Mustaqil izlanuvchilikka qabul haqida e'lon
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasi yuridik fanlar ixtisosliklari bo’yicha mustaqil izlanuvchilikka qabul e'lon qiladi.
Mustaqil izlanuvchilikka talabgorlar 2021 yil 15 avgustga qadar http://phd.mininnovation.uz veb-sayti orqali ro‘yxatdan o‘tgach, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasining Huquqiy muammolarni ilmiy-amaliy va innovatsion tadqiq qilish hamda ilmiy xodimlarni tayyorlash markaziga 2021 yilning 15 avgustiga qadar barcha zaruriy hujjatlarni o‘rnatilgan tartibda taqdim etishlari talab etiladi.
Qabul shartlari haqida batafsil ma'lumot uchun
QАBUL SHАRTLАRI
1. Falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasi uchun mustaqil izlanuvchilikka quyidagilarga ega boʼlganlar qabul qilinadi:
magistr yoki oliy maʼlumot toʼgʼrisidagi (ixtisoslik boʼyicha) diplomga ega boʼlganlar;
dissertatsiya tadqiqoti asosini tashkil qiluvchi ilmiy maqolalarga ega boʼlganlar (ilmiy jurnallarda chop etilgan kamida bitta maqola hamda tegishli yoʼnalishlar boʼyicha ikkitadan kam boʼlmagan ilmiy ishlar toʼplamlariga kiritilgan maʼruza tezislari).
Mustaqil izlanuvchilikka talabgor quyidagi hujjatlarni ilova qilgan holda ariza bilan ilmiy tashkilot yoki taʼlim muassasasiga Yagona elektron tizim orqali murojaat qiladi:
qisqacha biografik maʼlumotnoma;
falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun mustaqil izlanuvchi sifatida rasmiylashtirish uchun magistrlik yoki oliy maʼlumot (mutaxassislik dasturi boʼyicha) toʼgʼrisidagi diplom nusxasi;
ilmiy ishlar roʼyxati va ularning nusxasi;
ixtisoslik hamda chet tili boʼyicha malakaviy imtihon topshirishi;
dissertatsiya boʼyicha umumiy soni 7 tadan kam boʼlmagan ilmiy ish eʼlon qilishi, xususan:
- ulardan kamida 3 ta ilmiy maqola (jumladan nufuzli xorijiy ilmiy jurnallarda 1 ta maqola) OАK Roʼyxatiga kiritilgan nashrlarda chop etilishi;
- dissertatsiya natijalarining xalqaro va respublika ilmiy va ilmiy-amaliy konferentsiyalarida keng muhokamasi asosida kamida 2 ta material (maqola, maʼruza yoki maʼruza tezisi) xalqaro konferentsiya materiallari toʼplamida eʼlon qilingan boʼlishi ShАRT.
Oliy oʼquv yurtidan keyingi taʼlim institutlarida oʼqish uch yilgacha davom etadi.
1. Fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun mustaqil izlanuvchi sifatida rasmiylashtiriluvchi shaxslar quyidagi talablarga javob berishi kerak:
fan nomzodi yoki falsafa doktori (PhD) yoki unga tenglashtirilgan xorijiy mamlakatlarda olingan ilmiy darajaga ega boʼlganlar;
fan nomzodi yoki falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olgandan soʼng muhim ilmiy yutuqlarga erishish, shu jumladan, fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya tadqiqoti asosini tashkil qiluvchi ilmiy jurnallarda chop etilgan kamida uchta ilmiy maqolaga hamda ilmiy-amaliy konferentsiyalar, seminarlar va tegishli ilmiy yoʼnalishlar boʼyicha ilmiy ishlar toʼplamlarida kamida ikkita tezisga ega boʼlish.
Fan doktori (DSc) ilmiy darajasi uchun mustaqil izlanuvchilikka talabgor quyidagi hujjatlarni ilova qilgan holda ariza bilan ilmiy tashkilot yoki taʼlim muassasasiga Yagona elektron tizim orqali murojaat qiladi:
fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun mustaqil izlanuvchi sifatida rasmiylashtirish uchun fan nomzodi yoki falsafa doktori (PhD) diplomi yoki xorijda olingan unga tenglashtirilgan boshqa ilmiy darajalar diplomi nusxasi;
dissertatsiya boʼyicha umumiy soni 15 tadan kam boʼlmagan ilmiy ish eʼlon qilishi, xususan:
- ulardan 10 ta maqola OАK Roʼyxatiga kiritilgan ilmiy nashrlarda, 1 tasi tegishli fan tarmogʼi rivojlangan xorijiy mamlakatlarning nufuzli ixtisoslashgan ilmiy jurnallarida eʼlon qilingan boʼlishi;
- dissertatsiya natijalarining xalqaro va respublika ilmiy va ilmiy-amaliy konferentsiyalarida keng muhokamasi asosida kamida 2 ta material (maqola, maʼruza yoki maʼruza tezisi) xalqaro konferentsiya materiallari toʼplamida eʼlon qilingan boʼlishi;

Претендентам на самостоятельное соискательство, после регистрации на сайте http://phd.mininnovation.uz до 15 августа 2021 года, необходимо предоставить все необходимые документы в Центр научно-прикладных и инновационных исследований правовых проблем и подготовки научных кадров Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан до 15 августа 2021 года.
УСЛОВИЯ ПРИЕМА
1. Лица, оформляемые в качестве самостоятельных соискателей ученой степени доктора философии (PhD), должны соответствовать следующим требованиям:
До защиты диссертации на соискание ученой степени доктора философии (PhD) соискатели:
должны сдать квалификационные экзамены по специальности и иностранному языку;
общее количество научных работ по диссертации должно быть не менее 7, в частности:
- из них не менее 3 статей должны быть опубликованы в Перечне, рекомендованных ВАК для публикации основных научных результатов диссертаций (в том числе, 1 статья – в престижном зарубежном научном журнале);
- на основе широкого обсуждения результатов диссертации на международных и республиканских научных и научно-практических конференциях должны быть опубликованы не менее двух материалов (статья, доклад или тезисы доклада) в сборнике материалов международной конференции.
1. Лица, оформляемые в качестве самостоятельных соискателей ученой степени доктора наук (DSc), должны соответствовать следующим требованиям:
- иметь ученую степень кандидата наук либо доктора философии (PhD) или другие приравненные к ним ученые степени, полученные в зарубежных государствах;
- иметь значительные научные достижения после получения ученой степени кандидата наук либо доктора философии (PhD) или других приравненных к ним ученых степеней, полученных в зарубежных государствах, в том числе не менее трех научных статей, опубликованных в научных журналах, и не менее двух тезисов в сборниках научных и научно-практических конференций, в иных сборниках научных трудов по соответствующим научным направлениям, которые могут составить основу диссертационного исследования на соискание ученой степени доктора наук (DSc).
До защиты диссертации на соискание ученой степени доктора наук (DSc) соискателей:
общее количество научных работ по диссертации должно быть не менее 15, в частности:
- из них не менее 10 статей должны быть опубликованы в научных изданиях, включенных в Перечень, в том числе одна статья – в престижном специализированном научном журнале зарубежных стран, где развита соответствующая область науки;
- на основе широкого обсуждения результатов диссертации на международных и республиканских научных и научно-практических конференциях должны быть опубликованы не менее двух материалов (статья, доклад или тезисы доклада) в сборнике материалов международных конференций;
- по результатам диссертации по общественно-гуманитарным наукам должна быть опубликована монография.