O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasi tashkil etilganligining ikki yilligiga bag'ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy onlayn konferentsiya
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishning yangi ustuvor yo'nalishlari va qonun ustuvorligini ta'minlashdagi vazifalar, huquqni muhofaza qilish sohasidagi kadrlarning salohiyatini eng yaxshi, zamonaviy innovatsion yondashuv va amaliyot asosida yanada rivojlantirilishini talab qiladi.
Erishilgan yutuqlar va ilg'or ta'lim uslubiyotlarini joriy etish natijalarini muhokama qilish, tajriba almashish hamda huquqni muhofaza qilish sohasi mutaxassislarini o'qitish jarayonini zamonaviy muammolarni inobatga olgan holda yanada takomillashtirish yuzasidan takliflar ishlab chiqish maqsadida Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan joriy yilning 27 may kuni “Huquqni muhofaza qilish sohasidagi ta'lim salohiyatini oshirish: muammo va yechimlar” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy onlayn konferentsiya o'tkazildi.
Tadbir O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 8 maydagi PF–5438-sonli Farmoniga muvofiq Bosh prokuratura Akademiyasi tashkil etilganining ikki yilligi hamda shu davr mobaynida amalga oshirilgan ishlar sarhisobiga bag'ishlangan bo'lib, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi, BMTning Narkotik moddalar va jinoyatchilik bo'yicha boshqarmasi, YEXHTning O'zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi, «Mintaqaviy muloqot» XNNT vakolatxonasi ko'magida tashkil etildi.
Anjuman yalpi va tematik sessiyalar shaklida tashkillashtirilib, unda zamonaviy bosqichda pandemiya sharoitida ta'lim jarayonini tashkil etish masalalari, ta'lim sifatini boshqarish, yuridik fan va maorifning korruptsiyaga qarshi kurashishdagi o'rni va ahamiyati, jinoiy daromadlarni legallashtirishga oid hamda murakkab moliyaviy jinoyatlarni tergov qilish salohiyatini takomillashtirish masalalari muhokama qilindi.
Sessiyalarda ilm-fan va ta'lim sohasidagi 170 dan ziyod xorijiy va milliy ekspertlar, shuningdek 24 davlat va 10 xalqaro tashkilot, jumladan BMT agentliklari, Jinoiy daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish Yevrosiyo guruhi kotibiyati, Xalqaro antikorruptsiya akademiyasi, Jinoiy daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish bo'yicha xalqaro tarmoq instituti, Moliyaviy monitoring bo'yicha xalqaro o'quv-metodik markazining xalqaro departamenti amaliyotchilari ishtirok etishdi.
Tadbirni kirish so'zi bilan ochgan O'zbekiston Respublikasi Bosh prokurori o'rinbosari E.T.Yuldashev hamda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'ribosari, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori, O'zbekiston fanlar akademiyasi haqiqiy a'zosi, akademik, yuridik fanlar doktori, professor, A.X.Saidov Akademiya tomonidan qisqa davr ichida erishilgan ijobiy natijalarda to'xtalib o'tdilar.
Konferentsiyani tashkil etishda yaqindan hamkorlik qilgan BMTning Narkotik moddalar va jinoyatchilik bo'yicha boshqarmasi mintaqaviy vakili Ashita Mittal, YEXHTning O'zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi, Elchi Djon MakGregor, “Mintaqaviy muloqot” XNNT vakolatxonasi rahbari M`yusha Sever Akademiya jamoasini qutlab, trasmilliy uyushgan jinoyatchilik va korruptsiyaga qarshi kurashish, odil sudlov sohasidagi islohotlar, huquqbuzarliklar profilaktikasi, Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish va boshqa muhim yo'nalishlarda hamkorlikdagi loyihalarni amalga oshirishni kelgusida davom ettirishga tayyorliklarini bildirdilar.
Hamkorlar Akademiyaning kasbiy yuridik ta'limni rivojlantirish, innovatsion ta'lim va raqamli texnologiyalarni joriy etish, fan va ta'limning yuqori sifat standartlariga erishish borasidagi tashabbuslarini qo'llab quvvatlash maqsadida ekanliklarini ta'kidlashdi.
Konferentsiyada Xalqaro antikorruptsiya akademiyasi (IAKA) direktori T.Shtel`zer, Jinoiy daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish bo'yicha xalqaro tarmoq instituti rahbari V.Ovchinnikov, Xalqaro antikorruptsiya akademiyasi faxriy ijrochi direktori M.Kroytner, Ozarbayjon respulikasi Bosh prokuraturasi Ilmiy-ta'lim markazi boshlig'i N.Bayramov, Armaniston Respublikasi Adliya akademiyasi rektori o'rinbosari A.Manasyan, Qozog'iston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi korruptsiyaga qarshi kurashish tadqiqot markazi rahbari J.Risbekova, Kembrij universiteti Markaziy Osiyo forumi direktori, doktor S.Saksena, Rossiya Federatsiyasi Oliy iqtisodiyot maktabi korruptsiyaga qarshi kurashish markazi direktori A.Konov, Rossiya Federatsiyasi Tergov qo'mitasi Sankt-Peterburg akademiyasi malaka oshirish instituti direktori T.Rozovskaya va boshqa ilmiy-ta'lim muassasalari rahbar va xodimlari ma'ruza bilan ishtirok etdilar.
O'tkazilgan yalpi yig'ilish va tematik sessiyalar natijalariga ko'ra, konferentsiyaning huquqni muhofaza qilish sohasidagi ilmiy va ta'lim salohiyatini oshirish, idoralararo va xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan amaliy tavsiyalari qabul qilindi.

Международная научно-практическая онлайн конференция, приуроченная ко второй годовщине основания Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан
Новые приоритеты социально-экономического развития, задачи по обеспечению верховенства закона обуславливают необходимость дальнейшего повышения кадрового потенциала в сфере правоохранительной деятельности на основе современных инновационных подходов и практик.
В целях создания платформы для обсуждения достижений и результатов внедрения передовых методов образования, обмена опытом и разработки предложений по дальнейшему совершенствованию процесса обучения специалистов правоохранительной сферы с учетом современных вызовов, Академией Генеральной прокуратуры 27 мая т.г. организована международная научно-практическая онлайн конференция на тему: «Повышение образовательного потенциала в сфере правоохранительной деятельности: современные вызовы и решения».
Мероприятие приурочено к подведению итогов работы, проделанной за два года с момента основания Академии Генеральной прокуратуры в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 8 мая 2018 года № УП–5438 и организовано при содействии Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, УНП ООН, Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане и представительства МНПО «Региональный диалог».
Работа конференции организована в формате пленарных и тематических секций, в ходе которых обсуждены вопросы организации образовательного процесса на современном этапе и в условиях пандемии, управления качеством обучения, роли и значения юридической науки и просвещения в борьбе с коррупцией, развития повышения потенциала расследований сложных финансовых преступлений и отмывания преступных доходов.
В сессиях приняли участие более 170 зарубежных и национальных экспертов в области науки и образования, а также практических работников из 24 стран и 10 международных организаций, включая агентства ООН, ОБСЕ, Секретариат Евразийской группы по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма, Международную Антикоррупционную академию (IACA), Международный сетевой институт в сфере ПОД/ФТ и МУМЦФМ.
С приветствием выступили заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан Э.Т.Юлдашев и Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, действительный член Академии наук Узбекистана, академик, доктор юридических наук, профессор А.Х.Саидов, которые отметили положительные результаты, достигнутые Академией за короткий период с момента создания.
Выступившие в качестве соорганизаторов мероприятия глава Регионального представительства УНП ООН в Центральной Азии г-жа Ашита Миттал, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, посол Джон МакГрегор, руководитель представительства МНПО «Региональный диалог» (Словения) г-жа Мьюша Север поздравили коллектив Академии и выразили готовность к дальнейшей реализации совместных проектов по таким ключевым направлениям, как противодействие транснациональной организованной преступности и коррупции, реформы правосудия, профилактика правонарушений, достижение Целей устойчивого развития и др.
Партнеры подтвердили намерения поддержать инициативы Академии в области развития профессионального юридического образования, внедрения инновационных образовательных и цифровых технологий, достижения высоких стандартов качества науки и образования.
Доклады представлены директором Международной Антикоррупционной академии (МАКА) Т.Штельзером, Международного сетевого института в сфере ПОД/ФТ В.Овчинниковым, почетным исполнительным директором секретариата МАКА М.Кройтнером, начальником Научно-образовательного Центра Генеральной прокуратуры Азербайджанской Республики Н.Байрамовым, проректором Академии юстиции Республики Армения А.Манасян, руководителем исследовательского центра по изучению вопросов противодействия коррупции Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан Ж.Рысбековой, директором Центральноазиатского форума Кэмбриджского университета др. С.Саксена, директором Антикоррупционного центра Высшей школы экономики Российской Федерации А.Коновым, директором Института повышения квалификации Санкт-Петербургской академии Следственного комитета Российской Федерации Т.Розовской и другими руководителями и сотрудниками научно-образовательных учреждений.
По итогам пленарного заседания и тематических сессий приняты практические рекомендации конференции, направленные на повышение научного и образовательного потенциала в сфере правоохранительной деятельности, укрепление межведомственного и международного сотрудничества.