Jamoat xavfsizligini ta'minlash samaradorligini oshirish bo'yicha yangi uslub va mintaqaviy amaliyotlarni rivojlantirish
Bosh prokuratura Akademiyasining Qoraqalpog'iston Respublikasi va Xorazm viloyati prokuraturalaridagi doimiy faoliyat yurituvchi shtablari faoliyati doirasida Akademiya rahbariyati va xodimlari tomonidan ichki ishlar va prokuratura organlarining huquqbuzarliklar profilaktikasi, jinoyatchilikka qarshi kurashish va jamoat xavfsizligini ta'minlash sohasidagi faoliyatining samaradorligi joylarda o'rganildi.
Mazkur hududlarda jinoyatchilik ahvolini o'rganish va tahlil qilish davomida hududiy prokuratura va ichki ishlar organlari mas'ul xodimlari bilan uchrashuvlar tashkil etildi, shuningdek, huquqbuzarliklar profilaktikasi tizimida qo'llanilayotgan mexanizmlar tizimliligi va samaradorligi darajasini oshirish bo'yicha kompleks chora-tadbirlar amalga oshirildi.
Jinoyatchilikning oldini olishga qaratilgan tadbirlar hamda ichki ishlar organlari xodimlari faoliyatining samaradorligini baholash maqsadida hududdagi ayrim tuman va shaharlar aholisi o'rtasida ijtimoiy so'rov o'tkazildi.
Huquqbuzarliklar profilaktikasida ishtirok etuvchi tashkilotlar o'rtasida tezkor axborot almashinish mexanizmlarini yaratish maqsadida Qoraqalpog'iston Respublikasining Nukus shahri, Nukus va Xo'jayli tumanlari hamda Xorazm viloyatining Urganch shahri va Xonka tumanlarida «Profinspektor» maxsus elektron dasturi joriy etildi. Profilaktika inspektorlari hamda huquqbuzarliklar profilaktikasi bo'linmalarining rahbar kadrlari uchun mazkur dasturiy ta'minotdan foydalanish qoidalarini tushuntirish bo'yicha o'quv seminarlari o'tkazildi.
Shuningdek, profilaktika inspektorlarining bilim darajasi, ko'nikma va kompetentsiyalarini aniqlash bo'yicha diagnostika test sinovlari o'tkazildi.
Jinoyatlar sodir etilishi sabablarini tizimli tahlil qilish bo'yicha Nukus shahri va Bog'ot tumani hududiy ekspert-tahlil guruhlarining tarkibiga xalq deputatlari mahalliy Kengashlarining deputatlari jalb qilinib, jinoyatchilik ahvolini mahallalar kesimida muhoqama qilish, jinoyatlar sodir etilishiga sabab bo'lgan shart-sharoitlarni bartaraf etish bo'yicha kompleks chora-tadbirlarini ishlab chiqish hamda profilaktika inspektorlarining faoliyati ustidan jamoatchilik nazoratini o'rnatish tartiblari joriy etildi.
Bundan tashqari, huquqiy madaniyatni yuksaltirish va aholiga yuridik xizmat ko'rsatish maqsadida Qoraqalpoq davlat universiteti qoshida tashkil etilgan “Yuridik klinika” faoliyati o'rganilib, tegishli tavsiyalar berildi.

Развитие новых методик и региональной практики по повышению эффективности обеспечения общественной безопасности
В рамках деятельности постоянно действующих штабов Академии Генеральной прокуратуры, созданных в прокуратурах Республики Каракалпакстан и Хорезмской области, руководством и сотрудниками Академии проведено очередное выездное изучение эффективности деятельности органов внутренних дел и прокуратур в сфере профилактики правонарушений, борьбы с преступностью и обеспечения общественной безопасности.
В ходе изучения и анализа состояния преступности в указанных регионах, организованы встречи с сотрудниками территориальных органов прокуратур и ответственными лицами органов внутренних дел, а также проведен ряд комплексных мероприятий, направленных на повышение уровня и системности применяемых механизмов ранней превенции.
С целью оценки эффективности мер по предотвращению преступности и работы сотрудников органов внутренних дел в отдельных районах (городах) указанных регионов проведен социологический опрос и анкетирование населения.
Для создания механизмов оперативного обмена информацией между организациями, участвующими в профилактике преступности в г.Нукусе, Нукусском и Ходжейлийском районах Республики Каракалпакстан, а также в г.Ургенче и Ханкинском районе Хорезмской области введена специальная программа «Профинспектор». Организованы семинары-тренинги с участием инспекторов профилактики и руководящего состава отделений профилактики правонарушений по разъяснению правил пользования данным программным продуктом.
Кроме того, среди инспекторов профилактики апробирована система разработанных специальных тестовых заданий, основной целью которой является диагностика профессиональных компетенций и определение уровня знаний.
В составы территориальных экспертно-аналитических групп по системному анализу причин совершения преступлений в г.Нукусе и Багатском районе вовлечены депутаты местных Кенгашей народных депутатов, внедрен порядок проведения анализа состояния преступности в разрезе махаллей, а также осуществления общественного контроля за деятельностью инспекторов профилактики.
Помимо этого, изучена деятельность «Юридической клиники» при Каракалпакском государственном университете, созданной в целях повышения правовой культуры и оказания юридической помощи населению, даны соответствующие рекомендации.