Jizzax viloyati prokuraturasi va ichki ishlar organlari xodimlari uchun sayyor o‘quv va amaliy mashg‘ulotlar tashkil etildi
Akademiya boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Ye.V.Kolenko boshchiligidagi ishchi guruh tomonidan hududlarga chiqqan holda jinoyatchilikni jilovlash, kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish, maishiy korrupsiyaning oldini olish hamda energiya samaradorligini oshirishga oid qonunchilik ijrosi nazorat samaradorligini oshirish mavzularida turkum sayyor o‘quv amaliy tadbirlar o‘tkazib kelinmoqda.
Navbatdagi sayyor o‘quv va amaliy mashg‘ulotlari Jizzax viloyatida tashkil etildi.
Tadbirlar aralash shaklda tashkil etilib, Jizzax viloyat prokuraturasida qayd etilgan sohaga mas’ul bo‘lgan mahkama rahbariyati va xodimlari, tuman prokurorlari va ularning o‘rinbosarlari, yordamchilari, shuningdek viloyat va tuman darajasidagi ichki ishlar organlari tergovchilari ishtirok etishdi.
Dastlab “Axborot texnologiyalari yordamida sodir etilgan jinoyatchilik ahvoli, amaliyotdagi muammolar, bu toifadagi jinoyatlarni fosh etish va tergov qilish samaradorligini oshirish” mavzusida mashg‘ulot o‘tkazilib, mavzu doirasida tergovchilar va ularni nazorat qiluvchi prokurorlar uchun kiberjinoyatlarni fosh etish hamda tergov qilishda o‘tkazilishi mumkin bo‘lgan ekspertiza turlari atroflicha tushuntirildi, shu bilan birga Akademiyaning Raqamli kriminalistika ilmiy-tadqiqot instituti va uning imkoniyatlari yoritilib, Akademiyada tayyorlangan “Axborot texnologiyalari sohasidagi jinoyat ishlarini yuritishda tergovchining yon daftari” uslubiy qo‘llanmadan foydalanish qoidalari haqida tushuntirish berildi.
Navbatdagi o‘quv-amaliy mashg‘uloti “Mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini oshirish” mavzusida o‘tkazilib, unda jinoyatchilikning oldini olish bo‘yicha o‘tkaziladigan kunlik va boshqa muddatli tadbirlar yuzasidan yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklar, ularni bartaraf etish va ishni samarali tashkil etish bo‘yicha amaliy misollar asosida tushunchalar berildi, shuningdek tergov sifatini oshirish yuzasidan tegishli tavsiyalar bildirildi.
“Korrupsiyaning oldini olish, shu jumladan maishiy korrupsiyaga barham berish” mavzusidagi o‘quv mashg‘uloti doirasida xodimlarga kundalik hayotda sodir etilayotgan maishiy va ma’muriy korrupsiyaga oid jinoyatlar, ularning oldini olish bo‘yicha kunlik nazorat tadbirlarini o‘tkazish bo‘yicha batafsil taqdimot o‘tkazildi.
Tadbir yakuniy qismida ishtirokchilarga tashkil etilgan “Energiya resurslaridan foydalanish va sarflanishiga oid qonunchilik ijrosi ustidan prokuror nazorati” mavzusidagi o‘quv-amaliy mashg‘ulotida energiya resurslaridan foydalanish va sarflanishiga oid qonunchilik ijrosi ustidan prokuror nazoratini ta’minlash bo‘yicha normativ hujjatlar va sohaviy buyruqlarda belgilangan vazifalar, nazorat tadbirlarida e’tibor qaratilishi lozim bo‘lgan masalalar yoritib berildi.
Akademiya tomonidan joylarga chiqqan holda o‘quv va amaliy mashg‘ulotlari o‘tkazish davom ettiriladi.

Выездные учебно-практические занятия для сотрудников прокуратуры и органов внутренних дел Джизакской области
Рабочей группой под руководством первого заместителя начальника Академии Е.В.Коленко с выездом в регионы проводятся выездные учебно-практические занятия, посвященные вопросам сдерживания преступности, борьбы с киберпреступностью, профилактики бытовой коррупции, а также повышения эффективности контроля за исполнением законодательства в сфере энергоэффективности.
Очередные мероприятия организованы в смешанном формате в Джизакской области, с участием руководства и сотрудников областной прокуратуры, ответственных за данные направления, районных прокуроров, их заместителей и помощников, а также следователей органов прокуратуры и внутренних дел областного и районных уровней.
В рамках занятий на тему: «Состояние преступности, совершаемой с использованием информационных технологий, существующие проблемы и повышение эффективности раскрытия и расследования данных преступлений» участникам даны разъяснения по видам экспертиз, которые могут быть проведены при расследовании киберпреступлений, представлены возможности Научно-исследовательского института цифровой криминалистики Академии, а также представлены рекомендации по эффективному использованию методического пособия подготовленного Академией «Записная книжка следователя по расследованию преступлений в сфере информационных технологий».
Следующее учебно-практическое занятие было посвящено теме: «Создание безопасной среды в махаллях и повышение эффективности системы ранней профилактики правонарушений», в ходе которого рассмотрены недостатки, допущенные в проведении ежедневных и плановых профилактических мероприятий, приведены практические примеры по их устранению и эффективной организации работы, а также даны конкретные предложения по повышению качества следственной деятельности.
Обучение продолжилось на тему: «Предупреждение коррупции, в том числе искоренение бытовой коррупции», в ходе которого сотрудникам была представлен подробный доклад по преступлениям, связанным с бытовой и административной коррупцией, совершаемым в повседневной жизни, а также по проведению ежедневных контрольных мероприятий в целях их предупреждения.
В ходе занятия на тему: «Прокурорский надзор за исполнением законодательства в сфере использования и расходования энергетических ресурсов» участники проинформированы о нормативных документах и отраслевых приказах, регламентирующих надзор за соблюдением законодательства в сфере использования энергетических ресурсов, а также вопросах, требующих особого внимания при проведении контрольных мероприятий.