Tergov faoliyatida raqamli kriminalistika usullarini qoʼllash masalalariga oid trening
Oʼzbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida Bosh prokuraturasi huzuridagi Majburiy ijro byurosi, Milliy gvardiya, Bojxona qoʼmitasi surishtiruvchilari uchun “Tergov harakatlarini oʼtkazishda raqamli kriminalistikaning zamonaviy usullaridan foydalanish” mavzusida trening mashgʼulotlari tashkil etildi.
Uch kunlik trening dasturi huquqni muhofaza qiluvchi organlar tergovchilarining raqamli kriminalistika asosiy tushuncha va yoʼnalishlari, raqamli dalillarning qayd etishning kriminalistik usullari, raqamli axborot tashuvchi qurilmalarning nusxasini yaratish va xeshlash, tarmoq kriminalistikasi, mobil qurilmalar kriminalistikasi (Mobile Forensic) kabi yoʼnalishlarda bilim va malakalarini oshirishga qaratilgan.
Tergov uchun ahamiyatli maʼlumotlarni ochiq manbalar orqali aniqlash va toʼplash (OSINT), protsessual harakatlarni xorijiy davlat hududida bajarish toʼgʼrisida soʼrov yuborish, Internet ijtimoiy tarmoqlaridagi (Facebook, WhatsApp, Instagram, Telegram) maʼlumotlarni tiklash va olish masalalarida atroflicha koʼrib chiqildi.
Malakali ekspertlar tomonidan shuningdek “Ekspet plyus” dasturiy taʼminoti yordamida mobil qurilmalarni xotirasida boʼlgan raqamli maʼlumotlarni koʼzdan kechirish, tiklash va tahlil qilish amaliyoti, blokcheyn va kripto-aktivlar turlari, ularning xususiyatlari hamda kripto-aktivlar mayningi, bulutli xotirada saqlanayotgan maʼlumotlarni aniqlash va olish, Internet tarmogʼining yashirin segmenti (Darknet)ni oʼrganish boʼyicha nazariy va amaliy mashgʼulotlar olib borildi.
Tadbir davomida tinglovchilar ochiq manbalardan ish uchun ahamiyatga ega raqamli maʼlumotlar (rasm, video va boshqalar)ni qidirishda eʼtibor beriladigan jihatlar hamda metodlar, xronolokatsiya, geofazoviy qidirish vositalari (Google Map, Yandex Map, Google Earth Pro) haqidagi maʼlumotlar bilan tanishtirildi.
Shuningdek, raqamli maʼlumotlar yoki fayllarning yaxlitligini tekshirish, metamaʼlumotlar orqali obʼektni yaratish, tarqatish va oʼzgartirish holatlarini hamda u bilan bogʼliq geomaʼlumotlarni aniqlash boʼyicha tushuntirishlar berildi.
Аmaliy mashgʼulotlar doirasida tergovchilar mobil qurilmalardan maʼlumotlarni ajratib olish, tekshirish va tiklash uchun maxsus dasturlardan foydalanish boʼyicha koʼnikmalarni rivojlantirdilar.
Mashgʼulot davomida tinlovchilar kripto-aktivlar va kripto-hamyonlarning xususiyatlari va kripto-aktivlarni xatlash kabi masalalar muhokama qilindi. Shuningdek, maʼlumotlarning taqsimlangan reestri (blokcheyn) tahlili, maxsus qidiruv tizimlari yordamida kripto-aktivlar oqimini kuzatishda alohida etibor beriladigan holatlar muhokama qilindi.
Tadbir yakunida olingan bilimlardan foydalanish boʼyicha tavsiyalar berildi hamda ishtirokchilar sertifikatlar bilan taqdirlanishdi.

Тренинг по вопросам применения методов цифровой криминалистики в следственной деятельности
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан организован тренинг на тему: «Использование современных методов цифровой криминалистики при проведении следственных действий» для дознавателей Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре, Национальной гвардии и Таможенного комитета.
Трехдневная программа тренинга направлена на повышение знаний и навыков дознавателей правоохранительных органов по таким вопросам, как основные понятия и направления цифровой криминалистики, криминалистические методы фиксации цифровых доказательств, создание копий и хеширование цифровых носителей информации, сетевая криминалистика, криминалистика мобильных устройств (Mobile Forensic).
Подробно рассматривались вопросы выявления и сбора значимой для следствия информации из открытых источников (OSINT), направления запросов на выполнение процессуальных действий на территории иностранного государства, восстановления и получения информации из социальных сетей и мессенджеров (Facebook, WhatsApp, Instagram, Telegram).
Квалифицированными экспертами проведены теоретические и практические занятия по просмотру, восстановлению и анализу цифровых данных в памяти мобильных устройств с помощью программного обеспечения «Мобильный криминалист Эксперт плюс», типам и особенностям блокчейна, операциям с крипто-активами и их майнингу, выявлению и получению данных, хранящихся в облачной памяти, изучению скрытого сегмента интернета (Darknet).
В ходе мероприятия участники ознакомлены с аспектами и методами поиска значимых для работы цифровых данных (изображений, видео и др.) из открытых источников, а также с инструментами хронолокации и геопространственного поиска (Google Map, Yandex Map, Google Earth Pro).
Кроме того, даны разъяснения по проверке целостности цифровых данных или файлов, созданию, распространению и изменению объекта через метаданные, а также определению связанных с ним геоданных.
В рамках практических занятий участники развили навыки использования специальных программ для извлечения, проверки и восстановления данных с мобильных устройств.
Во время занятий обсуждались такие вопросы, как особенности крипто-активов и крипто-кошельков, а также особенности процедуры ареста крипто-активов, в том числе анализ распределенного реестра данных (блокчейн) и особые моменты, на которые следует обращать внимание при отслеживании потока крипто-активов с помощью специальных поисковых систем.
В завершение мероприятия даны рекомендации по использованию полученных знаний, а участникам вручены сертификаты.