Jinoyat va Jinoyat-protsessual kodekslarining loyihalarini ishlab chiqish bo'yicha olib borilgan tadbir
Joriy yilning 25-26 dekabr kunlari O'zbekiston Respublika Bosh prokuraturasi Akademiyasida BMTning Narkotiklar va jinoyatchilik bo'yicha boshqarmasining Markaziy Osiyodagi mintaqaviy vakolatxonasi bilan hamkorlikda respublikaning jinoyat, jinoyat-protsessual va jinoyat-ijroiya qonunchiliklarini takomillashtirish kontseptsiyalarini amalga oshirish masalalariga bag'ishlangan xalqaro davra suhbati tashkil etildi.
Tadbir 2017-2019 yillarda O'zbekiston Respublikasi va BMT NJB o'rtasidagi o'zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish bo'yicha Yo'l xaritasiga muvofiq o'tkazildi.
Xorijiy ekspertlar ishtirokidagi davra suhbati jinoyat, jinoyat-protsessual va jinoyat-ijroiya qonunchiliklari loyihalarini ishlab chiqish bo'yicha ishchi guruh a'zolari, ya'ni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, Sudyalar oliy kengashi, Konstitutsiyaviy va Oliy sud sudyalari, Bosh prokuratura, vazirlik va idoralar xodimlari, Advokatlar palatasi va ilmiy doira vakillari uchun tashkil etildi.
Ekspertlar sifatida Kemerovo davlat universiteti (Rossiya) professori, yu.f.d. Maksim Geta va jinoyat ishlari bo'yicha odil sudlov sohasidagi xalqaro ekspert Dmitriy Nurumov (Qozog'iston) so'zga chiqishdi. Shuningdek, videokonferensaloqa orqali “Kiev-Mogilyan akademiyasi” Milliy universiteti (Ukraina) kafedrasi professori, yu.f.d. Nikolay Xavronyuk hamda Qozog'iston menedjment, iqtisodiyot va huquq institutining huquq fanlari bo'yicha falsafa doktori Sergey Sayapin o'z ma'ruzalari bilan ishtirok etdilar.
Ishtirokchilar jinoiy huquqbuzarliklarni klassifikatsiya qilish, ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi qonunchilikni isloh qilish, jazo va uni tayinlash tizimini takomillashtirish, takroran jinoyatlar sodir etilishini oldini olishga qaratilgan institutlar va normalarni joriy etish masalalarida boshqa davlatlar tajribasini, jinoyat qonunchiligini isloh etish masalalarini muhokama qildilar.
Davra suhbatining ikkinchi kunida jinoiy adliyaning protsessual tomonlari, jinoyat protsessini raqamlashtirish, jazolarni ijro etish, probatsiya institutini joriy etish bilan bog'liq, tergov organlari va penitentsiar muassasalarning ta'sir doirasiga tushib qolgan shaxslar huquqlarini himoyasini ta'minlashga qaratilgan masalalar muhokama qilindi.
Uchchala kodekslarni takomillashtirish bo'yicha ishchi guruhlarning faoliyatini muvofiqlashtirish hamda moddiy va protsessual normalarning o'zaro bog'liqligini ta'minlash nuqtai nazaridan o'tkazilgan tadbirning ahamiyati alohida qayd etildi.

Работа по подготовке проектов Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов
25-26 декабря т.г. в Академии Генеральной прокуратуры проведен международный круглый стол, посвященный вопросам реализации концепций совершенствования уголовного, уголовно-процессуального и уголовно-исполнительного законодательства республики, организованный совместно с Региональным представительством Управления ООН по наркотикам и преступности в Центральной Азии.
Мероприятие проведено в соответствии с Дорожной картой по дальнейшему развитию сотрудничества Республики Узбекистан с УНП ООН в 2017-2019 годах.
Круглый стол с участием зарубежных экспертов организован для членов рабочих групп по подготовке проектов Уголовного, Уголовно-процессуального кодексов и уголовно-исполнительного законодательства – депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса, судей Высшего судейского совета, Конституционного и Верховного судов, сотрудников Генеральной прокуратуры, министерств и ведомств, представителей Палаты адвокатов и академических кругов.
В качестве экспертов выступили профессор Кемеровского государственного университета (Россия), д.ю.н. Максим Гета и международный эксперт по уголовному правосудию Дмитрий Нурумов (Казахстан). Также, посредством видеоконференцсвязи с докладами приняли участие профессор кафедры Национального университета «Киево-Могилянская академия» (Украина), д.ю.н. Николай Хавронюк и доктор права Казахстанского института менеджмента экономики и права Сергей Саяпин.
Участники обсудили вопросы реформирования уголовного законодательства, опыт других стран в вопросах классификации уголовных правонарушений, реформирования законодательства об административной ответственности, совершенствования системы наказаний и его назначения, внедрения институтов и норм, направленных на предупреждение совершения повторных преступлений.
Во второй день работы круглого стола обсуждены вопросы, связанные с процессуальными сторонами уголовной юстиции, цифровизацией уголовного процесса, исполнением наказаний, внедрением института пробации, направленные на обеспечение защиты прав лиц, попавших в орбиту следственных органов и пенитенциарных учреждений.
Отмечена важность проведенного мероприятия с точки зрения координации деятельности рабочих групп по совершенствованию трех кодексов и обеспечения взаимосвязанности материальных и процессуальных норм.
Зарубежные эксперты и члены рабочих групп обменялись мнениями по различным аспектам тематики круглого стола.