Jizzax viloyati prokuraturasi va ichki ishlar organlari xodimlari uchun sayyor o‘quv va amaliy mashg‘ulotlar tashkil etildi
Akademiya boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Ye.V.Kolenko boshchiligidagi ishchi guruh tomonidan hududlarga chiqqan holda jinoyatchilikni jilovlash, kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish, maishiy korrupsiyaning oldini olish hamda energiya samaradorligini oshirishga oid qonunchilik ijrosi nazorat samaradorligini oshirish mavzularida turkum sayyor o‘quv amaliy tadbirlar o‘tkazib kelinmoqda.
Navbatdagi sayyor o‘quv va amaliy mashg‘ulotlari Jizzax viloyatida tashkil etildi.
Tadbirlar aralash shaklda tashkil etilib, Jizzax viloyat prokuraturasida qayd etilgan sohaga mas’ul bo‘lgan mahkama rahbariyati va xodimlari, tuman prokurorlari va ularning o‘rinbosarlari, yordamchilari, shuningdek viloyat va tuman darajasidagi ichki ishlar organlari tergovchilari ishtirok etishdi.
Dastlab “Axborot texnologiyalari yordamida sodir etilgan jinoyatchilik ahvoli, amaliyotdagi muammolar, bu toifadagi jinoyatlarni fosh etish va tergov qilish samaradorligini oshirish” mavzusida mashg‘ulot o‘tkazilib, mavzu doirasida tergovchilar va ularni nazorat qiluvchi prokurorlar uchun kiberjinoyatlarni fosh etish hamda tergov qilishda o‘tkazilishi mumkin bo‘lgan ekspertiza turlari atroflicha tushuntirildi, shu bilan birga Akademiyaning Raqamli kriminalistika ilmiy-tadqiqot instituti va uning imkoniyatlari yoritilib, Akademiyada tayyorlangan “Axborot texnologiyalari sohasidagi jinoyat ishlarini yuritishda tergovchining yon daftari” uslubiy qo‘llanmadan foydalanish qoidalari haqida tushuntirish berildi.
Navbatdagi o‘quv-amaliy mashg‘uloti “Mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini oshirish” mavzusida o‘tkazilib, unda jinoyatchilikning oldini olish bo‘yicha o‘tkaziladigan kunlik va boshqa muddatli tadbirlar yuzasidan yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklar, ularni bartaraf etish va ishni samarali tashkil etish bo‘yicha amaliy misollar asosida tushunchalar berildi, shuningdek tergov sifatini oshirish yuzasidan tegishli tavsiyalar bildirildi.
“Korrupsiyaning oldini olish, shu jumladan maishiy korrupsiyaga barham berish” mavzusidagi o‘quv mashg‘uloti doirasida xodimlarga kundalik hayotda sodir etilayotgan maishiy va ma’muriy korrupsiyaga oid jinoyatlar, ularning oldini olish bo‘yicha kunlik nazorat tadbirlarini o‘tkazish bo‘yicha batafsil taqdimot o‘tkazildi.
Tadbir yakuniy qismida ishtirokchilarga tashkil etilgan “Energiya resurslaridan foydalanish va sarflanishiga oid qonunchilik ijrosi ustidan prokuror nazorati” mavzusidagi o‘quv-amaliy mashg‘ulotida energiya resurslaridan foydalanish va sarflanishiga oid qonunchilik ijrosi ustidan prokuror nazoratini ta’minlash bo‘yicha normativ hujjatlar va sohaviy buyruqlarda belgilangan vazifalar, nazorat tadbirlarida e’tibor qaratilishi lozim bo‘lgan masalalar yoritib berildi.
Akademiya tomonidan joylarga chiqqan holda o‘quv va amaliy mashg‘ulotlari o‘tkazish davom ettiriladi.

Field-based training and practical sessions for the officers of the prosecutor’s office and law enforcement agencies of the Jizzakh region
A working group led by the first deputy head of the Academy, E.V. Kolenko, conducted another round of field-based training and practical sessions in the Jizzakh region. These sessions focused on issues related to crime prevention, combating cybercrime, addressing petty corruption, and enhancing the effectiveness of legislative enforcement in the field of energy efficiency.
The events were organized at the Jizzakh Regional Prosecutor’s Office in a mixed format, involving the participation of senior officials and staff from prosecutor’s offices responsible for these areas, district prosecutors, their deputies and assistants, as well as investigators from the regional and district-level prosecutor’s offices and law enforcement agencies.
As part of the session on the topic: The state of crime committed using information technologies: existing problems and improving the effectiveness of solving and investigating such crimes, participants were provided with explanations regarding the types of forensic examinations that can be conducted during cybercrime investigations. They were also introduced to the capabilities of the Academy’s Research institute of digital forensics and received recommendations on the effective use of the Academy’s methodological guide “Investigator’s notebook for the investigation of crimes in the field of information technologies.
The next training and practical session was dedicated to the topic: “Creating a safe environment in mahallas and enhancing the effectiveness of the early offense prevention system”, during this session, shortcomings in the implementation of daily and planned preventive measures were examined, practical examples for addressing these issues and organizing work efficiently were provided, and specific proposals were made to improve the quality of investigative activities.
The training continued with the topic: “Corruption prevention, including the eradication of petty corruption”, during this part, participants were presented with a detailed report on crimes related to petty and administrative corruption occurring in everyday life, as well as on the implementation of daily monitoring activities aimed at their prevention.
During the session on the topic: “Prosecutorial oversight of the enforcement of legislation in the field of use and consumption of energy resources”, participants were informed about the regulatory documents and sectoral orders governing oversight of compliance with legislation in the use of energy resources, as well as issues requiring special attention during control activities.