O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi magistraturasiga 2025/2026 o‘quv yili uchun qabul jarayonlari davom etmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida magistraturaning “Prokurorlik faoliyati” (kunduzgi, kechki va masofaviy), “Korrupsiyaga qarshi kurashish”, “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” hamda “Kiberxavfsizlikni huquqiy ta’minlash” mutaxassisliklariga 2025/2026 o‘quv yili uchun qabul jarayonlari davom etmoqda. Qabul joriy yil 31 iyulga qadar O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Bilim va malakalarni-baholash-agentligining uzbmb.uz elektron platformasi orqali amalga oshiriladi.
Yangi o‘quv yilida magistraturaning ushbu mutaxassisliklari bo‘yicha ta’limning kunduzgi shakli uchun jami 65 ta, kechki shakli uchun 10 ta, masofaviy shakli uchun 35 ta qabul parametrlari belgilangan.
Akademiya magistraturasining “Prokurorlik faoliyati” sirtqi ta’lim shakli O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 5 maydagi “Ta’lim sifatini ta’minlash va ta’lim xizmatlari ko‘rsatish tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-76-son Farmoniga asosan 2025/2026 o‘quv yilidan tugatilib, o‘quv jarayonlari masofaviy shaklda tashkil etilishi belgilangan.
Joriy o‘quv yilidan boshlab Akademiyada o‘qish muddati bir yilni tashkil etadigan yangi va dolzarb “Kiberxavfsizlikni huquqiy ta’minlash” magistratura mutaxassisligi joriy etildi.
“Kiberxavfsizlikni huquqiy ta’minlash” mutaxassisligiga quyidagi shaxslar tanlov asosida qabul qilinadilar:
“Yurisprudensiya” bakalavriat ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha tayanch oliy yuridik ma’lumotga ega shaxslar (tashqi nomzodlar);
“Yurisprudensiya” bakalavriat ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha tayanch oliy yuridik ma’lumotga ega prokuratura organlarining xodimlari (shu jumladan, amaldagi kadrlar zaxirasidagi xodimlari), shuningdek, boshqa mutaxassislik yo‘nalishlari bo‘yicha oliy ma’lumotga va bevosita prokuratura organlarida kamida 5-yillik mehnat stajiga ega bo‘lgan prokuratura organlari xodimlari (ichki nomzodlar);
– vakolatli davlat organlarining “Yurisprudensiya” bakalavriat ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha tayanch oliy yuridik ma’lumotga ega bo‘lgan xodimlari.
Nomzodlar Raqamli texnologiyalari vazirligi tomonidan tasdiqlangan nufuzli xalqaro IT-sertifikatga ega bo‘lsalar, tanlovda «Informatika va axborot texnologiyalari» fanidan imtihon topshirishdan ozod qilinadi va ularga maksimal ball beriladi (xalqaro IT-sertifikatlar ro‘yxati Huquqni muhofaza qilish akademiyasi rasmiy saytida e’lon qilingan).
Ushbu mutaxassislik bo‘yicha ta’limning kunduzgi shakliga o‘qishga qabul qilingan tinglovchilarning oxirgi egallab turgan lavozimi bo‘yicha belgilangan tartib va miqdorda mehnatga haq to‘lash fondi to‘lovlari (pul ta’minoti) saqlanadi.
Shuningdek, vakolatli davlat organlarining “Yurisprudensiya” bakalavriat ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha tayanch oliy yuridik ma’lumotga ega bo‘lgan xodimlari xorijiy tilni bilish darajasi bo‘yicha tegishli milliy yoki xalqaro sertifikatga ega bo‘lmagan taqdirda, ularni chet tilidan Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan o‘tkaziladigan test sinovlari natijasiga ko‘ra o‘qishga qabul qilish bo‘yicha tartib belgilandi.
Shu munosabat bilan 2025/2026 o‘quv yilidan boshlab belgilangan qabul parametrlari doirasida vakolatli davlat organlarining xodimlari Akademiya magistraturasining “Prokurorlik faoliyati (masofaviy) hamda “Kiberxavfsizlikni huquqiy ta’minlash” mutaxassisliklariga o‘tkaziladigan tanlovlarda ishtirok etishlari mumkin.
Magistraturaning barcha mutaxassisliklari bo‘yicha tanlovlar avgust oyida o‘tkaziladi, bu haqida Akademiyaning rasmiy veb-sayti va ijtimoiy tarmoqlardagi rasmiy sahifalarida e’lon qilib boriladi.

Продолжается прием документов в магистратуру Правоохранительной академии Республики Узбекистан на 2025/2026 учебный год
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан продолжается прием в магистратуру по специальностям «Прокурорская деятельность» (очная, вечерняя и дистанционная формы обучения), «Противодействие коррупции», «Международное право в области прав человека» и «Правовое обеспечение кибербезопасности» на 2025/2026 учебный год. Прием осуществляется до 31 июля текущего года через электронную платформу «uzbmb.uz» Агентства оценки знаний и квалификаций при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан.
На 2025/2026 учебный год установлены следующие параметры приёма по данным направлениям магистратуры: – на очную форму обучения – 65 мест; – на вечернюю форму – 10 мест; – на дистанционную форму – 35 мест.
В соотвтетствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 5 мая 2025 года № УП–76 «О дополнительных мерах по обеспечению качества образования и совершенствованию системы оказания образовательных услуг», с 2025/2026 учебного года обучение по специальности «Прокурорская деятельность» в заочной форме прекращается, и учебный процесс будет организован в дистанционном формате.
С текущего учебного года в Академии введена новая и актуальная магистерская специальность «Правовое обеспечение кибербезопасности» сроком обучения один год.
Приём на обучение по данной специальности осуществляется на конкурсной основе из числа следующих категорий лиц:
– лица, имеющие базовое высшее юридическое образование по направлению бакалавриата «Юриспруденция» (внешние кандидаты);
– сотрудники органов прокуратуры, имеющие базовое высшее юридическое образование по направлению «Юриспруденция» (включая кадровый резерв), а также сотрудники органов прокуратуры, имеющие высшее образование по другим направлениям и не менее 5 лет стажа работы в органах прокуратуры (внутренние кандидаты);
– сотрудники уполномоченных государственных органов, имеющие базовое высшее юридическое образование по направлению «Юриспруденция».
Если кандидат имеет действующий авторитетный международный IT-сертификат, утвержденный Министерством цифровых технологий, он освобождается от сдачи экзамена по предмету «Информатика и информационные технологии», при этом ему автоматически присваивается максимальный балл (перечень международных IT-сертификатов опубликован на официальном сайте Правоохранительной академии Республики Узбекистан).
Слушателям, зачисленным на очную форму обучения по данной специальности, сохраняется выплата денежного содержания (заработная плата) в порядке и в размере, установленном по занимаемой до поступления должности.
Также установлено, что в случае отсутствия у сотрудников уполномоченных государственных органов, имеющих базовое высшее юридическое образование по направлению «Юриспруденция», соответствующего национального или международного сертификата о знании иностранного языка, они могут быть допущены к обучению по результатам тестовых испытаний, проводимых Агентством оценки знаний и квалификаций.
В связи с этим, начиная с 2025/2026 учебного года, в рамках утвержденной квоты приема, сотрудники уполномоченных государственных органов могут принять участие в конкурсном отборе на магистерские программы Академии по направлениям «Прокурорская деятельность (дистанционно)» и «Правовое обеспечение кибербезопасности».
Отбор по всем магистерским направлениям будет проведен в августе текущего года, информация будет публиковаться на официальном веб-сайте Академии, а также на ее официальных страницах в социальных сетях.