Кафедра юриспруденция соҳасида кадрларни тайёрлаш, ходимларни касбий қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш жараёнларида иштирок этиб, ўз фаолиятини қуйидаги йўналишлар бўйича амалга оширади:
жиноят судларида прокурор ваколатини таъминлаш;
фуқаролик суд ишларини юритишда прокурор ваколатини таъминлаш;
иқтисодий суд ишларини юритишда прокурор ваколатини таъминлаш;
маъмурий судларда прокурор ваколатини таъминлаш;
судлар томонидан жиноят ҳуқуқи нормаларини қўллаш масалалари;
фуқаролик қонун ҳужжатларини қўллаш масалалари;
суд органлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро қилиш масалалари ва ушбу қонунчилик ижроси устидан назорат;
жиноий жазоларни ижро этиш соҳасидаги қонунчилик ижроси устидан назорат.
Ярашев Бахромбек Рустамович |
Кафедра ўқитувчиси, адлия маслаҳатчиси. “Биринчи инстанция судларида суд терговининг процессуал жиҳатларини такомиллаштириш” мавзусида илмий тадқиқот ўтказмоқда.
Бир қатор илмий нашрлар, шу жумладан ўқув-услубий қўлланмалар муаллифи.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармонига кўра таъсис этилган “Ўзбекистон Конституциясининг 30 йиллиги” кўкрак нишони, Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг буйруқларига асосан “Ўзбекистон прокуратурасига 25 йил”, “Ўзбекистон прокуратурасига 30 йил” эсдалик нишонлари билан тақдирланган.
Қандаҳорова Дилноза Сатторовна |
Кафедра катта ўқитувчиси, адлия маслаҳатчиси. “Етим болаларнинг ижтимоий ҳуқуқларини ҳимоя қилишда прокурор назоратининг айрим масалалари” мавзусида илмий тадқиқот олиб бормоқда.
Бир қатор илмий нашрлар муаллифи. Шу жумладан, “Қонун ҳимоясига ҳаёт бахшида” номли Ўзбекистон Республикаси прокуратура органлари ташкил этилганлигининг 30 йиллига бағишланган китоб, 1937-1940 йилларда қатағон қурбонлари бўлган прокуратура ходимларига бағишланган “Тарихий хотира беқиёс” номли китоблар яратилишида муаллифлар жамоаси таркибида самарали фаолият олиб борган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармонига кўра “Шуҳрат” медали, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармонига кўра таъсис этилган “Ўзбекистон мустақиллигининг 15 йиллиги” кўкрак нишони, Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг буйруқларига кўра “Ўзбекистон прокуратурасига 25 йил”, “Ўзбекистон прокуратурасига 30 йил” эсдалик нишонлари билан тақдирланган.
Мирмахмудов Зохиджон Ирисметович |
Кафедра катта ўқитувчиси, адлия катта маслаҳатчиси. “Жиноий жазо сифатида жариманинг назарий ва амалий жиҳатлари” мавзусида илмий тадқиқот ишини олиб бормоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармонига кўра таъсис этилган “Ўзбекистон Мустақиллигининг 30 йиллиги” эсдалик нишони, Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг “Ўзбекистон прокуратурасига 30 йил” эсдалик нишони билан тақдирланган.
Дусманов Санжар Абдужалолович |
Кафедра ўқитувчиси, адлия маслаҳатчиси,юридик фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD). “Соддалаштирилган тартиб институтини жиноят ишлари юритувига жорий қилиш истиқболлари” мавзусида бажарилган диссертацияни ҳимоя қилган.
20 дан ортиқ илмий нашрлар муаллифи. Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармонига кўра таъсис этилган “Ўзбекистон Мустақиллигининг 30 йиллиги” эсдалик нишони билан тақдирланган.
Эсаналиев Садриддин Нуриддин ўғли |
Кафедра ўқитувчиси, 1-даражали юрист. “Жиноят процессида дастлабки эшитув институтини такомиллаштириш масалалари” мавзусидаги илмий тадқиқот ишини амалга оширган. |

Кафедра участвует в процессах подготовки кадров в области юриспруденции, профессиональной переподготовки работников, повышения их квалификации и осуществляет свою деятельность по следующим направлениям:
обеспечение полномочий прокурора в уголовных судах;
обеспечение полномочий прокурора при ведении гражданских судебных дел;
обеспечение полномочий прокурора при ведении хозяйственных судебных дел;
обеспечение полномочий прокурора в административных судах;
вопросы применения судами уголовно-правовых норм;
вопросы применения гражданского законодательства;
вопросы исполнения документов органов юстиции и иных органов и контроля за исполнением настоящего законодательства;
контроль за исполнением законодательства в сфере исполнения уголовных наказаний.
Ярашев Бахромбек Рустамович |
Преподаватель кафедры, советник юстиции. Проводит научное исследование на тему: «Совершенствование процессуальных аспектов судебного следствия в судах первой инстанции».
Автор ряда научных публикаций, в том числе учебно-методических пособий.
Награждён(а) нагрудным знаком «30-летие Конституции Республики Узбекистан», учреждённым Указом Президента Республики Узбекистан, а также юбилейными знаками «25 лет прокуратуре Узбекистана» и «30 лет прокуратуре Узбекистана», согласно приказам Генерального прокурора Республики Узбекистан.
Қандаҳорова Дилноза Сатторовна |
Старший преподаватель кафедры, советник юстиции. Проводит научное исследование на тему: «Отдельные вопросы прокурорского надзора в защите социальных прав детей-сирот».
Автор ряда научных публикаций. В том числе принимала активное участие в создании книги «Посвятившие жизнь защите закона», изданной к 30-летию образования органов прокуратуры Республики Узбекистан, а также книги «Бесценная историческая память», посвящённой сотрудникам прокуратуры, ставшим жертвами репрессий 1937–1940 годов.
Награждён(а) медалью «Шухрат» согласно Указу Президента Республики Узбекистан, нагрудным знаком «15-летие независимости Узбекистана», учреждённым Указом Президента Республики Узбекистан, а также юбилейными знаками «25 лет прокуратуре Узбекистана» и «30 лет прокуратуре Узбекистана», согласно приказам Генерального прокурора Республики Узбекистан.
Мирмахмудов Зохиджон Ирисметович |
Старший преподаватель кафедры, старший советник юстиции. Проводит научное исследование на тему: «Теоретические и практические аспекты штрафа как уголовного наказания».
Награждён памятным знаком «30-летие независимости Республики Узбекистан», учреждённым Указом Президента Республики Узбекистан, а также юбилейным знаком «30 лет прокуратуре Узбекистана», согласно приказу Генерального прокурора Республики Узбекистан.
Дусманов Санжар Абдужалолович |
Преподаватель кафедры, советник юстиции, д.ф.ю.н.(PhD) Защитил диссертацию на тему: «Перспективы внедрения института упрощённого порядка в уголовное судопроизводство». |
Автор более 20 научных публикаций.
Награждён памятным знаком «30-летие независимости Республики Узбекистан», учреждённым Указом Президента Республики Узбекистан.
Эсаналиев Садриддин Нуриддин ўғли |
Преподаватель кафедры, юрист 1-го класса. Проводила научное исследование на тему: «Вопросы совершенствования института предварительного слушания в уголовном процессе».