2024/2025 o‘quv yilining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
2024 yil 9 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida yangi 2024/2025 o‘quv yilining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Akademiyada yangi o‘quv yilining boshlanishi tanishuv haftaligi bilan nishonlanib, unda Akademiyaning “Yurisprudensiya” (prokurorlik faoliyati) va “Yurisprudensiya” (tergov faoliyati) ixtisosliklari bo‘yicha 1-kurs bakalavriat bosqichi talabalari hamda magistraturaning “Prokurorlik faoliyati”, “Tergov faoliyati”, “Korrupsiyaga qarshi kurashish” va “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” mutaxassisliklari bo‘yicha tinglovchilari Akademiyada o‘quv jarayonini tashkil etish tartibi bilan atroflicha tanishishlari mumkin.
Tadbirda Bosh prokuratura, IIV, Huquqni muhofaza qilish akademiyasi rahbariyati, Akademiya talaba va tinglovchilari, ularning ota-onalari, OAV vakillari ishtirok etdilar.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori o‘rinbosari, Huquqni muhofaza qilish akademiyasi boshlig‘i v.v.b, 3-darajali davlat adliya maslahatchisi S.I.Samadov kirish so‘zi bilan ochib, talabalarni o‘qishga muvaffaqiyatli kirganliklari bilan tabrikladi va ularga o‘qishlarida, kelgusidagi faoliyatida katta muvaffaqiyat va zafarlar tiladi.
Ta’kidlandiki, bugungi kunda Huquqni muhofaza qilish akademiyasi prokuratura hamda surishtiruv va tergov faoliyatini amalga oshirish vakolatiga ega davlat organlari uchun malakali kadrlar tayyorlashga mas’ul yagona ixtisoslashtirilgan oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasasi hisoblanadi.
Talabalar va ularning ota-onalari ham tadbirda so‘zga chiqib, o‘z hayajon va taassurotlarini, o‘zlari tanlagan kasbiga bo‘lgan intilishlari, kirish imtihonlarini muvaffaqiyatli topshirish tajribalari, hamda kelgusidagi rejalari bilan o‘rtoqlashdilar.
Tadbir ishtirokchilari Akademiyada o‘qishni tashkil etishning o‘ziga xos jihatlari, Akademiya kafedra, markazlari va bo‘limlarining o‘ziga xos xususiyatlari va yo‘nalishlari, yaratilgan va izchil ravishda kengaytirilayotgan zamonaviy ta’lim infratuzilmasi, ta’lim, fan va amaliyot o‘rtasidagi o‘zaro uzviy aloqani ta’minlash borasida yaratilgan noyob imkoniyatlar bilan yaqindan tanishish imkoniga ega bo‘ldilar.
Shuningdek, tadbir dasturidan mustaqillik darslari, talabalarni kredit-modul tizimi va uni o‘quv jarayoniga tatbiq etish tartibi, ta’lim muassasasining ichki tartib-qoidalari va boshqa zarur ma’lumotlar bilan yaqindan tanishtirishga qaratilgan turli tadbirlar o‘rin olgan.
Hafta davomida talabalarga O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi, O‘zbekiston prokuraturasi muzeyiga tashrif buyurish, shuningdek, Akademiyaning xalqaro akademik mobillik sohasidagi imkoniyatlari bilan tanishish, Akademiya oliy ta’limdan keyingi ta’lim institutida tahsil olish, ilmiy loyihalarda ishtirok etish va h.k. imkoniyatlari bilan tanishtirish tadbirlari amalga oshiriladi.

Opening Ceremony of the New 2024/2025 Academic Year
On September 9, 2024, a solemn ceremony marking the opening of the new 2024/2025 academic year was held at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan.
The beginning of the new academic year at the Academy is marked by an introductory week during which first-year undergraduate students of the Academy specializing in “Law (Prosecutorial Activities)” and “Law (Investigative Activities),” as well as graduate students specializing in “Prosecutorial Activities,” “Investigative Activities,” “Anti-Corruption,” and “International Human Rights Law,” have the opportunity to become familiar with the organization of the academic process at the Academy.
The event was attended by the leadership of the General Prosecutor’s Office, the Ministry of Internal Affairs, the Law Enforcement Academy, students and graduate students of the Academy, their parents, and representatives of the media.
The ceremony was opened with a welcoming speech by the Deputy General Prosecutor of the Republic of Uzbekistan, Acting Head of the Law Enforcement Academy, State Counselor of Justice 3rd Class, S.I. Samadov, who congratulated the first-year students on their successful admission and wished them great success and achievements in their education and future careers.
It was noted that today, the Law Enforcement Academy is the only specialized higher educational and research institution in the country that trains personnel for the prosecutor's office and state bodies authorized to conduct investigations and inquiries.
Students and their parents also spoke at the event, sharing their impressions, aspirations for their chosen profession, successful experiences of passing entrance exams, and their future plans.
Participants of the event had the opportunity to get acquainted with the organization of the Academy’s educational process, the specifics and directions of the Academy’s departments, centers, and divisions, the continuously expanding modern educational infrastructure, and the unique opportunities created to ensure a close connection between education, science, and practice.
The event program also included lessons on independence, various activities introducing first-year students to the credit-modular system, the procedure for its implementation in the educational process, the internal rules of the institution, and other essential information.
During the week, students will have the opportunity to visit the General Prosecutor's Office, the Prosecution Museum of Uzbekistan, as well as familiarize themselves with the Academy's opportunities in international academic mobility, postgraduate education, participation in research projects, and more.