Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan jinoyatchilik sabablarini tizimli tahlil qilishning sifati hamda jamoat xavfsizligining samaradorligini oshirish maqsadida 2019 yil 1 fevral kuni BMTning Giyohvand moddalar va jinoyatchilik bo'yicha hududiy boshqarmasi xalqaro ekspertlari ishtirokida bir qator tadbirlar o'tkazildi.
Xususan, Bosh prokuraturasi Akademiyasining Jinoyatlarning sodir etilishi sabablarini tizimli tahlil qilish va o'rganish markazi, ichki ishlar, xalq ta'limi, jismoniy tarbiya va sport vazirliklari vakillari, Toshkent shahar hududiy prokuratura xodimlari, IIV Akademiyasi va IIV Malaka oshirish institutining professor-o'qituvchilari uchun “Jamoat xavfsizligi va jinoyatchilikni oldini olish sohasida halqaro standartlar va ilg'or tajriba” mavzusidagi davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirda BMT GJBning mintaqaviy vakili Ashita Mittal, O'rta Osiyoda jinoiy odil sudlov bo'yicha BMT GJBning dasturi koordinatori Kun Markvering ishtirok etishdi. Xalqaro ekspertlar sifatida Jinoyatchilikning oldini olish va jinoiy odil sudlov bo'yicha Venadagi BMT GJB xodimi Yoxannes De Xaan hamda “Grajdanskiy Soyuz” ijtimoiy uyushmasi (Qirg'iziston) raisdoshi Timur Shayxutdinovlar qatnashishdi.
Davra suhbati ishtirokchilari O'zbekiston Respublikasida jinoyatlarning oldini olish tizimini takomillashtirishdagi chora-tadbirlar bilan tanishib, jamoat xavfsizligini ta'minlashda xalqaro hamda qirg'iziston tajribasini ko'rib chiqishdi.
Kunning ikkinchi yarmida Yoxannes De Xaan va BMT GJBning mintaqaviy vakolatxonasi xodimlari Toshkent shahar Chilonzor tumanining huquqbuzarliklar profilaktikasi sohasidagi faoliyat bilan tanishishdi.
Tumanda jinoyatchilik sodir etilishi sabablarini tizimli tahlil qilish ekspert-tahlil guruhi a'zolari bilan o'tkazilgan uchrashuv chog'ida, sohadagi “Yo'l xaritasi”ni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. BMT GJB vakillari sohaga axborot texnologiyalarini faol tadbiq etish va jamoatchilikni jalb qilish borasidagi amaliy chora-tadbirlarning zamonaviy talablarga to'liq javob berishini ta'kidlab o'tishdi.
Tashrifdan so'ng Bosh prokuratura Akademiyasida ishchi uchrashuvi tashkillashtirilib, tomonlar jinoyatlarning oldini olish tizimini ilg'or xalqaro tajriba asosida rivojlantirish maqsadida hamkorlikda loyiha ishlab chiqish va amalga oshirish masalarini muhokama qilishdi.

Совершенствование системы предупреждения правонарушений: совместные усилия Академии и УНП ООН
В целях повышения качества системного анализа причин преступности и эффективности обеспечения общественной безопасности 1 февраля 2019 года Академией Генеральной прокуратуры проведен ряд мероприятий с участием международных экспертов Управления по наркотикам и преступности ООН.
В частности, для представителей Центра системного анализа и исследования причин совершения преступлений Академии, министерств внутренних дел, народного образования, физической культуры и спорта, сотрудников территориальных прокуратур г.Ташкента, профессорско-преподавательского состава Академии МВД и Института повышения квалификации МВД организован круглый стол на тему «Международные стандарты и передовой опыт в области общественной безопасности и предупреждение преступности».
В мероприятии приняли участие региональный представитель УНП ООН Ашита Миттал и координатор программы УНП ООН по уголовному правосудию в Центральной Азии Кун Маркверинг. В качестве международных экспертов выступили сотрудник УНП ООН в Вене по предупреждению преступности и уголовному правосудию Йоханнес Де Хаан и сопредседатель общественного объединения «Гражданский Союз» (Кыргызстан) Тимур Шайхутдинов.
Участники круглого стола ознакомились с проводимой работой по совершенствованию системы предупреждения преступлений в Республике Узбекистан, рассмотрели международный и кыргызский опыт в области обеспечения общественной безопасности.
Во второй половине дня Йоханнес Де Хаан и сотрудники Регионального представительства УНП ООН были ознакомлены с деятельностью по профилактике правонарушений в Чиланзарском районе г. Ташкента.
На встрече с членами экспертно-аналитической группы по профилактике правонарушений района обсуждена реализация «дорожной карты» в этой сфере. Представителями УНП ООН отмечено соответствие принимаемых практических мер в части активного внедрения информационных технологий и вовлечения общественности современным тенденциям в указанной сфере.
По итогам посещения района в Академии Генеральной прокуратуры состоялась рабочая встреча, на которой стороны обсудили вопросы совместной разработки и реализации проекта, направленного на развитие системы предупреждения правонарушений с учетом передовой международной практики.