2020 yil 9 mart kuni Mirzo Ulug'bek nomidagi O'zbekiston Milliy universitetida “Ta'lim muassasalarida korruptsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashishning ma'naviy-ma'rifiy asoslari” mavzusidagi sohaning malakali mutaxassislari ishtirokida talaba-yoshlar bilan ochiq muloqot bo'lib o'tdi.
Tadbirda O'zbekiston Milliy universiteti rektori, professor A.R.Maraximov, O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Sud-huquq masalalari va korruptsiyaga qarshi kurashish qo'mitasi raisi B.D.Matmuratov, Bosh prokuratura Akademiyasi Korruptsiyaga qarshi kurashish ilmiy ta'lim markazi boshlig'i B.I.Ismoilov, Oliy ta'lim vazirligi Ma'naviy-axloqiy tarbiya boshqarmasi boshlig'i O.X.Bazarov, IIV Akademiyasi Kriminologiya kafedrasi dotsenti SH.K.Raximov ishtirok etishdi.
Ochiq muloqot tarzida o'tkazilgan mazkur tadbirda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 27 maydagi “O'zbekiston Respublikasida korruptsiyaga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari
to'g'risida”gi PF-5729-sonli Farmonida belgilab berilgan vazifalarning ijrosi, korruptsiya xavf-xatarlarini tahlil qilish asosida, aholining keng qatlamini ushbu illatlardan xabardor qilish va fuqarolarning ayniqsa yoshlarning huquqiy ongi, madaniyatni oshirishga qaratilgan chora-tadbirlarni amalga oshirish, korruptsiyaga oid huquqbuzarliklarni o'z vaqtida aniqlash, ularga chek qo'yish, unga imkoniyat yaratuvchi sabablar, shart-sharoitlar va oqibatlarni bartaraf etish, korruptsiyaga oid huquqbuzarliklarni sodir etganligi uchun javobgarlikning muqarrarligi printsipini ta'minlash kabi o'ta muhim masalalar doirasida fikr-mulohazalar almashildi.
Tadbirda “Oliy ta'lim muassasalarida korruptsiyaga qarshi kurashish choralarini kuchaytirish maqsadida “komplaens nazorat” (compliance control) tizimini joriy etish, jumladan, professor-o'qituvchilar va boshqa xodimlarining yurish-turishi, shuningdek ular faoliyatida korruptsiyani oldini olishga qaratilgan namunaviy kasbiy deontologik talablar tizimini ishlab chiqish jarayonlarini jadallashtirish zarur”ligi haqida to'xtalib o'tildi.

Проведен круглый стол посвященный духовно-нравственным основам противодействия коррупции в образовательных учреждениях
9 марта 2020 года в Национальном Университете Узбекистана имени Мирзо Улугбека при участии представителей соответствующих государственных органов для студентов проведен круглый стол на тему «Духовно-нравственные основы противодействия коррупции в образовательных учреждениях».
В мероприятии приняли участие ректор Университета, профессор Марахимов А.Р., председатель Комитета по судебно-правовым вопросам и противодействия коррупции Сената Олий Мажлиса Матмуратов Б.Д., Начальник научно-образовательного центра противодействия коррупции Академии Генеральной прокуратуры Исмаилов Б.И., начальник управления по духовно-нравственной работе Министерства высшего и средне-специального образования Базаров О.Х., доцент кафедры Академии МВД Рахимов Ш.К.
В ходе круглого стола участники были информированы о целях и задачах Указа Президента от 27.05.2019 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан» №УП-5729, необходимости анализа рисков проявлений коррупции, формирования у граждан нетерпимого отношения к коррупции, четких антикоррупционных моделей поведения, широкого вовлечения молодежи в социальные мероприятия антикоррупционной тематики, разъяснения последствий коррупционных правонарушений, неотвратимости ответственности за совершение коррупционных преступлений и др.
Была также отмечена необходимость скорейшего внедрения в ВУЗах систем внутреннего контроля (compliance control), доведения до всего профессорско-преподавательского состава о важности соблюдения правил профессиональной этики, совершенствования деентологических требований направленных на предотвращение любых противоправных действий, усилении общественного контроля за соблюдением антикоррупционного законодательства.