Akademiyada huquqni muhofaza qiluvchi organlar tergovchilari uchun kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish va raqamli ekspertizalarni o'tkazish bo'yicha seminar-trening
Joriy yilning 28-31 oktyabr kunlari Akademiyada «Kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish va raqamli ekspertizalarni o'tkazish» mavzusida ushbu yo'nalishda faoliyat yurituvchi mutaxassis-amaliyotchilar uchun mo'ljallangan to'rt kunlik seminar-trening bo'lib o'tdi.
Mazkur tadbir YEXHTning O'zbekistondagi loyihalar bo'yicha Ofisi Koordinatori va O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasi tomonidan YEXHT Kotibiyatining politsiya faoliyati strategik masalalari bo'yicha bo'limi ko'magida tashkil etildi.
Tadbirda Ichki ishlar vazirligi, Bosh prokuratura, Davlat xavfsizlik xizmati kabi huquqni muhofaza qiluvchi organlarning 35 nafar xodimi qatnashdi.
Seminar dasturi Dublin Universiteti kollejining (UCD CCI) kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish va raqamli tergov qilish Markazi tomonidan ishlab chiqilgan, raqamli tergov sohasidagi bilimlar va kasbiy ko'nikmalarni rivojlantirishga qaratilgan kompleks ta'lim modulini o'z ichiga olgan.
Mazkur seminar o'z xizmat vazifalaridan kelib chiqib jinoyat sodir etilgan joyga birinchi bo'lib yetib boradigan va o'z kasbiy vazifalarini tezkor bajarish uchun zaruriy ko'nikmalarga ega bo'lishi lozim bo'lgan huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari uchun mo'ljallangan.
Kursning amaliy ahamiyati shundaki, u holatga tezkor munosabat bildirishning barcha jihatlarini – jinoyat sodir etilgan joyni ko'zdan kechirishni rejalashtirish, tayyorgarlik ko'rish va o'tkazishdan tortib, to raqamli dalillarni saqlash, hodisa/voqea haqida bildirgi tayyorlash va keyingi tergov harakatlarigacha bo'lgan jihatlarni qamrab olgan.
Ushbu seminarning o'ziga xos jihati, unda Estoniya politsiyasi xodimi sifatida 16 yildan ortiq ish tajribasiga ega bo'lgan Anna Illamaa hamda Moldova Hukumati huzuridagi jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga qarshi kurash boshqarmasida 11 yillik ish tajribasiga ega bo'lgan Aleksandr Donch kabi xalqaro ekspert-trenerlarning, shuningdek, fasilitator sifatida Akademiyaning ikki nafar o'qituvchisining ishtirok etganliklaridir.
Akademiya o'qituvchilarining fasilitator, ya'ni o'quv jarayonining faol va ob'ektiv ishtirokchilari sifatida qatnashganliklari nafaqat seminarning umumiy maqsadiga erishish hamda O'zbekistonda mavjud tergov amaliyoti uchun zarur kurs materiallarini boyitish, balki ular uchun kelgusida mustaqil ravishda shu kabi o'quv kurslarini o'tkazish bo'yicha katta tajriba orttirish imkonini berdi.

Семинар-тренинг по борьбе с киберпреступностью и проведению цифровых экспертиз для следователей правоохранительных органов
28-31 октября с.г. в Академии организован семинар-тренинг на тему: «Борьба с киберпреступностью и проведение цифровых расследований» для специалистов-практиков, работающих в данном направлении.
Мероприятие организовано Офисом Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане и Академией Генеральной прокуратуры Узбекистана при поддержке Отдела стратегических вопросов полицейской деятельности Секретариата ОБСЕ (Вена).
В семинаре приняли участие 35 сотрудников правоохранительных органов, представляющих Министерство внутренних дел, Генеральную прокуратуру и Службу государственной безопасности Узбекистана.
Учебный курс представляет собой комплексный образовательный модуль, направленный на развитие знаний и профессиональных навыков в сфере цифровых расследований, разработанный Центром по кибербезопасности и расследованию киберпреступлений Университетского колледжа Дублина (UCD CCI).
Он предназначен для сотрудников правоохранительных органов, которые, в силу своей службы, могут оказаться первыми на месте преступления и должны обладать необходимыми навыками для оперативного выполнения обязанностей специалистов в данной сфере.
Практическая ценность курса заключалась в полном охвате всех аспектов оперативного реагирования – от планирования, подготовки и осмотра места преступления, до сохранения цифровых доказательств, включая подготовку профессионального заключения об инциденте/происшествии и последующей следственной деятельности.
Особенностью указанного семинара было участие двух преподавателей Академии в качестве фасилитаторов международных экспертов-тренеров Анны Илламаа, имеющей более 16 лет опыта работы сотрудником полиции в Эстонии и Александра Донча, обладающего 11- летним стажем работы в Управлении по предупреждению и борьбе с отмыванием денег при Правительстве Молдовы.
Выступая в качестве преподавателей-фасилитаторов, т.е. активных и объективных участников процесса обучения, преподаватели Академии не только способствовали достижению общих целей обучения, обогащению материалов курса применительно к сложившейся в Узбекистане следственной практике, но и получили неоценимый опыт для последующего самостоятельного преподавания курса.