“Korrupsiyaga qarshi kurashish, jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish: zamonaviy muammolar va tendensiyalar” parallel sessiyasi
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida “Raqamli transformatsiya davrida huquqni muhofaza qilish sohasidagi zamonaviy chaqiriq va tahdidlar” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya doirasida “Raqamli davrda korrupsiya va jinoiy daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish” parallel sessiyasi o‘tkazildi.
Mazkur sessiya ikki qismiga, ya’ni korrupsiyaga qarshi kurashishga qarshi kurashish hamda jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish yo‘nalishlariga bo‘lingan tartibda aralash tarzda tashkil etildi.
Xususan, sessiyaning korrupsiyaga qarshi kurashish: zamonaviy muammolar va tendensiyalar qismida mazkur sohada yuksak ilmiy va amaliy tajribaga ega bo‘lgan Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha mustaqil komissiya (ICAC, Gonkong), Korrupsiyaga qarshi kurashish Bosh boshqarmasi (DGA, Ruminiya), Milliy magistratura maktabi (ENM, Fransiya), Aktivlarni qaytarish bo‘yicha qo‘mitasi (Qozog‘iston), shuningdek Buyuk Britaniya, Latviya, Pokiston, Sloveniya va boshqa davlatlari hamda BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi, “Mintaqaviy muloqot” XNNT, “CERT International” akademiyasi kabi xalqaro tashkilotlarning ekspertlari chiqish qilishdi.
Shu kabi, tadbirda O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olish sohasida faoliyat ko‘rsatayotgan Oliy Majlisi palatalarining korrupsiyaga qarshi kurashish va sud-huquq masalalari bo‘yicha qo‘mitalari, Bosh prokuratura, Korrupsiyaga qarish kurashish agentligi, Hisob palatasi, Toshkent davlat yuridik universiteti va boshqa ilmiy-ta’lim muassasalari mutaxassislari qatnashdi.
Ekspert va mutaxassislar o‘z chiqishlarida korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olishda, noqonuniy aktivlarni qaytarish zamonaviy axborot texnologiyalarining o‘rni, raqamli davrda korrupsiya muammolari bilan bog‘liq yangi tahdid va chaqiriqlar, uning oldini olishda sun’iy intellekt imkoniyatlaridan foydalanish, shuningdek xalqaro standartlar va ilg‘or xorijiy ilmiy-amaliy tajribalar bilan ishtirokchilarni tanishtirishdi.
Konferensiyaning mazkur sessiyasi ishtirokchilarga korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida amalga oshirilayotgan yangicha islohotlar, tahdidlarni xalqaro standartlar, ilg‘or xorijiy tajriba va zamonaviy ilmiy yondashuvlar orqali oldini olish bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarni oshirishga yordam berdi.
Sessiyaning ikkinchi qismi jinoiy daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda BMT Osiyo va Tinch okeani iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi, BMT Narkotiklar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi, Yevropa ittifoqining Jinoiy daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish bo‘yicha Global fondi, Mintaqaviy muloqot XNTT, Buyuk Britaniya, Qatar va Qozog‘iston vakolatli organlari va o‘quv yurtlari vakillari, shuningdek milliy vakolatli organlar vakillari ishtirok etdi.
Parallel sessiyada jinoiy daromadlarni legallashtirishda professional vositachilarning roli, jinoiy daromadlarni legallashtirishning muammoli jihatlari, noqonuniy moliyaviy oqimlarni o‘lchash va ularga qarshi kurashish, kripto-aktivlardan jinoiy daromadlarni legallashtirishda va terrorizmni moliyalashtirishda foydalanish hamda boshqa masalalar muhokama qilindi.
Jumladan, Qatar moliyaviy razvedka bo‘linmasining vakili FATFning “Yangi texnologiyalarning jinoiy daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish milliy tizimi uchun imkoniyatlari va chaqiriqlari” nomli qo‘llanmasining mazmun-mohiyatini tushuntirishga bag‘ishlangan chiqishida jinoiy daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashishda sun’iy intellekt asosida raqamli ishlanmalardan yanada keng foydalanish tavakkalchiliklarni yanada samarali aniqlash hamda shubhali faoliyatga tegishli munosabat bildirishga xizmat qilishini ta’kidladi.
Shuningdek, konferensiya doirasida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi, Markaziy bank va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti o‘rtasida jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish sohasida o‘zaro hamkorlik memorandumi imzolandi.

Parallel Session: “Combating Corruption, Money Laundering, and Terrorist Financing: Modern Challenges and Trends”
As part of the international scientific and practical conference Modern Challenges and Threats in Law Enforcement Activities in the Era of Digital Transformation” held at the Law Enforcement Academy, a parallel session was organized on the theme of “Combating Corruption, Money Laundering, and Terrorist Financing: Modern Challenges and Trends”.
The session was conducted in a mixed format and divided into two sections — one focusing on combating corruption and the other focusing on combating money laundering and terrorist financing.
In the first part, “Combating Corruption: Modern Challenges and Trends”, international experts and specialists with extensive scientific and practical experience in this area participated, including representatives from the Independent Commission Against Corruption (ICAC, Hong Kong), the National Anticorruption Directorate (DGA, Romania), the National School of Magistracy (ENM, France), the Asset Recovery Committee (Kazakhstan), as well as representatives from the United Kingdom, Latvia, Pakistan, Slovenia, and other countries, along with experts from the UN Office on Drugs and Crime (UNODC), the Regional Dialogue International NGO, the CERT International Academy, and other international organizations.
National authorities and institutions of the Republic of Uzbekistan were also represented, including committees of both chambers of the Oliy Majlis responsible for anti-corruption and judicial-legal matters, the General Prosecutor’s Office, the Anti-Corruption Agency, the Accounts Chamber, the Tashkent State University of Law, and other academic and educational institutions.
During the session, the experts introduced participants to international standards and advanced foreign scientific and practical experience. They spoke about topics such as the role of modern information technologies in combating corruption and the recovery of illegal assets, new threats and challenges related to corruption in the digital era, the role of artificial intelligence in its prevention, and international best practices.
This session aimed to deepen participants’ knowledge and skills in applying international standards, advanced global practices, and modern scientific approaches in the prevention of corruption and related threats.
The second part of the session was dedicated to the topics of money laundering and terrorist financing.
The session featured the participation of representatives from the UN Economic and Social Commission for Asia and the Pacific, the UN Office on Drugs and Crime, the EU Global Fund Against Money Laundering and Terrorist Financing, the Regional Dialogue International NGO, as well as representatives of authorized bodies and academic institutions from the United Kingdom, Qatar, and Kazakhstan.
The session focused on topics such as the role of professional intermediaries in money laundering, challenging aspects of identifying and addressing money laundering, measuring and combating illegal financial flows, and the use of crypto-assets in money laundering and terrorist financing.
In this context, the representative of the Qatar Financial Intelligence Unit presented the essence of the FATF Guidance “Opportunities and Challenges of New Technologies for National Anti–Money Laundering and Counter–Terrorist Financing Systems”, highlighting the role of artificial intelligence in making digital developments more effective for identifying threats and responding to suspicious activity.
Additionally, during the conference, a Memorandum of Understanding was signed between the Law Enforcement Academy, the Central Bank, and the Department for Combating Economic Crimes to foster cooperation in the fields of anti–money laundering, combating terrorist financing, and countering the financing of weapons of mass destruction.