Bosh prokuratura Akademiyasida BMT Taraqqiyot dasturi mutaxassisi bilan uchrashuv bo'lib o'tdi
2019 yil 14 dekabrda Bosh prokuratura Akademiyasida Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuniga bag'ishlangan qator tadbirlar doirasida BMT Taraqqiyot dasturining Osiyo-Tinch okeani mintaqasidagi tinch va inklyuziv jamiyatlar uchun (ACPIS) korrupsiyaga qarshi global loyihasi eksperti Aida Arutyunova bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuv davomida xorijiy ekspertga Akademiyaning davlat organlari va tashkilotlari xodimlarining korruptsiyaga qarshi kurashish sohasidagi malakasini oshirish bo'yicha faoliyati, Akademiya Korrupsiyaga qarshi kurashish ilmiy-ta'lim markazining maqsadlari, vazifalari va tadqiqotlari, Barqaror rivojlanish maqsadlari yutuqlarini muvofiqlashtirish (16-maqsad bo'yicha) hamda korrupsiyaviy jinoyatlar uchun javobgarlik samaradorligini oshirish maqsadida jinoyat qonunchiligini takomillashtirish to'g'risidagi ma'lumotlar yetkazildi.
O'z o'rnida A.Arutyunova ishtirokchilarga BMT Taraqqiyot dasturining Osiyo-Tinch okeani mintaqasidagi tinch va inklyuziv jamiyatlar uchun korrupsiyaga qarshi global loyihasining (ACPIS) faoliyati, 2019 yilda “O'zbekistonda samarali, hisobdor va ochiq boshqaruv institutlari orqali korruptsiyaga qarshi kurashish” qo'shma loyihasining amalga oshirilishi to'g'risida taqdimot qildi.
Uchrashuvda huquqni muhofaza qilish idoralari uchun xodimlarni tayyorlash va qayta tayyorlash, korrupsiyaga qarshi kurashish borasida aholining xabardorligini oshirish, masofaviy o'qitishning zamonaviy vositalari va usullarini joriy etish, shuningdek sog'liqni saqlash, ta'lim, qurilish, davlat xaridlari kabi sohalardagi korrupsiya xavf-xatarlarini aniqlash bo'yicha korrupsiyaga qarshi samarali mexanizmlarni ishlab chiqish va ularni barqaror rivojlanish milliy strategiyalarida amalga oshirish maqsadida Akademiya va BMT Taraqqiyot dasturining hamkorligini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, A.Arutyunova “Korrupsiyaga qarshi kurashish” yo'nalishi bo'yicha magistratura tinglovchilari uchun “Global rivojlanish kun tartibi kontekstida korrupsiyaga qarshi kurashish–2030 ” mavzusida master-klass o'tkazib, unda tadbir ishtirokchilariga BMTning Korrupsiyaga qarshi konventsiyasining asosiy talablari va uni amalga oshirish mexanizmlari, 2030 yilgacha Barqaror rivojlanish maqsadlari, turli mamlakatlarda xususiy sektorda “komplaens nazorat”ning korrupsiyaga qarshi tizimlarini joriy qilish jarayonlari, korruptsiyaviy huquqbuzarliklarining oldini olish bo'yicha eng yaxshi xorijiy tajribalar va boshqalar haqida ma'lumot berdi.
Ishtirokchilar e'tiboriga BMT Taraqqiyot dasturi va boshqa xalqaro tashkilotlarning korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi O'quv xablari to'g'risida ma'lumot yetkazildi.

В Академии Генеральной прокуратуры проведена встреча с экспертом ПРООН
В рамках серии мероприятий, посвященных Международному дню борьбы с коррупцией в Академии Генеральной прокуратуры 14 декабря 2019 года проведена встреча с экспертом Глобального проекта ПРООН по борьбе с коррупцией в интересах мирных и инклюзивных обществ в Азиатско-Тихоокеанском регионе (ACPIS) Аидой Арутюновой.
В ходе встречи до зарубежного эксперта доведена информация о деятельности Академии по повышению квалификации сотрудников государственных органов и организаций в сфере противодействия коррупции, целях, задачах и исследованиях Научно-образовательного центра противодействия коррупции Академии, о координации работы по достижению ЦУР, (по цели 16), а также совершенствованию уголовного законодательства в целях повышения эффективности преследования за коррупционные преступления.
В свою очередь, А.Арутюнова представила презентацию о деятельности Глобального проекта ПРООН по борьбе с коррупцией в интересах мирных и инклюзивных обществ в Азиатско-Тихоокеанском регионе (ACPIS), реализации совместного проекта «Противодействие коррупции через эффективные, подотчетные и прозрачные институты управления в Узбекистане» в 2019 году.
На встрече обсуждены вопросы расширения сотрудничества Академии и проекта ПРООН в целях дальнейшего совершенствования подготовки и переподготовки кадров для правоохранительных органов, повышения осведомленности государственных служащих в сфере противодействия коррупции, внедрения современных средств и методов дистанционного обучения, а также выявления коррупционных рисков в таких отраслях как здравоохранение, образование, строительство, государственные закупки, с целью выработки эффективных механизмов противодействия коррупции и их внедрения в национальные стратегии устойчивого развития.
Также, А.Арутюнова для слушателей магистратуры по направлению «Противодействие коррупции» провела мастер-класс по теме: «Противодействие коррупции в контексте Глобальной повестки развития – 2030», на котором проинформировала участников мероприятия об основных требованиях Конвенции ООН против коррупции и механизме обзора хода ее реализации, Целях устойчивого развития до 2030 года, процессах внедрения антикоррупционных систем «комплаенс контроля» в частный сектор различных стран, наилучших зарубежных практиках в сфере предупреждения коррупционных правонарушений и др.
До сведения участников доведена информация об Образовательных хабах ПРООН и других международных организаций в сфере противодействия коррупции.