Кафедранинг мақсади иқтисодий жиноятлар, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш, терроризмни молиялаштириш ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш йўналиши бўйича кадрларни келгуси хизмат фаолиятига тайёрлаш, уларнинг касбий билим, кўникма ва малакаларини шакллантириш ва ривожлантириш, ўқув-услубий, ўқув-амалий, илмий-тадқиқот фаолиятини амалга ошириш.
Кафедра томонидан қуйидаги модуллар ўқитилади:
“Иқтисодий жиноятларга ва жиноий даромадларни легаллаштиришга қарши курашиш фаолиятини ташкил этиш”, “Энергия ресурсларидан ноқонуний фойдаланишга қарши курашиш”, “Терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш”, “Иқтисодий хавфсизлик асослари”, “Коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги долзарб муаммолар”, “Активларни ишга солмай тўхтатиб қўйиш, хатлаш, мусодара қилиш ва уларни бошқариш”, “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштириш ҳолатлари бўйича молиявий (параллел) тергов ўтказиш масалалари”.
МОДУЛЛАР БЎЙИЧА БИЛИМ, КЎНИКМА ВА МАЛАКАЛАРГА ҚЎЙИЛГАН ТАЛАБЛАР
Модулларни якунлагандан сўнг тингловчи:
иқтисодий жиноятлар, жиноий даромадларни легаллаштириш, терроризмни молиялаштириш, энергия ресурсларини талон-торож қилиш, коррупцион жиноятларнинг мазмун-моҳияти, уларнинг хусусиятлари, турлари, жавобгарлик асослари, жавобгарликка тортишнинг ўзига хос хусусиятлари, бу боарадаги халқаро стандарлар ҳақида билимларга;
иқтисодий жиноятлар, жиноий даромадларни легаллаштириш, терроризмни молиялаштирнинг олдини олиш ва уларга қарши курашишни ташкил этиш, аниқлаш ва фош этишнинг махсус усуллари, ахборот тўплаш, очиқ маълумотлар билан ишлаш усуллари, молиявий тергов олиб бориш, жиноий даромад ва активларни қайтариш юзасидан кўникмаларга;
ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари томонидан иқтисодий жиноятлар, жиноий даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш фаолиятини тўғри ва самарали ташкил қилиш, ўқув кўникмаларини тадбиқ этиш малакасига эга бўлади.
КАФЕДРАНИНГ ФАОЛИЯТИ
Ўқув-услубий ишларни жорий этиш борасида кафедра профессор-ўқитувчилари томонидан “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ҳолатлари бўйича молиявий тергов ўтказиш”, “Энергия ресурслари ва ичимлик сувини талон-тарож қилиш механизмларини аниқлаш ва фош этиш”, “Жиноий даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашишнинг миллий тизими”, “Солиққа оид ҳуқуқбузарликлар учун жавобгарлик” номли ўқув қўлланмалари, услубий тавсиялар чоп этилди.
Кафедра таркибида жиноий даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга қарши кураш ўқув-услубий маркази фаолият юритади.
Кафедранинг асосий фаолият йўналиши:
– жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш соҳасида илмий тадқиқотларни амалга ошириш;
– жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш масалалари бўйича ўқув-услубий тадбирларни ташкил этиш ва ўтказиш;
– хорижий давлатлар экспертлари ҳамда соҳанинг етук мутахассисларини жалб этган ҳолда кадрларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш учун даврий равишда ўқув-амалий семинарларни ташкил этиш;
– кадрларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш тизимида ягона ўқув-услубий базани ишлаб чиқиш;
– хорижий давлатлар билан ҳамкорликда миллий тизим самарадорлигини оширишга кўмаклашиш ҳамда ўзаро тажриба алмашишдан иборат.
Халқаро ҳамкорликни таъминлаш борасида кафедра томонидан иқтисодий жиноятлар, жиноий даромадларни легаллаштириш, терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш, активларни қайтариш борасида БМТнинг наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси, Европа Кенгаши, Европа Иттифоқи каби нуфузли идоралар билан самарали ҳамкорлик ўрнатилган бўлиб, халқаро стандартларни миллий қонунчиликка имплементация қилиш, хорижий тажрибани ўрганиш борасида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимларининг касбий кўникмаларини, малакасини оширишга қаратилган семинар, тренинглар, конференциялар ташкил этиб келинмоқда.
Рахимов Рустамжон Хамидович |
Кафедра бошлиғи, адлия катта маслаҳатчиси. E-mail:
Ахмадалиев Хуршид Абдихакимович |
Кафедра катта ўқитувчиси, адлия катта маслаҳатчиси. E-mail: x.a.axmadaliyev@proacademy.uz
Жиноий даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш бўйича Евроосиё гуруҳининг Баҳолаш ва ҳуқуқий масалалар бўйича ишчи гуруҳининг ҳамраиси лавозимига (2025-2026 йй.) сайланган.
Евроосиё гуруҳининг экспертлар реестрига киритилган.
“Ўзбекистон Конституциясига 30 йил”, “Ўзбекистон прокуратурасига 30 йил” эсдалик нишонлари, “Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Молиявий разведка бўлинмалари кенгашининг фахрий ходими” кўкрак нишони, Евроосиё гуруҳининг фахрий ёрлиғи билан тақдирланган.
Мирзаев Файзулла Ибадуллаевич |
Кафедра доценти, адлия катта маслаҳатчиси. Иқтисодиёт фанлари номзоди, “Жиноий даромадларни легаллаштиришга қарши курашишнинг маъмурий-ҳуқуқий механизмларини такомиллаштириш” мавзусида юридик фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун диссертация иши олиб бормоқда. Email: f.i.mirayev@proacademy.uz |
“Ўзбекистон прокуратурасига 30 йил” эсдалик нишони билан тақдирланган.
Гафуров Икромжон Илхомович |
Кафедра катта ўқитувчиси, адлия катта маслаҳатчиси. “Тезкор-қидирув фаолияти натижаларидан жиноят процессида исботлаш воситаси сифатида фойдаланишни такомиллаштириш (иқтисодий жиноятлар мисолида)” мавзусида юридик фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун диссертация иши олиб бормоқда. Email: i.i.gafurov@proacademy.uz
Миллий барқарор ривожланиш мақсадларининг “Самарали бошқарув” йўналиши (БРМ 16-мақсади ва бошқа вазифалар) бўйича экспертлар ишчи гуруҳ аъзоси
“Ўзбекистон Конституцияга 25 йил” эсдалик нишони ҳамда
Хомидов Шухрат Гафуржонович |
Кафедра ўқитувчиси, адлия маслаҳатчиси. E-mail: sh.xomidov@proacademy.uz |
Жиноий даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш соҳасида халқаро эксперт-баҳоловчи.
МДҲга аъзо давлатлар Молиявий разведка бўлинмалари раҳбарлари кенгашининг “МДҲга аъзо давлатлар Молиявий разведка бўлинмалари раҳбарлари кенгашига 10 йил” юбилей эсдалик нишони, Жиноий даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш бўйича Евроосиё гуруҳининг “ЕАГга 20 йил” юбилей нишони билан тақдирланган.
Ибрагимов Муроджон Жуманазарович |
Кафедра ўқитувчиси. “Соғлиқни сақлаш соҳасида коррупциянинг олдини олишда комплаенс-назорат тизимини такомиллаштиришнинг ташкилий-ҳуқуқий асослари” мавзусида юридик фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун диссертация иши олиб бормоқда. Email: m.j.ibragimov@proacademy.uz |

Кафедра борьбы с экономическими преступлениями и легализацией преступных доходов
Целью кафедры является подготовка кадров для будущей служебной деятельности по направлению борьбы с экономическими преступлениями, легализацией доходов, полученных преступным путем, финансированием терроризма и распространения оружия массового поражения; формирование и развитие у них профессиональных знаний, навыков и квалификации, проведение учебно-методической, учебно-практической, научно-исследовательской деятельности.
«Организация деятельности по борьбе с экономическими преступлениями и легализацией преступных доходов», «Противодействие незаконному использованию энергоресурсов», «Противодействие финансированию терроризма», «Основы экономической безопасности», «Актуальные проблемы в сфере противодействия коррупции», «Приостановление, размещение, конфискация активов без эксплуатации, управление активами», «Вопросы проведения финансового (параллельного) расследования по делам о легализации доходов, полученных преступным путем и финансировании терроризма».
ТРЕБОВАНИЯ К ЗНАНИЯМ, НАВЫКАМ И КОМПЕТЕНЦИЯМ ПО МОДУЛЯМ
По завершению модулей студенты должны:
знать о сущности  экономических преступлений, легализации преступных доходов, финансирования терроризма, хищения энергоресурсов, коррупционных преступлений, их характеристиков, видов, оснований ответственности, особенности привлечения к ответственности, международных стандартов в этой области;
иметь навыки по применению специальных методов организации раскрытия экономических преступлений, легализации преступных доходов, предотвращения и борьбы с финансированием терроризма, сбора информации, работы с открытыми данными, проведения финансовых расследований, возврата преступных доходов и активов;
уметь правильную и эффективную организацию мероприятий по борьбе с экономическими преступлениями, легализацией преступных доходов и финансированием терроризма, а также применять учебные навыки.
ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ КАФЕДРЫ
В рамках учебной и учебно-методической деятельности профессорско-преподавательским составом кафедрой разработаны и опубликованы учебные пособия «Финансовое расследование дел по легализации доходов, полученных преступным путем», «Выявление механизмов хищения энергетических ресурсов и питьевой воды», «Национальная система противодействие легализации преступных доходов и финансированию терроризма», «Ответственность за налоговые правонарушения» а также несколько других брошюр, учебно-методических рекомендаций.
В настоящее время ведется подготовка соответствующей учебной литературы по модулям, внедряемым кафедрой.
В составе кафедры действует учебно-методический центр по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма.
Основная деятельность центра:
- проведение научных исследований в области противодействия легализации доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового поражения;
- организация и проведение учебно-методических мероприятий по вопросам противодействия легализации доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
- организация учебных семинаров по переподготовке и повышению квалификации кадров с привлечением экспертов из зарубежных стран и опытных специалистов в даной сфере;
- развитие единой учебно-методической базы в системе переподготовки и повышения квалификации кадров;
- содействие в повышении эффективности национальной системы в сотрудничестве с зарубежными странами и обмену взаимным опытом.
В области научной и научно-методической деятельности профессорско-преподавательским составом кафедры опубликованы более 40 статей в международных научных журналах, более 30 статей в республиканских научных журналах, более 15 тезисов в сборниках международных и республиканских конференций.
В плане обеспечения международного сотрудничества кафедрой налажено эффективное сотрудничество с такими влиятельными международынми организациями, как Управление ООН по наркотикам и преступности, Советом Европы, Евросоюзом в сфере борьбы с экономическими преступлениями, легализацией преступных доходов, финансированием терроризма, возврата активов, по имплементацию международных стандартов в национальное законодательство, в целях изучения зарубежного опыта организуются семинары, тренинги, конференции, направленные на повышение профессиональных навыков и квалификации сотрудников правоохранительных органов.
Рахимов Рустамжон Хамидович
Начальник кафедры, старший советник юстиции.
E-mail: x.a.axmadaliyev@proacademy.uz
Ахмадалиев Хуршид Абдихакимович
Старший преподаватель кафедрыстарший советник юстиции.
Избран на должность сопредседателя Рабочей группы по оценкам и правовым вопросам Евразийской группы по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма на 2025-2026 годы.
Включен в реестр экспертов Евразийской группы.
Награжден нагрудными знаками “30 лет Конституции Узбекистана” и “30 лет прокуратуре Узбекистана”, нагрудным знаком “Почетный сотрудник Совета руководителей подразделений финансовой разведки Содружества Независмимых Государств”, почетной грамотой Евразийской группы.
Мирзаев Файзулла Ибадуллаевич
Доцент кафедры, советник юстиции.
Кандидат экономических наук, ведет диссертационную работу на соискание ученой степени доктора экономических наук  на тему: «Усовершенствование административно-правовых механизмов борьбы с легазизацией преступных доходов».
Email: f.i.mirayev@proacademy.uz
Награжден памятным знаком «30 лет прокуратуре Узбекистана».
Гафуров Икромжон Илхомович
Старший преподаватель кафедры, старший советник юстиции.
Ведет диссертационную работу на соискание ученой степени доктора философии по юридическим наукам (PhD) на тему: «Совершенствование использования результатов оперативно-розыскной деятельности в качестве средства доказывания в уголовном процессе (на примере экономических преступлений)».
Email: i.i.gafurov@proacademy.uz
Член рабочей группы экспертов по направлению «Эффективное управление» Целей устойчивого развития (ЦУР, цель 16 и другие задачи)
Награжден памятными знаками «25 лет Конституции Республики Узбекистан» и «30 лет прокуратуре Республики Узбекистан».
Хомидов Шухрат Гафуржонович
Преподователь кафедры, советник юстиции.
E-mail: sh.xomidov@proacademy.uz
Международный эксперт-оценщик в сфере противодействии легализации преступных доходов и финансированию терроризма.
Награжден юбилейным памятным знаком Совета руководителей подразделений финансовой разведки государств – участников СНГ «10 лет Совету руководителей подразделений финансовой разведки государств – участников СНГ», а также юбилейным знаком Евразийской группы по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма «20 лет ЕАГ».
Ибрагимов Муроджон Жуманазарович
Преподаватель кафедры.
Ведет диссертационную работу на соискание ученой степени доктора философии по юридическим наукам (PhD) на тему: «Организационно-правовые основы совершенствования системы комплаенс-контроля в сфере здравоохранения для предупреждения коррупции».