Коррупцияга қарши курашиш илмий-таълим маркази
Марказнинг мақсади – коррупцияга қарши курашиш йўналишида ўқув, ўқув-услубий ва илмий-тадқиқот фаолиятини амалга ошириш.
МАРКАЗНИНГ ВАЗИФАЛАРИ
Марказнинг асосий вазифалари қуйидагилардан иборат:
прокуратура, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи, давлат органлари ва бошқа ташкилотлар ходимларининг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги малакасини ошириш, бу борадаги касбий билим ҳамда кўникмаларини чуқурлаштириш;
давлат органлари ва бошқа ташкилотлар, хўжалик бошқарув органлари хизматчилари учун коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашишга оид ўқув машғулотлари, семинар, давра суҳбати, тренинг ва бошқа тадбирларни ташкил этиш;
коррупциянинг олдини олиш ва бартараф этишга қаратилган  фундаментал, илмий, амалий ва инновацион тадқиқотларни ташкил этиш ва ўтказиш;
коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги қонунчиликни такомиллаштириш ва бу соҳадаги ягона ҳуқуқни қўллаш амалиётини шакллантириш бўйича илмий асосланган хулоса ва тавсиялар ишлаб чиқиш;
БМТнинг Коррупцияга қарши конвенцияси ва Ўзбекистон Республикасининг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги бошқа халқаро шартномаларида белгиланган қоидаларини миллий қонунчиликка мувофиқлигини таъминлашга қаратилган тадбирларни амалга ошириш;
Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотининг Шарқий Европа ва Марказий Осиё мамлакатлари учун Коррупцияга қарши курашиш бўйича тармоғининг Истанбул ҳаракатлар режаси доирасидаги тавсияларнинг амалга оширилишида кўмаклашиш;
коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги давлат дастурлари ва бошқа дастурларнинг ишлаб чиқилишида иштирок этиш ва амалга оширилишида кўмаклашиш;
Ўзбекистон Республикасининг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрнини яхшилаш юзасидан юклатилган вазифаларни амалга ошириш, жумладан, бу борада илмий-амалий таҳлил қилиш ва изланишлар олиб бориш ва бошқалар.
Турсунбеков Худайберди
Марказ бошлиғи, адлия катта маслаҳатчиси.
Email: x.tursunbekov@proacademy.uz
Иш фаолияти давомида туман прокуратураси иш ўрганувчиси, туман прокуратураси терговчиси, вилоят прокуратураси Иқтисодий жиноятчилик ва коррупцияга қарши курашиш бўлими алоҳида муҳим ишлар бўйича катта терговчиси, Бош прокуратура Уюшган жиноятчилик ва коррупцияга қарши курашиш бошқармаси катта прокурори лавозимларида хизмат қилган.
“Ўзбекистон прокуратурасига 30 йил”  эсдалик нишони билан мукофотланган.
Қуйидаги лойиҳалар ва ташаббусларда фаол иштирок этади:
Ғарбий ва Марказий Осиё давлатларининг активларни қайтариш бўйича норасмий тармоғи (ARIN-WCA – Asset Recovery Inter-Agency Network West and Central Asia) Котибияти аъзоси;
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳузуридаги Экспертлар гуруҳи аъзоси;
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Коррупцияга қарши курашиш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитасининг ҳузуридаги жамоатчилик кенгаши аъзоси;
“Ўзбекистонда давлат бошқарувини такомиллаштириш: коррупциянинг олдини олишда инклюзив ёндашув” лойиҳасининг Кузатув кенгаши аъзоси.
Борсиева Замират Хасанбековна
Марказ катта прокурори, адлия кичик маслаҳатчиси.
«Ўзбекистон Республикасининг коррупция қарши курашиш давлат сиёсатини амалга ошириш» мавзусидаги докторлик диссертацияси устида иш олиб бормоқда.
Email: z.borsieva@proacademy.uz
50 дан ортиқ илмий мақолалар, 1 та монография, 2 та амалий, 4 та услубий қўлланма муаллифи.
“Халқаро ҳуқуқ”, “Инсон ҳуқуқлари” (2017), “Халқаро ташкилотлар ҳуқуқи”, “Тиббиёт ҳуқуқи”, “Халқаро жиноят ҳуқуқи”, “Бола ҳуқуқлари”, “Инсон ҳуқуқлари” (2024) дарсликлар ҳаммуаллифи.
“Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 25 йиллиги”, “Ўзбекистон прокуратурасига 30 йил” эсдалик нишонлари билан мукофотланган.
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳузуридаги Экспертлар гуруҳи аъзоси.
Сафаров Темур Уктамович
Марказ катта прокурори, адлия кичик маслаҳатчиси, ю.ф.ф.д (PhD).
Email: t.u.safarov@proacademy.uz
2017-2024 йилларда Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги тизимида турли лавозимларда ишлаган.
"Ўзбекистоннинг ёш етакчилари" дастури доирасида Муҳаммад ибн Рашид номидаги давлат бошқаруви мактабида (БАА) малака оширди.
Олий Мажлис Сенатининг аҳоли ва давлат хизматчиларининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини юксалтириш, жамиятда коррупцияга қарши муросасизлик муҳитини шакллантириш масалалари бўйича ишчи гуруҳи аъзоси.
Академиянинг Илмий даражалар берувчи илмий кенгаш қошидаги семинар аъзоси.
“Адлия вазирлигининг 30 йиллиги” эсдалик нишони билан мукофотланган.
Коррупцияга қарши курашиш масалалари бўйича 1 та монография, 2 та ўқув қўлланма, 1 та рисола ва 30 дан ортиқ илмий мақолалар муаллифи, "Халқаро ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ташкилотлар" дарслиги ҳаммуаллифи.
Аҳмадов Алимардон Ахмадович
Марказ прокурори, адлия маслаҳатчиси.
“Ноқонуний активларни қайтаришнинг институционал асосларини такомиллаштириш” мавзусидаги докторлик диссертацияси устида иш олиб бормоқда.
Email: a.ahmadov@proacademy.uz
Ғарбий ва Марказий Осиё давлатларининг Активларни қайтариш бўйича идоралараро тармоғи (ARIN-WCA)нинг Котибият координатори вазифасини бажариб келмоқда.

PURPOSE OF THE CENTER
The purpose of the Сenter is to carry out educational, teaching-methodical and scientific-research activities in the direction of fighting corruption.
DUTIES OF THE CENTER
The main tasks of the center are:
improving the skills of prosecutors, law enforcers, state bodies and other organizations in the field of combating corruption, deepening their professional knowledge and skills in this regard;
organization of training sessions, seminars, roundtable discussions, training and other events for employees of state bodies and other organizations, economic management bodies, on prevention and fight against it;
organizing and conducting fundamental, scientific, practical and innovative research aimed at preventing and eliminating corruption;
development of scientifically based conclusions and recommendations on the improvement of legislation in the field of combating corruption and the formation of the practice of applying the uniform law in this field;
implementation of measures aimed at ensuring the compliance of the provisions of the UN Convention against Corruption and other international treaties of the Republic of Uzbekistan in the field of combating corruption with the national legislation;
assistance in the implementation of the recommendations of the Istanbul Action Plan of the Eastern European and Central Asian countries of the Organization for Economic Cooperation and Development to fight against corruption;
participation in the development and implementation of state programs and other programs in the field of combating corruption;
implementation of tasks assigned to improve the position of the Republic of Uzbekistan in international rankings and indexes in the field of fighting corruption, including scientific and practical analysis and research in this regard, etc.
Tursunbekov Hudayberdi |
Head of the centre, counsellor of justice. Email: x.tursunbekov@proacademy.uz |
H. Tursunbekov began his professional career in 2008 as an investigator-trainee at the district prosecutor’s office and went on to serve as an investigator of the district prosecutor’s office, senior investigator for especially important cases of the department for Combating economic crimes and corruption of the regional prosecutor’s office, and senior prosecutor of the directorate for combating organized crime and corruption of the General prosecutor’s office.
In 2022, he was awarded the commemorative medal “30 years of the prosecutor’s office of Uzbekistan”.
He participates in the following projects and initiatives:
member of the Secretariat of the Informal Network on asset recovery of Western and Central Asian countries (ARIN–WCA);
member of the Expert group under the anti-corruption Agency;
member of the Public council under the Committee of the Legislative chamber of the Oliy Majlis on combating corruption and judicial-legal issues;
member of the Supervisory board of the project “Improving public administration in Uzbekistan: an inclusive approach to preventing corruption”.
Borsiyeva Zamirat Khasanbekovna |
Senior prosecutor of the center for combating corruption, junior counselor of justice. Email: z.borsieva@proacademy.uz
She is currently working on her doctoral dissertation on the topic: “Implementation of the state’s anti-corruption policy of the Republic of Uzbekistan”.
She has made significant contributions to academic research, publishing over 50 scientific articles, 1 monograph, and 6 practical-methodological manuals.
Her publications cover various topics such as “International law”, “Human rights” (2017), “International organization law”, “Medical law”, and “International criminal law”, “Children’s rights”, “Human rights” (2024).
For conscientious and exemplary performance of official duties, He was awarded with a commemorative specific badge “25th anniversary of the independency of the Republic of Uzbekistan» in 2017, “30 years for the prosecutor’s office of Uzbekistan” in 2022.
Member of the Expert group under the anti-corruption Agency.
Safarov Temur Uktamovich |
Senior prosecutor of the center for combating corruption, junior counselor of justice, lawyer of the 1st class, PhD in Law. Email: t.u.safarov@proacademy.uz
From 2017 to 2024, he held various positions within the system of the Ministry of justice of the Republic of Uzbekistan.
In 2023–2024, he completed advanced training at the Mohammed bin Rashid school of Government (UAE) within the framework of the “Young leaders of Uzbekistan” program.
He holds the status of an international auditor for ISO 37001 “Anti-corruption management systems” and is a lead auditor (IRCA) for ISO 9001 “Quality management systems”.
Member of the working group of the Senate of the Oliy Majlis on raising legal awareness and legal culture among the population and civil servants, and on fostering an atmosphere of zero tolerance towards corruption in society.
Member of the seminar under the Academic council for the awarding of academic degrees of the Academy.
In 2022, he was awarded the commemorative badge “30 Years of the Ministry of justice”.
Author of 1 monograph, 2 teaching manuals, 1 brochure, and more than 30 scientific articles on combating corruption, also co-author of the textbook “International law enforcement organizations.
Ahmadov Alimardon Akhmadovich |
Prosecutor at the Scientific-educational center for combating corruption, counsellor of justice. Сurrently working on his doctoral dissertation on the topic: “Improving the institutional framework for the illicit asset recovery”. Email: a.ahmadov@proacademy.uz |
He is a co-author of the methodological guide “Prosecutorial supervision over the implementation of legislation in the sphere of ensuring safety, use and expenditure of energy resources” and the author of scientific articles.
He currently serves as acting coordinator of the Secretariat of the Inter-Agency asset recovery network of Western and Central Asian States (ARIN-WCA).