O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-yanvardagi “2025-yilda respublika mahallalarida xavfsiz muhit yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–1-sonli Qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan joylarda tizimli ravishda ishlar amalga oshirilmoqda.
Joriy yil boshidan Akademiya ishchi guruhi tomonidan Surxondaryo viloyatining kriminogen vaziyati og‘ir bo‘lgan mahallalarida keng qamrovli o‘rganishlar o‘tkazib kelinmoqda.
Viloyat bo‘yicha bunday toifadagi mahallalarda kriminogen vaziyatga ta’sir etuvchi asl omillar, jinoyatlarning sodir etilishiga imkon yaratayotgan sabab va shart-sharoitlar, shuningdek ijtimoiy-maishiy muammolar va profilaktika ishlarining samaradorligi kompleks tarzda tahlil qilindi.
O‘tkazilgan o‘rganishlar natijasiga ko‘ra har bir hududning o‘ziga xos jihatlarini inobatga olgan holda ilmiy asoslangan taklif va tavsiyalar ishlab chiqilib, hududiy huquqni muhofaza qiluvchi organlar va ijro hokimiyatlariga choraklik tuzilayotgan “Yo‘l xaritalari”ga kiritish uchun taqdim etildi.
O‘rganishda yoshlar, xotin-qizlar, ishsizlar va mehnat migrantlari kabi ijtimoiy zaif qatlamlar hamda muqaddam sudlanganlar bilan individual tarzda ishlash, oilaviy-ijtimoiy muammolar tufayli kelib chiqishi mumkin bo‘lgan huquqbuzarliklarni oldini olishga alohida e’tibor qaratildi.
Profilaktika jarayonlarini raqamlashtirish doirasida bir qator mahallalardagi jinoyat o‘choqlari hisoblangan hududlarga videokuzatuv kameralari, domofonlar, yuz va transport raqamlarini tanish tizimlarini o‘rnatish va ularni ichki ishlar organlarining axborot tizimlari bilan integratsiya qilish bo‘yicha aniq takliflar berildi.
Shuningdek, Akademiya tomonidan joylardagi o‘rganishlar asosida o‘g‘rilik, firibgarlik, tan jarohati yetkazish va bezorilik kabi umumiy jinoyatchilikdagi hissasi yuqori bo‘lgan jinoyatlarning oldini olishga qaratilgan uslubiy qo‘llanmalar tayyorlanib, hududiy profilaktika inspektorlari va boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlariga kundalik xizmat faoliyatida bevosita foydalanish uchun yetkazildi.
Hozirgi paytda sariq toifaga kiruvchi mahallalarni o‘rganish hamda amalga oshirilayotgan profilaktika choralariga ilmiy-uslubiy yordam ko‘rsatish ishlari davom ettirilmoqda.

В целях обеспечения исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан от 3 января 2025 года №ПП–1 «О мерах по созданию безопасной среды и дальнейшему повышению эффективности системы раннего предупреждения правонарушений в махаллях республики в 2025 году», Правоохранительной академией на системной основе осуществляются научно-практические мероприятия на местах.
С начала текущего года рабочей группой Академии проводится комплексное изучение в махаллях Сурхандарьинской области, характеризующихся тяжелой криминогенной обстановкой.
В рамках изучения проведен комплексный анализ реальных факторов, влияющих на криминогенную ситуацию в махаллях соответствующей категории, причин и условий, способствующих совершению преступлений, а также социально-бытовых проблем и эффективности проводимой профилактической работы.
По результатам проведенных исследований с учетом особенностей каждого конкретного района разработаны научно обоснованные предложения и рекомендации, которые были направлены в правоохранительные и исполнительные органы для включения в разрабатываемые квартальные «дорожные карты».
Особое внимание в ходе изучения уделялось индивидуальной работе с социально уязвимыми категориями населения – молодежью, женщинами, безработными, трудовыми мигрантами, а также ранее судимыми лицами, и предотвращению правонарушений, возникающих в результате семейно-социальных проблем.
В рамках цифровизации профилактических процессов были выработаны конкретные предложения по установке систем видеонаблюдения, домофонов, систем распознавания лиц и номерных знаков транспорта в районах, считающихся очагами преступности, а также по интеграции этих систем с информационными платформами органов внутренних дел.
Кроме того, на основе проведенных на местах исследований Академией подготовлены методические пособия, направленные на профилактику таких преступлений, как кражи, мошенничество, умышленное причинение телесных повреждений и хулиганство, имеющих значительный удельный вес в общей преступности. Эти пособия переданы территориальным инспекторам профилактики и другим сотрудникам правоохранительных органов для использования в повседневной служебной деятельности.
В настоящее время продолжается изучение махаллей, отнесенных к категории «желтых», а также оказание научно-методической помощи в осуществляемых мерах профилактики.