укрепление возможностей по выявлению и анализу электронных доказательств, улучшение регионального сотрудничества и повышение осведомленности о киберугрозах.
Данный визит способствовал укреплению международного сотрудничества, обмену передовым опытом и знаниями в области противодействия киберпреступности, а также позволил наметить дальнейшие шаги по развитию потенциала правоохранительных органов страны в данной сфере.