Prokuratura organlarining jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlari bilan ishlash faoliyatini takomillashtirish istiqbollari
Joriy yilning 27 noyabr kuni Bosh prokuratura Akademiyasida viloyatlar prokuraturalari va ularga tenglashtirilgan prokuraturalar, Bosh prokuratura huzuridagi Majburiy ijro byurosi va Departament xodimlari uchun «Prokuratura organlarida murojaatlar bilan ishlash faoliyati samaradorligini yanada oshirish istiqbollari» mavzusida vebinar o'tkazildi.
Vebinar xodimlarda murojaatlarni qabul qilish va ko'rib chiqish, jismoniy shaxslar va yuridik shaxslar vakillarini qabul qilishni tashkil qilish ko'nikmalarini rivojlantirish, shuningdek, mavjud tizimli muammolarni muhokama qilish va ularni samarali hal qilish bo'yicha takliflar ishlab chiqish maqsadida tashkil etildi.
Tadbirning amaliy ahamiyatini ta'minlash maqsadida, unga O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi, Adliya vazirligi huzuridagi Davlat xizmatlari agentligi vakillari, Bosh prokuraturaning ijtimoiy va iqtisodiy qonunchilik ijrosi ustidan nazorat, murojaatlar bilan ishlash tarmoqlari xodimlari, shuningdek, Akademiyaning professor-o'qituvchilari va magistratura kurslari tinglovchilari jalb etildi.
Vebinarda «Murojaatlarni ko'rib chiqishda prokuratura organlari va Prezident Xalq qabulxonalarining hamkorligi», «Prokuratura organlarining murojaatlar bilan ishlash faoliyati samaradorligini yanada oshirish masalalari», «Prokuratura organlari xodimlarining murojaatlar bilan ishlash bo'yicha kasbiy qayta tayyorlash va malakasini oshirish masalalari», «Murojaatlarni ko'rib chiqishda yo'l qo'yilayotgan kamchiliklarni samarali bartaraf etish» va «Jismoniy shaxslar va yuridik shaxslar vakillari qabulini o'tkazishning psixologik jihatlari» kabi dolzarb mavzular bo'yicha
ma'ruzalar tinglandi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar tomonidan prokuratura organlarining fuqarolar murojaatlari bilan ishlash faoliyati samaradorligini oshirish, mavjud tizimli kamchiliklarni bartaraf etish bo'yicha amaliy takliflar va quyi prokuraturalarning tegishli tarmoqlari ishini to'g'ri tashkil etish yuzasidan tavsiyalar ishlab chiqildi.

Перспективы совершенствования деятельности органов прокуратуры по работе с обращениями физических и юридических лиц
27 ноября текущего года в Академии Генеральной прокуратуры состоялся вебинар на тему «Перспективы дальнейшего повышения эффективности деятельности по работе с обращениями в органах прокуратуры» для сотрудников прокуратур областей и приравненных к ним прокуратур, а также Бюро принудительного исполнения и Департамента при Генеральной прокуратуре.
Вебинар организован с целью совершенствования у работников навыков работы по принятию и рассмотрению обращений, эффективной организации приема физических лиц и представителей юридических лиц, а также обсуждения имеющихся системных проблем и выработки предложений по их эффективному решению.
Для обеспечения практической значимости мероприятия, к участию на вебинаре были приглашены представители Администрации Президента Республики Узбекистан, Агентства государственных услуг при Министерстве юстиции, сотрудники подразделений Генеральной прокуратуры в сфере надзора за исполнением социально-экономического законодательства, работы с обращениями, а также профессорско-преподавательский состав и слушатели курсов магистратуры Академии.
В ходе вебинара были заслушаны выступления на такие актуальные темы, как «Сотрудничество органов прокуратуры и Народных приемных Президента при рассмотрении обращений», «Вопросы дальнейшего совершенствования деятельности органов прокуратуры по работе с обращениями», «Вопросы профессиональной подготовки и повышения квалификации работников органов прокуратуры по работе с обращениями», «Эффективное устранение недостатков, допускаемых в ходе рассмотрения обращений» и «Психологические аспекты проведения приема физических лиц и представителей юридических лиц».
По итогам мероприятия его участниками были выработаны практические предложения по совершенствованию деятельности органов прокуратуры в сфере работы с обращениями граждан, устранению имеющихся системных проблем, а также рекомендации по правильной оранизации работы соответствующих подразделений нижестоящих прокуратур.