Akademiya haqida: O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 28-noyabrdagi “Jinoyatlarni tergov qilish sohasida malakali kadrlarni tayyorlashning sifat jihatidan yangi tizimini joriy etish to‘g‘risida”gi PF–257-sonli Farmoniga asosan Bosh prokuratura Akademiyasi negizida O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasini tashkil etildi.
Quyidagilar Akademiya faoliyatining asosiy yo‘nalishlari etib belgilandi:
Ta’lim oluvchilarda inson huquq va erkinliklariga so‘zsiz rioya qilish madaniyati bilan uyg‘unlashgan yuksak ma’naviy, psixologik, tahliliy va kasbiy sifatlarni rivojlantirishning samarali tizimini joriy etgan holda jinoyatlarni tergov qilish sohasida mutaxassislarni chuqurlashtirilgan maqsadli bazaviy tayyorlash.
Maxsus kasbiy ko‘nikmalarni shakllantirish va rivojlantirish, sud-huquq sohasidagi islohotlarning mazmun-mohiyatini yetkazishga qaratilgan dasturlar asosida tergov hamda huquqni muhofaza qilish faoliyatining boshqa sohalarida kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish.
O‘qitishning zamonaviy shakllari, pedagogik va axborot texnologiyalari asosida nazariy tayyorgarlikning huquqni qo‘llash amaliyoti bilan uzviy bog‘liqligini, shu jumladan, masofaviy ta’lim shaklida ta’minlashga qaratilgan o‘quv jarayonini tashkil etish.
Prokuratura organlari xodimlarida bilim va ko‘nikmalarni, shu jumladan, tizimli tahlil va tanqidiy fikrlashni, qonuniylikni ta’minlash yuzasidan adolat va mas’uliyat kabi yuksak tuyg‘ularni shakllantirish va mustahkamlashga qaratilgan tayyorlash, qayta tayyorlash va malaka oshirishning yaxlit tizimini tashkil etish.
Yuqori malakali ilmiy-pedagogik kadrlarni tayyorlash, huquqni muhofaza qilish faoliyatining eng dolzarb masalalari bo‘yicha kompleks ilmiy tadqiqotlarni tizimli asosda, shu jumladan, milliy va xalqaro grantlarni jalb etgan holda amalga oshirish.
Jinoyatlar sodir etilishining sabab va shart-sharoitlarini, shu jumladan, tergovga qadar tekshiruv hujjatlari va jinoyat ishlarini o‘rganish asosida ularning alohida turlari kesimida tahlil va diagnostika qilish, shuningdek, huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish faoliyatini uslubiy va konsultativ ta’minlash.
Hozirgi vaqtda Akademiya faoliyatiga vaqtinchalik asosda Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limiga tyutor mutaxassissi jalb qilish zarurati mavjud. Mutaxassis tomonidan taqdim etilgan hujjatlar ma’qullangan taqdirda, u bilan Akademiya o‘rtasida ikki tomonlama fuqarolik huquqiy shartnoma imzolanadi. Muqaddam Huquqni muhofaza qilish Akademiyasida ishlagan tyutorlarga shartnoma tuzishda ustunlik berilishi mumkin.
Tyutor quyidagi majburiyatlarni bajaradi:
Ta’lim oluvchilarning sha’ni va qadr-qimmatini, obro‘sini hurmat qilish.
Ta’lim oluvchilarning psixologik va o‘ziga xos xususiyatlarini, jismoniy va ruhiy salomatligini, fiziologik rivojlanishini hisobga olish, jismoniy, aqliy, sensor (sezgi) yoki ruhiy nuqsonlari bo‘lgan shaxslarni o‘qitish uchun shart-sharoitlar yaratilishiga e’tibor qaratish.
Tyutorlik guruhlaridagi ta’lim oluvchilarning ma’lumotlar bazasini yaratish va Bakalavriat fakultetiga taqdim etish.
Ta’lim oluvchilar haqidagi shaxsiy ma’lumotlarni ularning roziligisiz oshkor qilmaslik, uchinchi tarafga bermaslik.
Ta’lim oluvchilarning o‘zlashtirishi va darslarda ishtirok etishi va saf maydonida saflanishlarini muntazam nazorat qilib borish hamda tahlil etish.
O‘ziga biriktirilgan guruhlardagi ta’lim oluvchilar (guruhlarda va yakka tartibda, guruhlarda har haftada kamida bir marta) bilan reja-jadval asosida ma’naviy-ma’rifiy va ijtimoiy-siyosiy yo‘nalishlarda (har bir ta’lim oluvchi bilan oyiga kamida ikki marotaba) suhbatlar o‘tkazib borish, ta’lim oluvchilarning ota-onalari bilan muntazam ravishda muloqotlar tashkil etish.
Ta’lim oluvchilar va ularning ota-onalarini yoki boshqa qonuniy vakillarini Ichki tartib qoidalari, Akdemiya Yotoqxonasi ichki tartib qoidalari va ta’lim faoliyatini tartibga soluvchi boshqa normativ hujjatlar bilan tanishtirish.
Ta’lim oluvchilarning Ichki tartib qoidalari va boshqa ichki (lokal) hujjatlarda belgilangan talablarga mos ravishda bo‘lishlarini nazorat qilish va ushbu hujjatlarni buzgan ta’lim oluvchilarga tegishli choralar ko‘rish yuzasidan Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limiga bildirgi kiritish.
Tyutorlar oliy ma’lumotga ega bo‘lishi (ilmiy daraja va ilmiy unvonga ega shaxslarga afzalliklar beriladi).
25 yoshdan kichik, 55 yoshdan (ayollar uchun 50 yosh) katta bo‘lmasligi.
namunaviy shaxsiy fazilatlarga - intellekt, madaniyatli, ijodiy, xushmuomalalik, vatanparvarlik va tashabbuskorlik qobiliyatlariga ega bo‘lishi, mas’uliyat hissi, mustaqil ish tutish xususiyatlariga ega bo‘lishi zarur.
Mazkur ish muddati 10 oyga belgilangan bo‘lib, kelgusida zaruratga ko‘ra, fuqaro mehnat shartnomasi asosida Akademiyaga ishga qabul qilinishi mumkin.

Правоохранительная академия Республики Узбекистан объявляет конкурс на должность тьютора-специалиста отдела духовности, просветительства и работы с молодежью (временная работа на контрактной основе).
Об академии: В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 28 ноября 2022 года № ПФ–257 «О внедрении качественно новой системы подготовки квалифицированных кадров в сфере расследования преступлений» на базе Академии Генеральной прокуратуры создана Правоохранительная академия Республики Узбекистан.
Основными направлениями деятельности Академии определены подготовка, переподготовка и повышение квалификации кадров в сфере следствия и других сферах правоохранительной деятельности.
В настоящее время существует необходимость привлечения на временной основе тьютора-специалиста отдела духовности, просветительства и работы с молодежью. Преподавателям, ранее работавшим в Правоохранительной академии, может быть предоставлено преимущество при заключении трудового договора.
В случае одобрения документов, представленных специалистом, с ним будет заключен двусторонний гражданско-правовой договор.
Обязанности тьютора:
Регулярно заниматься духовным, моральным и профессиональным воспитанием студентов.
Постоянно повышать свои навыки, профессиональную подготовку, теоретические знания и опыт работы.
Уважать честь и достоинство студентов.
Учитывать психологические и индивидуальные особенности, физическое и психическое здоровье студентов, физиологическое развитие, обращать внимание на создание условий для обучения лиц с физическими, умственными, сенсорными (ощущение) или психическими недостатками.
Создавать базу данных студентов в тьюторских группах и представлять её в отдел по работе с молодежью, духовности и просвещения.
Не разглашать личную информацию о студентах без их согласия и не передавать её третьим лицам.
Координировать и мониторить учебную, духовную и научную деятельность студентов.
Регулярно контролировать и анализировать успеваемость и посещаемость занятий студентами.
Регулярно (не реже одного раза в два месяца) посещать места проживания студентов (в общежитии, в арендуемом жилье, у близких родственников и в собственных домах), изучать условия проживания и предпринимать меры по их улучшению.
Проводить плановые духовно-просветительские и социально-политические беседы (не реже одного раза в неделю с группами и не реже двух раз в месяц с каждым студентом), а также регулярно общаться с родителями студентов.
Организовывать и проводить «Информационные и наставнические часы», тренинги по «мягким навыкам» (soft skills) и обеспечивать их эффективность.
Формировать и вести индивидуальные портфолио студентов в тьюторских группах, вести журнал записи уроков «Тьюторские часы» и планируемых мероприятий.
Регулярно встречаться с родителями студентов, сообщать им информацию о поведении, соблюдении внутренних правил студентами.
Ознакомлять студентов и их родителей или иных законных представителей с внутренними правилами, правилами проживания в общежитии Академии и другими нормативными документами, регулирующими образовательную деятельность.
Немедленно информировать руководство Академии о чрезвычайных проблемных ситуациях, связанных со студентами.
Регулярно проводить разъяснительную работу среди студентов по предотвращению правонарушений, преступности и религиозного экстремизма с участием специалистов в этой области.
Организовывать профилактическую работу по вредным последствиям потребления алкоголя, табака и психотропных веществ.
Выявлять студентов, нуждающихся в материальной помощи, и вносить предложения руководству по их социальной поддержке.
Контролировать соблюдение студентами внутренних правил и других локальных актов, а также вносить предложения в отдел по работе с молодежью, духовности и просвещения о мерах воздействия на студентов, нарушающих эти документы.
Организовывать работу клубов и кружков, за которые он отвечает, максимально обеспечивать участие студентов в этих кружках и вести мониторинг их активности.
Высшее образование (преимущество имеют лица с научной степенью и научным званием).
Возраст от 25 до 55 лет (для женщин до 50 лет).
Стаж работы не менее 2 лет в педагогической и психологической, учебно-воспитательной, учебно-методической и управленческой деятельности в системе образования, а также в области молодежных вопросов и духовно-просветительской деятельности.
Не лишен права на преподавание в соответствии с законодательными актами.
Обладать такими личными качествами, как вежливость, культурой, творчеством, ю, патриотизмом и инициативностью, чувством ответственности, способностью к самостоятельной работе.
Прием на работу осуществляется в порядке, установленном локальными актами Академии, и по приказу руководителя Академии.
Срок выполнения работы: настоящая работа рассчитана на 10 месяцев, в дальнейшем по необходимости возможно трудоустройство в Академию на основе гражданского трудового договора.
Размер оплаты за выполненную работу определяется по соглашению сторон и выплачивается кандидату по результатам выполненной работы.
Рабочее время составляет 40 часов в неделю, пятидневный рабочий режим.
Кандидату необходимо лично обратиться в Академию и представить соответствующие документы (паспорт или ID-карта, резюме, диплом о высшем образовании и приложение к нему, копию трудовой книжки, справку СТИР). После изучения представленных документов, при необходимости, с кандидатом будет проведено собеседование.