Akademiya izchil ravishda yoshlar o‘rtasida ekologik madaniyatni shakllantirish, faol fuqarolik pozitsiyasini rivojlantirish hamda sog‘lom turmush tarzi qadriyatlarini targ‘ib etishga qaratilgan kompleks tashabbuslarni amalga oshirmoqda.
Dam olish kunlari Huquqni muhofaza qilish akademiyasi talabalari tashabbusi bilan «Academic Plogging» jamoasi tomonidan Yunusobod tumanida navbatdagi plogging ekologik aksiyasi o‘tkazildi.
Mazkur tadbir atrof-muhitni muhofaza qilish, ekologik madaniyatni yuksaltirish, yoshlar o‘rtasida faol fuqarolik pozitsiyasini shakllantirish, shuningdek sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etishga qaratildi. Plogging formati jismoniy faollik va jamoat manfaatiga xizmat qiluvchi faoliyat uyg‘unligini ta’minladi.
Ishtirokchilar 3,75 kilometr masofani bosib o‘tib, yo‘nalish bo‘ylab hududlarni maishiy chiqindilardan tozalash ishlarini amalga oshirdilar. Aksiyada Akademiya xodimlari va talabalari, boshqa oliy ta’lim muassasalari vakillari hamda faol fuqarolar ishtirok etdilar. Jami 60 nafardan ziyod volontyorlar tomonidan 100 dan ortiq chiqindi qoplari, jumladan plastik mahsulotlar yig‘ib olindi.
O‘tkazilgan aksiya atrof-muhitga nisbatan mas’uliyatli munosabatni shakllantirish, jamoat hududlariga ehtiyotkorona munosabat madaniyatini rivojlantirish hamda jamoaviy tashabbus va hamkorlik ko‘nikmalarini mustahkamlashda ijobiy natijalarni namoyon etdi.
Tadbir yakunida ishtirokchilarga Akademiya rahbariyati tomonidan tayyorlangan esdalik sovg‘alari topshirildi.

Ecological culture and active citizenship: The Academy held another plogging campaign
The Academy consistently implements comprehensive initiatives aimed at forming an ecological culture among young people, developing an active civic position, and promoting healthy lifestyle values.
Over the weekend, at the initiative of students of the Law Enforcement Academy, the "Academic Plogging" team held another ecological plogging campaign in Yunusabad district.
This event was aimed at protecting the environment, increasing ecological culture, forming an active civic position among young people, and promoting a healthy lifestyle. The plogging format ensured a harmony between physical activity and activities serving the public interest.
Participants covered a distance of 3.75 kilometers and carried out work to clear areas of household waste along the route. The action was attended by employees and students of the Academy, representatives of other higher educational institutions, and active citizens. In total, more than 60 volunteers collected more than 100 waste bags, including plastic products.
The campaign demonstrated positive results in fostering a responsible attitude toward the environment, developing a culture of careful handling of public spaces, and strengthening skills in collective initiative and cooperation.
At the conclusion of the event, participants were presented with commemorative gifts prepared by the Academy's leadership.
The "Academic Plogging" team aims to continue implementing such initiatives on a systematic basis, fostering a culture of responsible attitude toward the environment and actively involving citizens in its preservation.