“Korrupsiyaga qarshi kurashish, jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish: zamonaviy muammolar va tendensiyalar” parallel sessiyasi
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida “Raqamli transformatsiya davrida huquqni muhofaza qilish sohasidagi zamonaviy chaqiriq va tahdidlar” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya doirasida “Raqamli davrda korrupsiya va jinoiy daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish” parallel sessiyasi o‘tkazildi.
Mazkur sessiya ikki qismiga, ya’ni korrupsiyaga qarshi kurashishga qarshi kurashish hamda jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish yo‘nalishlariga bo‘lingan tartibda aralash tarzda tashkil etildi.
Xususan, sessiyaning korrupsiyaga qarshi kurashish: zamonaviy muammolar va tendensiyalar qismida mazkur sohada yuksak ilmiy va amaliy tajribaga ega bo‘lgan Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha mustaqil komissiya (ICAC, Gonkong), Korrupsiyaga qarshi kurashish Bosh boshqarmasi (DGA, Ruminiya), Milliy magistratura maktabi (ENM, Fransiya), Aktivlarni qaytarish bo‘yicha qo‘mitasi (Qozog‘iston), shuningdek Buyuk Britaniya, Latviya, Pokiston, Sloveniya va boshqa davlatlari hamda BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi, “Mintaqaviy muloqot” XNNT, “CERT International” akademiyasi kabi xalqaro tashkilotlarning ekspertlari chiqish qilishdi.
Shu kabi, tadbirda O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olish sohasida faoliyat ko‘rsatayotgan Oliy Majlisi palatalarining korrupsiyaga qarshi kurashish va sud-huquq masalalari bo‘yicha qo‘mitalari, Bosh prokuratura, Korrupsiyaga qarish kurashish agentligi, Hisob palatasi, Toshkent davlat yuridik universiteti va boshqa ilmiy-ta’lim muassasalari mutaxassislari qatnashdi.
Ekspert va mutaxassislar o‘z chiqishlarida korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olishda, noqonuniy aktivlarni qaytarish zamonaviy axborot texnologiyalarining o‘rni, raqamli davrda korrupsiya muammolari bilan bog‘liq yangi tahdid va chaqiriqlar, uning oldini olishda sun’iy intellekt imkoniyatlaridan foydalanish, shuningdek xalqaro standartlar va ilg‘or xorijiy ilmiy-amaliy tajribalar bilan ishtirokchilarni tanishtirishdi.
Konferensiyaning mazkur sessiyasi ishtirokchilarga korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida amalga oshirilayotgan yangicha islohotlar, tahdidlarni xalqaro standartlar, ilg‘or xorijiy tajriba va zamonaviy ilmiy yondashuvlar orqali oldini olish bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarni oshirishga yordam berdi.
Sessiyaning ikkinchi qismi jinoiy daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda BMT Osiyo va Tinch okeani iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi, BMT Narkotiklar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi, Yevropa ittifoqining Jinoiy daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish bo‘yicha Global fondi, Mintaqaviy muloqot XNTT, Buyuk Britaniya, Qatar va Qozog‘iston vakolatli organlari va o‘quv yurtlari vakillari, shuningdek milliy vakolatli organlar vakillari ishtirok etdi.
Parallel sessiyada jinoiy daromadlarni legallashtirishda professional vositachilarning roli, jinoiy daromadlarni legallashtirishning muammoli jihatlari, noqonuniy moliyaviy oqimlarni o‘lchash va ularga qarshi kurashish, kripto-aktivlardan jinoiy daromadlarni legallashtirishda va terrorizmni moliyalashtirishda foydalanish hamda boshqa masalalar muhokama qilindi.
Jumladan, Qatar moliyaviy razvedka bo‘linmasining vakili FATFning “Yangi texnologiyalarning jinoiy daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish milliy tizimi uchun imkoniyatlari va chaqiriqlari” nomli qo‘llanmasining mazmun-mohiyatini tushuntirishga bag‘ishlangan chiqishida jinoiy daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashishda sun’iy intellekt asosida raqamli ishlanmalardan yanada keng foydalanish tavakkalchiliklarni yanada samarali aniqlash hamda shubhali faoliyatga tegishli munosabat bildirishga xizmat qilishini ta’kidladi.
Shuningdek, konferensiya doirasida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi, Markaziy bank va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti o‘rtasida jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish sohasida o‘zaro hamkorlik memorandumi imzolandi.

Параллельная сессия «Противодействие коррупции, отмыванию денег и финансированию терроризма в цифровую эпоху»
В Правоохранительной академии в рамках международной научно-практической конференции на тему: «Современные угрозы и вызовы в правоохранительной деятельности в эпоху цифровой трансформации» состоялась параллельная сессия «Противодействие коррупции, отмыванию денег и финансированию терроризма в цифровую эпоху».
Данная сессия была организована в смешанном формате и состояла из двух частей – по вопросам противодействия коррупции, а также по борьбе с легализацией преступных доходов и финансированием терроризма.
Так, в первой части сессии, посвященной современным проблемам и тенденциям в сфере противодействия коррупции, выступили эксперты с богатым научным и практическим опытом, представляющие Независимую комиссию по борьбе с коррупцией Гонконга (Китай) (ICAC), Генеральное управление по борьбе с коррупцией (DGA) (Румыния), Национальную школу магистратуры Франции (ENM), Комитета по возврату активов (Казахстан), а также специалисты из Великобритании, Латвии, Пакистана, Словении и других стран, представители Управления ООН по наркотикам и преступности, МНПО «Региональный диалог», Академии «CERT International» и других международных структур.
Кроме того, в мероприятии приняли участие представители организаций, принимающие участие в сфере борьбы и противодействия коррупции в Республике Узбекистан, включая комитеты палат Олий Мажлиса по вопросам борьбы с коррупцией и судебно-правовой реформы, Генеральную прокуратуру, Агентство по противодействию коррупции, Счётную палату, Ташкентский государственный юридический университет и другие научно-образовательные учреждения.
В своих выступлениях эксперты и специалисты рассмотрели роль современных информационных технологий и систем возврата незаконных активов в борьбе с коррупцией, новые угрозы и вызовы, связанные с коррупцией в условиях цифровизации, возможности применения искусственного интеллекта в сфере ее предотвращения, а также ознакомили участников с международными стандартами и передовым зарубежным опытом.
Проведенная сессия конференции способствовала расширению знаний и практических навыков участников в вопросах внедрения новых реформ в сфере противодействия коррупции, а также предупреждения рисков с опорой на международные стандарты, передовой мировой опыт и современные научные подходы.
Во второй части сессии были обсуждены вопросы противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности и финансированию терроризма.
В рамках международной научно-практической конференции на тему: “Современные угрозы и вызовы в правоохранительной деятельности в эпоху цифровой трансформации” состоялась параллельная сессия, посвященная противодействию коррупции, отмыванию денег и финансированию терроризма в цифровую эпоху.
В мероприятии приняли участие представители Экономической и социальной комиссии ООН для Азии и Тихого океана, Управления ООН по наркотикам и преступности, Глобального фонда ЕС по вопросам противодействия отмыванию денег и финансированию терроризма, МНПО Региональный диалог, компетентных органов и образовательных учреждений Великобритании, Катара и Казахстана, а также национальных компетентных органов.
В ходе параллельной сессии обсуждены роль профессиональных посредников в отмывании денег, проблемные аспекты расследования отмывания денег, вопросы измерения и противодействия незаконным финансовым потокам, использования крипто-активов в целях отмывания денег и финансирования терроризма и другие вопросы.
Эксперты в частности, отметили маштабное использование цифровых решений для целей противодействия отмыванию денег и финансированию терроризма на основе искуственного интеллекта и их роль в повышении эффективности выявления рисков и реагировании на подозрительную деятельность.
В рамках конференции подписан также меморандум о взаимодействии между Правоохранительной академией, Центральным банком и Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями в сфере противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.