Bosh prokuratura Akademiyasining Qoraqalpog'iston Respublikasi hamda Xorazm viloyatida navbatdagi sayyor tadbirlari
Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan Qoraqalpog'iston Respublikasi va Xorazm viloyati prokuratura va ichki ishlar organlari faoliyati samaradorligini o'rganish, shuningdek, huquqbuzarliklar profilaktikasi, jinoyatchilikka qarshi kurashish va jamoat xavfsizligini ta'minlash sohalarida amaliy yordam ko'rsatishga qaratilgan navbatdagi sayyor tadbirlar o'tkazildi.
O'tkazilgan tadbirlar doirasida ekspert-tahlil guruhlar a'zolari bilan uchrashuvlar o'tkazilib, muammoli masalalar muhokama qilindi, ekspert-tahlil guruhlari faoliyatida axborot texnologiyalarini qo'llagan holda huquqbuzarliklar profilaktikasini amalga oshirishda prokuratura, ichki ishlar organlari, fuqarolarning o'zini-o'zi boshqarish organlari va jamoat tashkilotlarining hamkorlikni amalga oshirish metodlari ishlab chiqildi. Har bir tumanda sodir etilgan jinoyatlarning xususiyatlari, shuningdek, ular sodir etilishining asosiy sabablari tahlil qilindi.
Bundan tashqari, tadbirkorlar hamda Savdo-sanoat palatalari vakillari uchun tadbirkorlik sohasida korruptsion holatlarning oldini olish maqsadida yaratilgan “Biznes sarbon” mobil ilovasining taqdimoti bo'lib o'tdi, ushbu ilova mintaqalarda biznesni qulay yuritish, tadbirkorlik faoliyatini tashkil etish hamda kengaytirish bilan bog'liq eng muhim yo'nalishlarda ma'lumot olishga mo'ljallangan.
Shuningdek, Qoraqalpog'iston Respublikasi Sport vazirligining trener-o'qituvchilar tarkibi bilan ochiq muloqot o'tkazilib, unda sportchilar o'rtasida huquqbuzarliklarning oldini olish, shuningdek, o'sib kelayotgan yosh avlod o'rtasida huquqbuzarliklar, zo'ravonlik va giyohvand moddalar iste'mol qilishning oldini olish usuli sifatida yoshlarni sportga jalb qilish, sog'lom turmush tarzini targ'ib qilish bo'yicha o'quv-metodik dasturlarni kengaytirishga bo'lgan ehtiyoj muhokama qilindi. Asosiy e'tibor sportning kuch ishlatish bilan bog'liq hamda yakkakurash turlari bilan shug'ullanuvchi sportchilar tomonidan zo'ravonlik sodir etilishining oldini olish muammosi yechimiga qaratildi.

Очередные выездные мероприятия Академии Генеральной прокуратуры в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области
Академией Генеральной прокуратуры проведены очередные выездные мероприятия по изучению вопросов эффективности деятельности органов прокуратуры и внутренних дел, а также оказания практической помощи в сфере профилактики правонарушений, борьбы с преступностью и обеспечения общественной безопасности в Республике Каракалпакстан  и Хорезмской области.
В рамках проводимых мероприятий были организованы встречи с членами экспертно-аналитических групп, обсуждены проблемные вопросы и выработаны методы взаимодействия органов прокуратуры, внутренних дел, самоуправления граждан и общественных организаций, направленные на профилактику правонарушений с широким использованием информационных технологий в организации работы экспертно-аналитических групп. Проведен анализ специфики правонарушений и преступлений в каждом районе, а также основные причины их совершения.
Кроме того, для предпринимателей и представителей торгово-промышленных палат с целью профилактики правонарушений и предупреждения коррупционных проявлений в предпринимательской сфере организована презентация нового мобильного приложения  «Бизнес сарбон», которое предназначено для удобства ведения и продвижения  бизнеса в регионах и  позволит обеспечить прозрачность и доступ к информации по наиболее важным направлениям, связанным с организацией и расширением предпринимательской деятельности.
Также, состоялся открытый диалог с тренерско-преподовательским составом Министерства спорта Республики Каракалпакстан, в ходе которого обсужден ряд вопросов, связанных с профилактикой правонарушений среди спортсменов, а также необходимостью расширения учебно-методических программ, нацеленных на вовлечение молодежи в спорт и пропаганду здорового образа жизни, как способ ранней профилактики преступности, насилия и употребления наркотических средств среди подрастающего поколения. Особое внимание уделено решению проблемы по предотвращению насилия со стороны спортсменов, занимающихся силовыми видами спорта и боевыми единоборствами.