Inson huquqlari kunida Akademiyada «Huquqni muhofaza qilish faoliyatining xalqaro standartlari» mavzusida seminar o‘z ishini boshladi
O‘zbekiston Respublikasi xalqaro standartlarni o‘z huquqni qo‘llash amaliyotiga joriy qilish va moslashtirish ustida faol ish olib bormoqda. Bu harakatlar mamlakatning huquqni muhofaza qilish organlari ishining samaradorligini oshirish, fuqarolar huquqlarini himoya qilish va qonun ustuvorligi tamoyillarini mustahkamlashga bo‘lgan intilishini aks ettiradi. So‘nggi yillarda islohotlar doirasida shaffoflikni oshirish, huquqni muhofaza qilish organlarining mustaqillik institutini rivojlantirish va xodimlarining professionalligini oshirishga qaratilgan muhim chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Ushbu ishdagi asosiy yo‘nalishlardan biri xalqaro hamkorlikni rivojlantirishdan iborat. O‘zbekiston xalqaro tashkilotlar bilan faol hamkorlik qilib, eng yaxshi jahon amaliyotlariga mos keluvchi me’yoriy hujjatlarni ishlab chiqish va joriy qilish ustida ishlaydi. Bunday hamkorlik transmilliy jinoyatlarga, jumladan, odam savdosi, giyohvand moddalarning noqonuniy aylanishi, qurol-yarog‘ kontrabandasi, xalqaro terrorizm, noqonuniy migratsiya va qochqinlar huquqlarini himoya qilishga qarshi kurashni qamrab oladi.
Shu tashabbuslar doirasida, shuningdek, dunyodagi eng muhim global majburiyatlardan biri – Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilingan sanaga bag‘ishlangan Inson huquqlari kuni munosabati bilan joriy yilning 10-11 dekabr kunlari Huquqni muhofaza qilish akademiyasida «Huquqni muhofaza qilish faoliyatining xalqaro standartlari» mavzusida ikki kunlik seminar o‘tkazildi.
Tadbir Markaziy Osiyodagi Xalqaro Qizil Xoch qo‘mitasining mintaqaviy vakilligi bilan hamkorlikda tashkil etildi va keng doiradagi ishtirokchilarni jalb qildi.
Seminar muhokamalarida Akademiyaning magistratura tinglovchilari, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi xodimlari, shuningdek, xalqaro ekspertlar faol ishtirok etdi. Seminarning asosiy maqsadi xalqaro standartlar bo‘yicha bilim darajasini oshirish va mahalliy hamda xorijiy mutaxassislar o‘rtasida tajriba almashish edi.
Tadbir davomida huquqni muhofaza qilish organlari faoliyatida insoniylik tamoyillari va inson huquqlariga rioya qilish, shuningdek, xalqaro standartlarni milliy huquqiy tizimga joriy qilishning amaliy jihatlari kabi muhim masalalar ko‘rib chiqildi.
Xalqaro ekspertlar global chaqiriq va tahdidlar sharoitida fuqarolik huquqlarini himoya qilish sohasidagi tajribasi bilan o‘rtoqlashdi. Huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining malakasini oshirish, ilg‘or texnologiyalar va metodikalarni joriy etish hamda xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikni takomillashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Seminar O‘zbekiston Respublikasining huquqni muhofaza qilish faoliyati sohasida xalqaro hamkorlikni mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam bo‘lib, mamlakatning ochiqlik, professionallik va inson huquqlariga rioya qilish tamoyillariga sodiqligini namoyon etdi.

В День прав человека в Академии стартовал семинар на тему: «Международные стандарты правоохранительной деятельности»
Республика Узбекистан активно работает над внедрением и адаптацией международных стандартов в свою правоприменительную практику. Эти усилия отражают стремление страны повысить эффективность работы правоохранительных органов, обеспечить защиту прав граждан и утвердить принципы верховенства закона. В последние годы в рамках реформ принимаются важные меры, направленные на повышение прозрачности, развитие института независимости правоохранительных органов и повышение профессионализма их сотрудников.
Одним из ключевых направлений в этой работе стало развитие международного сотрудничества. Узбекистан активно взаимодействует с международными организациями для разработки и внедрения нормативных документов, соответствующих лучшим мировым практикам. Такое сотрудничество охватывает противодействие транснациональным преступлениям, включая торговлю людьми, незаконный оборот наркотиков, контрабанду оружия, международный терроризм, нелегальную миграцию и обеспечение защиты прав беженцев.
В рамках реализации указанных инициатив, а также в связи с Днем прав человека, приуроченного к дате принятия одного из самых значимых глобальных обязательств в мире – Всеобщей декларации прав человека, 10-11 декабря текущего года в Правоохранительной академии прошел двухдневный семинар на тему: «Международные стандарты правоохранительной деятельности».
Мероприятие организовано совместно с региональным представительством Международного комитета Красного Креста (МККК) в Центральной Азии и собрало широкий круг участников.
Слушатели магистратуры Академии, сотрудники Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, а также международные эксперты приняли активное участие в обсуждениях. Основной целью семинара стало повышение уровня знаний о международных стандартах и обмен опытом между отечественными и зарубежными специалистами.
В ходе мероприятия были рассмотрены такие ключевые вопросы, как принципы гуманности и соблюдения прав человека в деятельности правоохранительных органов, а также практические аспекты внедрения международных стандартов в национальную правовую систему.
Международные эксперты поделились опытом работы в области обеспечения защиты гражданских прав в условиях глобальных вызовов и угроз. Особое внимание уделялось вопросам повышения квалификации сотрудников правоохранительных органов, внедрения передовых технологий и методик, а также улучшения взаимодействия с международными организациями.
Семинар стал важным шагом на пути укрепления международного сотрудничества Республики Узбекистан в области правоохранительной деятельности и демонстрирует приверженность страны принципам открытости, профессионализма и соблюдения прав человека.