Рақамли криминалистика илмий-тадқиқот институти
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 21 июндаги ПҚ-229-сон қарори асосида Академия таркибида Рақамли криминалистика илмий-тадқиқот институти ташкил этилган.
Институт рақамли криминалистика, кибержиноятларни тергов қилиш усуллари, интернет тармоғидан маълумот йиғиш, махсус дастурий таъминотдан фойдаланиш соҳаларида таълим, ўқув-услубий, илмий-тадқиқот ва суд-экспертиза фаолиятини амалга оширади.
Институтнинг мақсади Академия талабалари ва тингловчиларини рақамли жиноятларни тергов қилиш, рақамли далилларни аниқлаш, топиш ва қайд этиш, суд компьютер-техник экспертизаларини ўтказиш, тергов ҳаракатлари ва тезкор-қидирув тадбирларини ўтказишда рақамли тадқиқотлар йўналишида ёрдам кўрсатиш, рақамли экспертиза соҳасида илмий-тадқиқот ва тажриба-конструкторлик ишларини (ИТТКИ) олиб бориш учун махсус билимларга эга бўлган ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимлари сифатида мустақил касбий фаолият юритишга тайёрлашдир.
Институт таркибида мамлакатимизда ягона бўлган Dark Web ўқув лабораторияси ташкил этилган бўлиб, у ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларининг яширин интернет тармоқларида тегишли рақамли далилларни қидириш ва қайд этиш бўйича амалий кўникмаларини шакллантиришга имкон беради.
Ўқув жараёнида турли электрон қурилмаларда сақланган рақамли далилларни аниқлаш, белгилаш ва таҳлил қилиш учун рақамли криминалистиканинг замонавий усуллари, техника ва воситалари қўлланилади. Киберлаборатория базасида криптовалюталар ва Darknet тармоғидан фойдаланган ҳолда содир этилган жиноятларни тергов қилиш бўйича ўқув курслари ва тадқиқотлар ўтказилади.
Бундан ташқари, кибержиноятларни тергов қилиш масалалари бўйича хорижий мутахассисларнинг иштирокида тренинг ва семинарлар мунтазам равишда ўтказилади.
Кибержиноятларга қарши курашиш бўйича илмий-тадқиқот ва ўқув-услубий базани кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилади.
Рақамли криминалистика ИТИ таркибида Ихтисослаштирилган рақамли тадқиқот маркази, Рақамли тергов ва кибержиноятларга қарши курашишга кўмаклашиш маркази, Услубий ёрдам кўрсатиш бўлими ва Рақамли криминалистика лабораторияси фаолият олиб боради.
Урозбаев Сардорбек Одилбекович
Институти бошлиғи, юридик фанлар номзоди, доцент.
“Олий Мажлис Сенати қўмита ва комиссиялари фаолиятини ташкил этишнинг ҳуқуқий асослари” мавзусида юридик фанлар номзоди диссертациясини ҳимоя қилган.
Email: s.o.urozbayev@proacademy.uz
50 дан ортиқ илмий ва ўқув-услубий ишлар муаллифи, шу жумладан 2 та дарслик, 10 дан ортиқ ўқув-услубий қўлланма, 2 та қонун ҳужжатларига илмий-амалий шарҳ ва бир қатор илмий мақолалар (улардан 7 таси хорижий журналларда) чоп этилган.
“Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 30 йиллиги”, “Ўзбекистон Республикаси прокуратурасига 30 йил” ва “Ўзбекистон Конституциясининг 30 йиллиги” эсдалик нишонлари ҳамда “II даражали алоҳида хизматлари учун” кўкрак нишони билан тақдирланган.
Ихтисослаштирилган рақамли тадқиқот маркази
Ихтисослаштирилган рақамли тадқиқот маркази ҳуқуқни қўллаш амалиётининг долзарб эҳтиёжларига мувофиқ рақамли криминалистика соҳасида таълим ва эксперт-тадқиқот фаолиятини амалга оширади.
Таълим фаолияти соҳасида Марказ талабалар, магистрантлар, терговчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг ходимлари учун рақамли далилларни аниқлаш, қайд этиш, олиб қўйиш ва тадқиқ қилиш бўйича касбий компетенцияларни шакллантиришга қаратилган ўқув дастурларини амалга оширади.
Экспертлик фаолияти доирасида Марказ қуйидаги йўналишлар бўйича тадқиқотлар ўтказади:
- компьютер-техника экспертизаси;
- мобил қурилмалар экспертизаси;
- тармоқ экспертизаси;
- катта ҳажмдаги маълумотлар (Big Data) экспертизаси;
- маълумотлар базалари экспертизаси.
Экспертлик амалиёти билан бир қаторда, Марказ рақамли криминалистика соҳасида илмий-тадқиқот ишларини олиб боради. Ушбу ишларнинг натижалари бевосита экспертлик фаолиятига жорий этилиб, қўлланилаётган услубиётларнинг илмий асосланганлигини ҳамда уларнинг суд-экспертлик фаолиятининг замонавий стандартларига мувофиқлигини таъминлайди.
Гаджиев Хагани Мохуббат Ўғли
Ихтисослаштирилган марказ бошлиғи, юридик фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD).
“Компьютер-техник экспертизасини услубий ва ташкилий-ҳуқуқий жиҳатларини такомиллаштириш” мавзусида диссертация ишини ҳимоя қилган.
Email: x.gadjiyev@proacademy.uz
“Дактилоскопия”, “Трасология”, “Баллистика”, “Портрет”, “Компьютер-техник”, “Мобил қурилмалар экспертизаси” каби 6 та ихтисослик бўйича криминалистик экспертизаларини мустақил бажариш ҳуқуқига эга.
Х.М. Гаджиев томонидан 25 дан ортиқ илмий ва ўқув-услубий ишлар, жумладан, илмий мақолалар (улардан 4 таси хорижий журналларда), 1 та ўқув-услубий қўлланма, рақамли экспертиза бўйича экспертлар учун 3 та услубий тавсиялар нашр этилган. Шунингдек у "Ахборот технологиялари соҳасидаги жиноятлар (кибержиноятлар): турлари, квалификация ва тергов ҳаракатларини олиб бориш тактикаси" ўқув қўлланмасининг муаллифи.
"Ўзбекистон Республикасининг мустақиллигига 25 йил" ва "Ўзбекистон Республикаси ИИВ 30 йиллиги" эсдалик нишонлари билан тақдирланган.
Йулдошев Темурбек Анвар Ўғли
Ихтисослаштирилган марказ катта прокурор-криминалисти.
Email: t.a.yoldoshev@proacademy.uz
“Суд-фонография”, “Компьютер-техник” ва “Мобил қурилмалар экспертизаси” каби ихтисосликлар бўйича экспертизаларни мустақил бажариш ҳуқуқига эга.
“ISO17025” халқаро стандарти бўйича малака ошириш курсини, шунингдек Беларусь Республикаси суд экспертизалари давлат қўмитасининг кадрлар малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш институтида компьютер қурилмалари ва технологиялари, радиоэлектрон қурилмалар экспертизаси йўналиши бўйича қайта тайёрлов курсини тамомлаган.
“Суд-компьютер-техникавий экспертизасини бажариш”, “Компьютер қурилмаларнинг техник хусусиятларини аниқлаш”, “Суд радиотехника экспертизаси тадқиқотларини ўтказиш”,
“Катта ҳажмдаги маълумотларни (Big data) тадқиқот ва таҳлил қилиш услубиёти” экспертлар учун услубий тавсиялар ва бошқа бир қатор услубиётлар ҳаммуаллифи.
Коновалов Илья Борисович
Ихтисослаштирилган марказ прокурор-криминалисти.
Ҳуқуқшунослик фанлари бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун «Катта хажмдаги маълумотлар бўйича эксперт тадқиқотининг услубий ва процессуал асосларини такомиллаштириш» мавзусида илмий иш олиб бормоқда.
Email: konovalov@proacademy.uz
Кроност нореляцион маълумотлар базаларни бошқариш тизими ва Oracle маълумотлар базаларини бошқариш бўйича, шунингдек, телекоммуникация, бошқарув тизимлари ва дастурлаш соҳасида сертификатлаштирилган мутахассис.
Ахборотни тўплаш ва қайта ишлаш, шунингдек пул ёки бошқа мол-мулк билан кирувчи хабарларни бирламчи қайта ишлаш, тизимининг муаллифи, унинг асосида ҳозирда Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши кураш департаменти ахборот тизими қурилган.
"Компьютер-техник экспертиза", "Мобил қурилмалар экспертизаси" ва "Маълумотлар базаси экспертизаси" ихтисосликлари бўйича экспертизаларни мустақил бажариш ҳуқуқига эга.
10 та илмий, ўқув ва услубий ишлар, жумладан, илмий мақолалар (улардан 1 таси хорижий нашрларда), рақамли далиллар билан ишлаш соҳасида тергов қилувчилар ва эксперлар учун 2 та услубий тавсиялар муаллифи. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолияти ва рақамли криминалистика соҳасидаги фанлар бўйича 2 та ўқув модулини ишлаб чиқишда иштирок этган.
"Ўзбекистон Конституциясига 25 йил" ва "Ўзбекистон прокуратурасига 30 йил" эсдалик нишонлари билан тақдирланган.
Арипов Азизбек Батирович
Email: a.b.aripov@proacademy.uz
«Ўзавиация» агентлиги томонидан рўйхатдан ўтказилган учувчисиз учиш аппаратларини бошқариш сертификатига эга.
«Дактилоскопия», «Портрет экспертизаси», «Компьютер-техник экспертиза», «Мобил қурилмалар экспертизаси» мутахассисликлар бўйича криминалистик экспертизаларни мустақил равишда ўтказиш ҳуқуқига эга.
Кибержиноятларга қарши курашишга ва рақамли терговга кўмаклашиш маркази
Марказ ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга рақамли криминалистика бўйича тезкор-қидирув тадбирлари, терговга қадар текширув ва дастлабки тергов ҳаракатларида жиноятларнинг рақамли изларини аниқлаш, олиб қўйиш, сақлаш ва тадқиқ қилиш, шу жумладан крипто-активлар ёрдамида содир этилган жиноятлар бўйича амалий ёрдам кўрсатиш билан шуғулланади. Марказ томонидан шунингдек илмий ёндашувлар асосида терговга қадар текширув ҳужжатлари, маъмурий ҳуқуқбузарлик ишлари ва жиноят ишларини ўрганиш йўли билан асосли тавсиялар ишлаб чиқилади ҳамда улар кибержиноятларнинг сабаб ва келиб чиқиш шароитларини аниқлаш, шунингдек кибержиноятларни фош қилиш ва тергов қилиш амалиётидаги мавжуд муаммоларни ҳал қилиш мақсадида ҳуқуқни қўллаш амалиётига жорий қилинади.
Кудратов Бунёд Бахтиёрович
Марказ бошлиғи.
Юридик фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун Ахборот тизими (технологиялари)дан фойдаланиб содир этилган фирибгарлик жиноятларини тергов қилишни такомиллаштириш мавзусида диссертация тадқиқоти олиб бормоқда.
E-mail: kudratov.b@dfc.gov.uz
20 дан ортиқ илмий ва ўқув-услубий ишлар муаллифи, жумладан 2 та ўқув қўлланма ва 1 та услубий қўлланма (хаммуаллиф сифатида), 20 га яқин илмий мақола ва Scopus базасида индексланган 1 та илмий мақола.
Мухсинов Давронбек Лукмонович
Марказ прокурори.
Юридик фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун “Крипто-активлар билан боғлиқ жиноятлар бўйича тергов ҳаракатларини олиб боришни такомиллаштириш” мавзусида диссертация тадқиқоти олиб бормоқда.
E-mail: d.mukhsinov@dfc.gov.uz.
Д.Л.Муҳсинов томонидан 10 дан ортиқ илмий-услубий ишлар, жумладан 1 та ўқув қўлланма ва 1 та услубий қўлланма (ҳаммуаллиф сифатида), 7 та илмий мақола ва Scopus базасида индексланган 1 та илмий мақола.
Тургунов Икбол Илгор Ўгли
E-mail: turgunov@dfc.gov.uz
1 та услубий қўлланма (ҳаммуаллиф сифатида), 4 та илмий мақола ва Scopus базасида индексланган 1 та илмий мақола муаллифи.
Услубий ёрдам кўрсатиш бўлими
Услубий ёрдам кўрсатиш бўлими рақамли криминалистика соҳасини ривожлантириш бўйича меъёрий ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқиш, рақамли криминалистик тадқиқотлар ва экспертизаларни ўтказиш бўйича услубий ва бошқа қўлланмаларни яратиш билан шуғулланади, ушбу услубий тавсияларни тарқатиш ва уларга риоя қилиш устидан назорат олиб боради, суд-экспертиза методикасига мувофиқ илмий асосланган хулосаларни шакллантиради, рақамли криминалистиканинг янги йўналишлари бўйича суд-экспертиза методикаларини ишлаб чиқади, уларнинг Суд-экспертиза методикаларининг Ягона реестрига киритилиши ва ҳокимият органларига тақдим этилиши устидан назорат олиб боради, илмий-тадқиқот, ўқув ишларини амалга оширади, илмий-вакиллик тадбирларини ўтказишни муваффақлаштиради.
Бўлим рақамли криминалистика соҳасида ўқув семинарлари, тренинглар ва мастер-класларни ташкил этади, шунингдек “Рақамли криминалистика” халқаро илмий-амалий журналини чиқариш билан шуғулланади.
Югай Людмила Юрьевна
Бўлим бошлиғи, юридик фанлари доктори (DSc), доцент.
Юридик фанлари доктори (DSc) илмий даражасини олиш учун "Жиноятларни очиш ва тергов қилишда шахснинг биометрик идентификациясидан фойдаланиш бўйича инновацион ёндашувлар” мавзусида диссертация ишини ҳимоя қилган.
E-mail: l.yugay@dfc.gov.uz
«Дактилоскопик экспертиза», «Трасологик экспертиза», «Баллистик экспертиза», «Портрет экспертизаси», «Ҳужжатларнинг техник-криминалистик экспертизаси», «Совуқ қурол экспертизаси», «Қўлёзма экспертизаси», «Компьютер-техник экспертиза» йўналишлари бўйича криминалистик экспертизаларни мустақил равишда ўтказиш ҳуқуқига эга.
150 дан ортиқ илмий ва ўқув-услубий ишлар нашр этилган, жумладан 2 та дарслик (ҳаммуаллифликда), 12 та ўқув қўлланмаси, 1 та ўқув-амалий қўлланма, 2 та монография, Scopus базасида индексланган 4 та илмий мақола муаллифи.
«Ўзбекистон Республикасининг мустақиллигига 20 йил» ва «Ўзбекистон Конституциясига 30 йил» эслатма нишонлари билан мукофотланган.
Кудратов Санжар Марупович
Бўлим катта прокурори.
Ҳуқуқшунослик фанлари бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун «Жиноят процессида нодавлат суд экспертиза ташкилотлари фаолиятининг назарий ва амалий жиҳатлари» мавзусида диссертация ишини олиб бормоқда.
E-mail: kudratov.s@dfc.gov.uz
Хатшунослик экспертизасини мустақил равишда ўтказиш ҳуқуқига рухсатга эга.
20 дан ортиқ илмий-услубий ишлар нашр этилган, жумладан 7 та амалий қўлланма, 2 та услубий қўлланма ва 2 та услубий тавсия, илмий мақолалар муаллифи.
Рақамли кримиалистика лабораторияси
Лаборатория фаолияти рақамли далилларни, жумладан Darknet тармоғидан топиш, мустаҳкамлаш ва идентификация қилиш, турли электрон қурилмаларда сақланаётган маълумотларни таҳлил қилишга қаратилган. IoT қурилмалари, ижтимоий тармоқлар ва мессенжерлардан олинган маълумотлар таҳлил қилинади.Лаборатория илмий тадқиқотлар ва тажриба-конструкторлик ишланмаларини амалга оширади. Замонавий фан ва техниканинг ютуқлари, рақамли криминалистика технологиялари ва янги дастурий таъминотлар жорий этилади.Янги рақамли таҳдидлар ўрганилиб, уларни аниқлаш ва таҳлил қилиш усуллари ишлаб чиқилади. Лабораторияда кибержиноятларни тергов қилиш, рақамли изларни аниқлаш ва таҳлил қилиш бўйича тренинглар ўтказилади.
Шомахсудов Шоакром Шомуратович
Лаборатория бошлиғи.
Техник фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун диссертация ишини олиб бормоқда.
E-mail: sh.sh.shomaxsudov@proacademy.uz
“Дактилоскопия”, “Портрет”, “Компьютер-техникавий”, “Мобил қурилмалар экспертизаси” каби ихтисосликлар бўйича криминалистик экспертизаларини мустақил бажариш ҳуқуқига эга.
15 дан ортиқ илмий-услубий ишлар, жумладан 4 та амалий қўлланма, 2 та услубий қўлланма ва 2 та услубий тавсия муаллифи.
Галлямов Марсель Габтулхаевич
Лаборатория катта прокурор-криминалисти.
Техник фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун диссертация иши олиб бормоқда.
E-mail: m.g.gallyamov@proacademy.uz
Ўзавиация агентлигида рўйхатдан ўтган учувчисиз учиш аппаратларини бошқариш сертификатига эга.
“Дактилоскопия”, “Совуқ курол”, “Ҳужжатларни техник кўрикдан ўтказиш” “Баллистика”, “Портрет”,  “Компьютер-техник”, “Мобил қурилмалар экспертизаси” каби 6 та ихтисослик бўйича криминалистик экспертизаларини мустақил бажариш ҳуқуқига эга.
“Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигига 30 йил” эсдалик нишони билан тақдирланган.
Абдиахатов Жаҳонгир Равшан ўғли
Лаборатория прокурор-криминалисти.
E-mail: j.r.abdiaxatov@proacademy.uz
“Компьютер-техник”, “Мобил қурилмалар экспертизаси” каби ихтисослик бўйича криминалистик экспертизаларини мустақил бажариш ҳуқуқига эга.

Научно-исследовательский институт цифровой криминалистики
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 21 июня 2024 г. № ПП–229, в структуре Академии создан Научно-исследовательский институт цифровой криминалистики.
Институт осуществляет образовательную, учебно-методическую, научно-исследовательскую и судебно-экспертную деятельность в области цифровой криминалистики, методов расследования киберпреступлений, сбора данных из сети Интернет, использования специального программного обеспечения.
Целью Института является подготовка студентов и слушателей академии к самостоятельной профессиональной деятельности в качестве сотрудников правоохранительных органов, обладающих специальными знаниями для расследования цифровых преступлений, выявления, обнаружения и фиксации цифровых доказательств, производство судебных компьютерно-технических экспертиз, оказание содействия по направлению цифровых исследований в проведении следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий, осуществление научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (НИОКР) в сфере цифровой экспертизы.
В составе Института организована единственная в стране учебная лаборатория Dark Web, позволяющая формировать практические навыки сотрудников правоохранительных органов по поиску и фиксации соответствующих цифровых доказательств в скрытых интернет-сетях.
В учебном процессе применяются современные методы, техника и средства цифровой криминалистики для выявления, определения и анализа цифровых доказательств, хранящихся на различных электронных устройствах. На базе киберлаборатории проводятся обучающие курсы и исследования по расследованию преступлений, совершенных с использованием криптовалют и сети Darknet.
Кроме того, регулярно проводятся тренинги и семинары с участием зарубежных специалистов по вопросам расследования киберпреступлений. Особое внимание уделяется расширению научно-исследовательской и учебно-методической базы по борьбе с киберпреступностью.
В структуре НИИ цифровой криминалистики функционируют: Специализированный центр цифровых исследований, Центр содействия цифровому расследованию и борьбе с киберпреступлениями, Отдел оказания методической помощи и Лаборатория цифровой криминалистики.
Урозбаев Сардорбек Одилбекович
Начальник института, кандидат юридических наук, доцент.
Защитил диссертационную работу на соискание кандидата юридических наук на тему: «Правовые основы организации деятельности комитетов и комиссий Сената Олий Мажлиса».
Email: s.o.urozbayev@proacademy.uz
Автор свыше 50 научных и учебно-методических работ, в числе которых 2 учебника, свыше 10 учебно-методических пособий, 2 научно-практических комментария к законодательным актам и ряд научных статей (из них 7 статей в зарубежных журналах).
Награжден памятными знаками «30 лет Независимости Республики Узбекистан», «30 лет прокуратуре Республики Узбекистан» и «30 лет Конституции Республики Узбекистан» и нагрудным знаком «За отличную службу II-степени».
Специализированный центр цифровых исследований
Специализированный центр цифровых исследований осуществляет образовательную и экспертно-исследовательскую деятельность в области цифровой криминалистики в соответствии с актуальными потребностями правоприменительной практики.
В сфере образовательной деятельности Центр реализует учебные программы для студентов, магистрантов, следователей и иных сотрудников правоохранительных органов, направленные на формирование профессиональных компетенций в области выявления, фиксации, изъятия и исследования цифровых доказательств.
В рамках экспертной деятельности Центр проводит исследования по следующим направлениям:
- компьютерно-техническая экспертиза;
- экспертиза мобильных устройств;
- сетевая экспертиза;
- экспертиза больших объёмов данных (Big Data);
- экспертиза баз данных.
Наряду с экспертной практикой Центр ведёт научно-исследовательскую работу в области цифровой криминалистики, результаты которой внедряются непосредственно в экспертную деятельность, обеспечивая научную обоснованность применяемых методик и их соответствие современным стандартам судебно-экспертной деятельности.
Гаджиев Хагани Мохуббат оглы
Начальник Специализированого центра, доктор философии по юридическим наукам (PhD).
Защитил диссертационную работу на соискание ученой степени доктора философии по юридическим наукам (PhD) на тему: «Совершенствование методических и организационно-правовых аспектов компьютерно-технической экспертизы». Имеет допуск на право самостоятельного проведения криминалистических экспертиз по шести направлениям: «Дактилоскопия», «Трасология», «Баллистика», «Портрет», «Компьютерно-техническая экспертиза», «Экспертиза мобильных устройств».
Email: x.gadjiyev@proacademy.uz
Автор свыше 25 научных и учебно-методических работ, в числе которых научные статьи (из них 4 статьи в зарубежных журналах), 1 учебно-методическое пособие, 3 методические рекомендации для экспертов по цифровой экспертизе, автор учебного пособия «Преступления в сфере информационных технологий (киберпреступления): виды, квалификация и тактика производства следственных действий».
Награжден памятным знаком «25 лет Независимости Республики Узбекистан» и «30-летие МВД Республики Узбекистан».
Йулдошев Темурбек Анвар Угли
Старший прокурор-криминалист Специализированого центра.
Email: t.a.yoldoshev@proacademy.uz
Имеет право на самостоятельное проведение экспертиз по специальностям: «Судебная фонография», «Компьютерно-техническая экспертиза» и «Экспертиза мобильных устройств».
Завершил курсы повышения квалификации по международному стандарту «ISO 17025», а также курс переподготовки по направлению экспертизы компьютерных устройств и технологий, радиоэлектронных устройств в Институте повышения квалификации и переподготовки кадров Государственного комитета судебных экспертиз Республики Беларусь.
Соавтор методических рекомендаций для экспертов «Проведение судебной компьютерно-технической экспертизы», «Определение технических характеристик компьютерных устройств», «Проведение исследований судебной радиотехнической экспертизы», «Методология исследования и анализа больших данных (Big Data)» и ряда других методических разработок.
Коновалов Илья Борисович
Прокурор-криминалист Специализированого центра.
Ведет диссертационное исследование на соискание ученой степени доктора философии по юридическим наукам (PhD) на тему: «Совершенствование методических и процессуальных основ экспертного исследования больших данных».
Email: konovalov@proacademy.uz
Сертифицированный специалист по администрированию баз данных Oracle и не реляционным системам управления базами данных Кронос.
Специалист в области телекоммуникаций, систем управления и программирования.
первичной обработки поступающих сообщений с денежными средствами или иным имуществом, на основе которого в настоящий момент построена информационная система Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре.
Имеет допуск на право самостоятельного проведения криминалистических экспертиз по трем направлениям: «Компьютерно-техническая экспертиза», «Экспертиза мобильных устройств», «Экспертиза баз данных».
Автор 10 научных, учебных и методических работ, в числе которых научные статьи (из них 1 – в зарубежном издании), 2 методические рекомендации для следователей и экспертов в области работы с цифровыми доказательствами.
в 2017 году памятным знаком «25 лет Конституции Узбекистана»
в 2022 году памятным знаком «30 лет прокуратуре Узбекистана»
Участвовал в разработке 2 учебных модулей по дисциплинам в сфере правоохранительной деятельности и цифровой криминалистики.
Арипов Азизбек Батирович
Email: a.b.aripov@proacademy.uz
Обладает сертификатом управления беспилотными летательными аппаратами, зарегистрированным агентством «Узавиация».
Имеет право на самостоятельное проведение криминалистических экспертиз по специальностям: «Дактилоскопия», «Портретная экспертиза», «Компьютерно-техническая экспертиза», «Экспертиза мобильных устройств».
Центр содействия борьбе с киберпреступлениями и цифровым расследованиям
Центр будет заниматься оказанием практической помощи правоохранительным органам в оперативно-розыскных мероприятиях по цифровой криминалистике, выявлении, изъятии, хранении и исследовании цифровых следов преступлений в ходе доследственной проверки и предварительного следствия, в том числе по преступлениям, совершенным с использованием крипто-активов. Центром также будут разработаны обоснованные рекомендации путем изучения документов доследственной проверки, дел об административных правонарушениях и уголовных дел на основе научных подходов, которые будут внедрены в правоприменительную практику в целях выявления причин и условий возникновения киберпреступлений, а также решения существующих проблем в практике раскрытия и расследования киберпреступлений.
Кудратов Бунёд Бахтиёрович
Начальник Центра.
Ведет диссертационное исследование на соискание ученой степени доктора философии по юридическим наукам (PhD) на тему: «Особенности расследования преступлений, совершенных с использованием информационных технологий».
E-mail: kudratov.b@dfc.gov.uz
Автор более 20 научных и учебно-методических работ, в числе которых 2 учебных пособия (в соавторстве), 1 методическое пособие (в соавторстве), более 20 научных статей и 1 научная статья, индексированная в базе Scopus.
Мухсинов Давронбек Лукмонович
Прокурор Центра.
Ведет диссертационное исследование на соискание ученой степени доктора философии по юридическим наукам (PhD) на тему: «Особенности раскрытия и расследования преступлений связанных с крипто-активами».
E-mail: d.mukhsinov@dfc.gov.uz
Автор более 10 научно-методических работ, в числе которых 1 учебное пособие (в соавторстве), 1 методическое пособие (в соавторстве), 7 научных статей индексируемых ВАК и 1 научная статья, индексированная в базе Scopus.
Тургунов Икбол Илгор Угли
E-mail: turgunov@dfc.gov.uz.
Автор 6 научно-методических работ, в числе которых 1 методическое пособие (в соавторстве), 4 научных статьи индексируемых ВАК и 1 научная статья, индексированная в базе Scopus.
Отдел оказания методической помощи
Отдел оказания методической помощи занимается разработкой проектов нормативных документов по развитию сферы цифровой криминалистики, созданием методических и других пособий по проведению цифровых криминалистических исследований и экспертиз, осуществляет контроль за распространением и соблюдением данных методических рекомендаций, формированием научно обоснованных заключений в соответствии с судебно-экспертной методикой, разрабатывает судебно-экспертные методики по новым направлениям цифровой криминалистики, осуществляет контроль за их внесением в Единый реестр судебно-экспертных методик и представлением в органы власти, осуществляет научно-исследовательскую, учебную работу, координирует проведение научно-представительских мероприятий.
Отдел организует обучающие семинары, тренинги и мастер-классы в сфере цифровой криминалистики, а также занимается выпуском международного научно-практического журнала «Цифровая криминалистика».
Югай Людмила Юрьевна
Начальник отдела, доктор юридических наук (DSc), доцент.
Защитила диссертационную работу на соискание ученой степени доктора юридическим наукам (DSc) на тему: «Инновационные подходы в использовании биометрической идентификации личности в раскрытии и расследовании преступлений.
E-mail: l.yugay@dfc.gov.uz
Имеет допуск на право самостоятельного проведения криминалистических экспертиз по следующим направлениям: «Дактилоскопическая экспертиза», «Трасологическая экспертиза», «Баллистическая экспертиза», «Портретная экспертиза», «Технико-криминалистическая экспертиза документов», «Экспертиза холодного оружия», «Почерковедческая экспертиза», «Компьютерно-техническая экспертиза».
Автор более 150 научных и учебно-методических работ, в числе которых 2 учебника (в соавторстве), 12 учебных пособий, 1 учебно-практическое пособие, 2 монографии, 4 научных статьи, индексированных в базе Scopus.
Награждена памятными знаками «20 лет Независимости Республики Узбекистан» и «30 лет Конституции Узбекистана».
Кудратов Санжар Марупович
Старший прокурор Отдела.
Ведет диссертационную работу на соискание ученой степени доктора философии по юридическим наукам (PhD) на тему: «Теоретические и практические аспекты деятельности негосударственных судебно-экспертных организаций в уголовном процессе».
E-mail: kudratov.s@dfc.gov.uz
Имеет допуск на право самостоятельного проведения почерковедческой экспертизы.
Автор более 30 научно-методических работ, в том числе 7 практических пособий, 2 методических пособия и 2 методической рекомендации.
Лаборатория цифровой криминалистики
Лаборатория цифровой криминалистики занимается поиском, закреплением и идентификацией цифровых доказательств, включая данные, полученные из сети Darknet, а также анализом информации, хранящейся на различных электронных устройствах. Проводится анализ данных, полученных с IoT-устройств, социальных сетей и мессенджеров.
Цифровая криминалистическая лаборатория осуществляет научные исследования и опытно-конструкторские разработки. Внедряются достижения современной науки и техники, технологии цифровой криминалистики и новейшее программное обеспечение.
Изучаются новые цифровые угрозы, разрабатываются методы их выявления и анализа. В лаборатории проводятся тренинги по расследованию киберпреступлений, обнаружению и анализу цифровых следов.
Шомахсудов Шоакром Шомуратович
Начальник лаборатории.
E-mail: sh.sh.shomaxsudov@proacademy.uz
Галлямов Марсель Габтулхаевич
Старший прокурор лаборатории.
Ведет работу на соискание ученой степени доктора философии по техническим наукам (PhD).
E-mail: m.g.gallyamov@proacademy.uz
Обладает сертификатом управления беспилотными летательными аппаратами, зарегистрированным агентством Узавиация.
Имеет допуск на право самостоятельного проведения криминалистических экспертиз по шести направлениям: «Дактилоскопия», «Холодного оружия», «Техническая экспертиза документов», «Баллистика», «Портрет», «Компьютерно-техническая экспертиза» и «Экспертиза мобильных устройств».
Награжден памятным знаком «30 лет Независимости Республики Узбекистан»
Абдиахатов Жаҳонгир Равшан ўғли
Прокурор-криминалист Лаборатории.
E-mail: j.r.abdiaxatov@proacademy.uz
Имеет право на самостоятельное проведение экспертиз по специальностям: «Компьютерно-техническая экспертиза» и «Экспертиза мобильных устройств».