2022-yil 28 noyabrdagi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Jinoyatlarni tergov qilish sohasida malakali kadrlarni tayyorlashni sifat jihatidan yangi tizimini joriy etish to‘g‘risida”gi PF-257-son Farmoniga asosan O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tashkil etilib, jinoyatlarni tergov qilish sohasida kadrlarni amaliyot bilan uzviy bog‘liqligini ta’minlagan holda yagona yondashuv asosida tayyorlashga qaratilgan uzluksiz o‘quv tizimini yo‘lga qo‘yilgan.
2024-yil 28-noyabrda O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasiga asos solinganligiga ikki yil to‘lgan kuni oliy harbiy va oliy yuridik ta’lim muassasalari talabalari ishtirokida “Zamonaviy tergov amaliyotida inson huquqlariga oid yangi yondashuvlar” mavzusidagi respublika yosh huquqshunoslar respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi o‘tkazildi.
Konferensiyada 20 dan ortiq oliy yuridik ta’lim muassasalari, jumladan O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Akademiyasi, Amir Temur nomidagi Davlat xavfsizlik xizmati akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Bojxona qo‘mitasining Bojxona instituti, Toshkent davlat yuridik universiteti, O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti va viloyatlardagi universitetlarning yurisprudensiya sohasi bo‘yicha ta’lim olayotgan talabalari ishtirok etdilar.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda dastlabki tergov va surishtiruv jarayonida shaxsning huquq va erkinliklari ishonchli himoya qilinishi, uning sha’ni va qadr-qimmati hurmat qilinishini ta’minlash tizimini takomillashtirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Bugungi kunda Akademiyada “Tergov faoliyati” bakalavriat ta’lim yo‘nalishida 400 nafardan ortiq talabalar dastlabki tergov va surishtiruv organlarining tergov tarmoqlariga xizmatga tayyorlanmoqda. Magistratura mutaxassisligining “Tergov faoliyati” yo‘nalishi bo‘yicha ham dastlabki tergov va surishtiruv organlaridan tanlab olingan tinglovchilar tahsil olmoqda.
Konferensiyada ta’lim oluvchilarda inson huquq va erkinliklariga so‘zsiz rioya qilish madaniyati bilan uyg‘unlashgan yuksak ma’naviy, psixologik, tahliliy va kasbiy sifatlarni rivojlantirishning samarali tizimini joriy etishga qaratilgan yondashuvlar borasida talabalarning fikr va mulohazalari eshitildi, ekspertlar tomonidan tomonidan bildirilgan fikr va mulohazalarga o‘zlarining munosabatlarini bildirdilar.

Проведение республиканской конференции молодых юристов «Права человека в современной следственной практике: новые подходы»
Указом Президента Республики Узбекистан №ПФ–257 от 28 ноября «О внедрении качественно новой системы подготовки квалифицированных кадров в сфере расследования преступлений» была создана Правоохранительная академия Республики Узбекистан, в которой организована система непрерывного обучения, направленная на подготовку кадров в сфере расследования преступлений с обеспечением тесной связи с практикой на основании единого подхода.
28 ноября 2024 года, в день второй годовщины со дня основания Правоохранительной академии Республики Узбекистан, состоялась республиканская научно-практическая конференция молодых юристов на тему: «Права человека в современной следственной практике: новые подходы» с участием студентов высших юридических и высших военных учебных заведений.
В работе конференции приняли участие студенты юридического профиля более 20 высших юридических учебных заведений, таких как Академия МВД Республики Узбекистан, Академия Службы государственной безопасности им. Амира Темура, Таможенный институт Таможенного комитета Республики Узбекистан, Ташкентский Государственный юридический университет, Университет общественной безопасности Республики Узбекистан, а также высшие учебные заведения областей республики.
За последние годы вопросы совершенствования системы обеспечения надежной защиты прав и свобод человека, уважения его чести и достоинства в процессе предварительного следствия и дознания находятся в приоритете повестки дня.
Так, Сегодня на базе бакалавриата Академии по направлению «Следственная деятельность» проходят обучение более 400 студентов, которые по окончанию учебы приступят к службе в следственных подразделениях органов осуществляющих предварительное расследование и следствие. Также на базе магистратуры Академии по специальности «Следственная деятельность» обучаются слушатели, действующие сотрудники органов следствия и дознания.
В ходе конференции заслушаны доклады студентов относительно подходов, направленных на внедрение эффективной системы развития высоких моральных, психологических, аналитических и профессиональных качеств в сочетании с культурой безусловного соблюдения прав и свобод человека, по которым экпертами высказаны мнения и заключения.