2024/2025 o‘quv yilining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
2024 yil 9 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida yangi 2024/2025 o‘quv yilining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Akademiyada yangi o‘quv yilining boshlanishi tanishuv haftaligi bilan nishonlanib, unda Akademiyaning “Yurisprudensiya” (prokurorlik faoliyati) va “Yurisprudensiya” (tergov faoliyati) ixtisosliklari bo‘yicha 1-kurs bakalavriat bosqichi talabalari hamda magistraturaning “Prokurorlik faoliyati”, “Tergov faoliyati”, “Korrupsiyaga qarshi kurashish” va “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” mutaxassisliklari bo‘yicha tinglovchilari Akademiyada o‘quv jarayonini tashkil etish tartibi bilan atroflicha tanishishlari mumkin.
Tadbirda Bosh prokuratura, IIV, Huquqni muhofaza qilish akademiyasi rahbariyati, Akademiya talaba va tinglovchilari, ularning ota-onalari, OAV vakillari ishtirok etdilar.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori o‘rinbosari, Huquqni muhofaza qilish akademiyasi boshlig‘i v.v.b, 3-darajali davlat adliya maslahatchisi S.I.Samadov kirish so‘zi bilan ochib, talabalarni o‘qishga muvaffaqiyatli kirganliklari bilan tabrikladi va ularga o‘qishlarida, kelgusidagi faoliyatida katta muvaffaqiyat va zafarlar tiladi.
Ta’kidlandiki, bugungi kunda Huquqni muhofaza qilish akademiyasi prokuratura hamda surishtiruv va tergov faoliyatini amalga oshirish vakolatiga ega davlat organlari uchun malakali kadrlar tayyorlashga mas’ul yagona ixtisoslashtirilgan oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasasi hisoblanadi.
Talabalar va ularning ota-onalari ham tadbirda so‘zga chiqib, o‘z hayajon va taassurotlarini, o‘zlari tanlagan kasbiga bo‘lgan intilishlari, kirish imtihonlarini muvaffaqiyatli topshirish tajribalari, hamda kelgusidagi rejalari bilan o‘rtoqlashdilar.
Tadbir ishtirokchilari Akademiyada o‘qishni tashkil etishning o‘ziga xos jihatlari, Akademiya kafedra, markazlari va bo‘limlarining o‘ziga xos xususiyatlari va yo‘nalishlari, yaratilgan va izchil ravishda kengaytirilayotgan zamonaviy ta’lim infratuzilmasi, ta’lim, fan va amaliyot o‘rtasidagi o‘zaro uzviy aloqani ta’minlash borasida yaratilgan noyob imkoniyatlar bilan yaqindan tanishish imkoniga ega bo‘ldilar.
Shuningdek, tadbir dasturidan mustaqillik darslari, talabalarni kredit-modul tizimi va uni o‘quv jarayoniga tatbiq etish tartibi, ta’lim muassasasining ichki tartib-qoidalari va boshqa zarur ma’lumotlar bilan yaqindan tanishtirishga qaratilgan turli tadbirlar o‘rin olgan.
Hafta davomida talabalarga O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi, O‘zbekiston prokuraturasi muzeyiga tashrif buyurish, shuningdek, Akademiyaning xalqaro akademik mobillik sohasidagi imkoniyatlari bilan tanishish, Akademiya oliy ta’limdan keyingi ta’lim institutida tahsil olish, ilmiy loyihalarda ishtirok etish va h.k. imkoniyatlari bilan tanishtirish tadbirlari amalga oshiriladi.

Состоялась церемония открытия нового 2024/2025 учебного года
9 сентября 2024 года в Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялась торжественная церемония открытия нового 2024/2025 учебного года.
Начало нового учебного года ознаменовано в Академии ознакомительной неделей, в течение которой студенты первого курса бакалавриата Академии по специальностям «Юриспруденция» (прокурорская деятельность) и «Юриспруденция» (следственная деятельность), а также слушатели магистратуры по специальностям «Прокурорская деятельность», «Следственная деятельность», «Противодействие коррупции» и «Международное право прав человека» могут всесторонне ознакомиться с порядком организации учебного процесса в Академии.
В мероприятии приняли участие руководство Генеральной прокуратуры, МВД, Правоохранительной академии, студенты и слушатели Академии, их родители, представители СМИ.
Торжественную церемонию открыл приветственным словом заместитель Генерального прокуратора Республики Узбекистан, вр.и.о. начальника Правоохранительной Академии, Государственный советник юстиции 3 класса С.И.Самадов, который поздравил первокурсников с успешным поступлением и пожелал им больших успехов и достижений в образовании и дальнейшей карьере.
Отмечено, что на сегодняшний день Правоохранительная академия является единственным в стране специализированным высшим образовательным и научно-исследовательским учреждением, осуществляющим подготовку кадров для прокуратуры и государственных органов, уполномоченных осуществлять следствие и дознание.
Перед участниками выступили также студенты и их родители, которые поделились своими впечатлениями и стремлениями к выбранной ими профессии, успешным опытом сдачи вступительных экзаменов, а также планами на будущее.
Участники мероприятия имели возможность ознакомиться с особенностями организации учебы в Академии, спецификой и направлениями кафедр, центров и отделов Академии, созданной и непрерывно расширяющейся современной образовательной инфраструктурой, уникальными возможностями, созданными по обеспечению тесной взаимосвязи образования, науки и практики.
Программа мероприятия также включила проведение уроков независимости, различных мероприятий по ознакомлению первокурсников с кредитно-модульной системой, порядком ее внедрения в учебный процесс, внутренними правилами учебного заведения и другой необходимой информацией.
В течение недели студентам предоставлена возможность посещения Генеральной прокуратуры, Музея прокуратуры Узбекистана, а также ознакомления с возможностями Академии в сфере международной академической мобильности, обучения в институте послевузовского образования Академии, участия исследовательских проектах и др.