Коррупцияга қарши курашиш илмий-таълим маркази
Марказнинг мақсади – коррупцияга қарши курашиш йўналишида ўқув, ўқув-услубий ва илмий-тадқиқот фаолиятини амалга ошириш.
МАРКАЗНИНГ ВАЗИФАЛАРИ
Марказнинг асосий вазифалари қуйидагилардан иборат:
прокуратура, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи, давлат органлари ва бошқа ташкилотлар ходимларининг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги малакасини ошириш, бу борадаги касбий билим ҳамда кўникмаларини чуқурлаштириш;
давлат органлари ва бошқа ташкилотлар, хўжалик бошқарув органлари хизматчилари учун коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашишга оид ўқув машғулотлари, семинар, давра суҳбати, тренинг ва бошқа тадбирларни ташкил этиш;
коррупциянинг олдини олиш ва бартараф этишга қаратилган  фундаментал, илмий, амалий ва инновацион тадқиқотларни ташкил этиш ва ўтказиш;
коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги қонунчиликни такомиллаштириш ва бу соҳадаги ягона ҳуқуқни қўллаш амалиётини шакллантириш бўйича илмий асосланган хулоса ва тавсиялар ишлаб чиқиш;
БМТнинг Коррупцияга қарши конвенцияси ва Ўзбекистон Республикасининг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги бошқа халқаро шартномаларида белгиланган қоидаларини миллий қонунчиликка мувофиқлигини таъминлашга қаратилган тадбирларни амалга ошириш;
Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотининг Шарқий Европа ва Марказий Осиё мамлакатлари учун Коррупцияга қарши курашиш бўйича тармоғининг Истанбул ҳаракатлар режаси доирасидаги тавсияларнинг амалга оширилишида кўмаклашиш;
коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги давлат дастурлари ва бошқа дастурларнинг ишлаб чиқилишида иштирок этиш ва амалга оширилишида кўмаклашиш;
Ўзбекистон Республикасининг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрнини яхшилаш юзасидан юклатилган вазифаларни амалга ошириш, жумладан, бу борада илмий-амалий таҳлил қилиш ва изланишлар олиб бориш ва бошқалар.
Турсунбеков Худайберди
Марказ бошлиғи, адлия катта маслаҳатчиси.
Email: x.tursunbekov@proacademy.uz
Иш фаолияти давомида туман прокуратураси иш ўрганувчиси, туман прокуратураси терговчиси, вилоят прокуратураси Иқтисодий жиноятчилик ва коррупцияга қарши курашиш бўлими алоҳида муҳим ишлар бўйича катта терговчиси, Бош прокуратура Уюшган жиноятчилик ва коррупцияга қарши курашиш бошқармаси катта прокурори лавозимларида хизмат қилган.
“Ўзбекистон прокуратурасига 30 йил”  эсдалик нишони билан мукофотланган.
Қуйидаги лойиҳалар ва ташаббусларда фаол иштирок этади:
Ғарбий ва Марказий Осиё давлатларининг активларни қайтариш бўйича норасмий тармоғи (ARIN-WCA – Asset Recovery Inter-Agency Network West and Central Asia) Котибияти аъзоси;
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳузуридаги Экспертлар гуруҳи аъзоси;
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Коррупцияга қарши курашиш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитасининг ҳузуридаги жамоатчилик кенгаши аъзоси;
“Ўзбекистонда давлат бошқарувини такомиллаштириш: коррупциянинг олдини олишда инклюзив ёндашув” лойиҳасининг Кузатув кенгаши аъзоси.
Борсиева Замират Хасанбековна
Марказ катта прокурори, адлия кичик маслаҳатчиси.
«Ўзбекистон Республикасининг коррупция қарши курашиш давлат сиёсатини амалга ошириш» мавзусидаги докторлик диссертацияси устида иш олиб бормоқда.
Email: z.borsieva@proacademy.uz
50 дан ортиқ илмий мақолалар, 1 та монография, 2 та амалий, 4 та услубий қўлланма муаллифи.
“Халқаро ҳуқуқ”, “Инсон ҳуқуқлари” (2017), “Халқаро ташкилотлар ҳуқуқи”, “Тиббиёт ҳуқуқи”, “Халқаро жиноят ҳуқуқи”, “Бола ҳуқуқлари”, “Инсон ҳуқуқлари” (2024) дарсликлар ҳаммуаллифи.
“Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 25 йиллиги”, “Ўзбекистон прокуратурасига 30 йил” эсдалик нишонлари билан мукофотланган.
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳузуридаги Экспертлар гуруҳи аъзоси.
Сафаров Темур Уктамович
Марказ катта прокурори, адлия кичик маслаҳатчиси, ю.ф.ф.д (PhD).
Email: t.u.safarov@proacademy.uz
2017-2024 йилларда Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги тизимида турли лавозимларда ишлаган.
"Ўзбекистоннинг ёш етакчилари" дастури доирасида Муҳаммад ибн Рашид номидаги давлат бошқаруви мактабида (БАА) малака оширди.
Олий Мажлис Сенатининг аҳоли ва давлат хизматчиларининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини юксалтириш, жамиятда коррупцияга қарши муросасизлик муҳитини шакллантириш масалалари бўйича ишчи гуруҳи аъзоси.
Академиянинг Илмий даражалар берувчи илмий кенгаш қошидаги семинар аъзоси.
“Адлия вазирлигининг 30 йиллиги” эсдалик нишони билан мукофотланган.
Коррупцияга қарши курашиш масалалари бўйича 1 та монография, 2 та ўқув қўлланма, 1 та рисола ва 30 дан ортиқ илмий мақолалар муаллифи, "Халқаро ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ташкилотлар" дарслиги ҳаммуаллифи.
Аҳмадов Алимардон Ахмадович
Марказ прокурори, адлия маслаҳатчиси.
“Ноқонуний активларни қайтаришнинг институционал асосларини такомиллаштириш” мавзусидаги докторлик диссертацияси устида иш олиб бормоқда.
Email: a.ahmadov@proacademy.uz
Ғарбий ва Марказий Осиё давлатларининг Активларни қайтариш бўйича идоралараро тармоғи (ARIN-WCA)нинг Котибият координатори вазифасини бажариб келмоқда.

Цель центра – осуществление учебной, учебно-методической и научно-исследовательской деятельности по направлению противодействия коррупции.
ЗАДАЧИ ЦЕНТРА
Основными задачами Центра являются:
повышение квалификации, а также углубление профессиональных знаний и навыков работников прокуратуры, правоохранительных, государственных органов и других организаций в сфере противодействия коррупции;
организация учебных занятий, семинаров, круглых столов, тренингов и других мероприятий по противодействию и борьбе с коррупцией для служащих государственных органов и других организаций, органов хозяйственного управления;
организация и проведение фундаментальных, научных, прикладных и инновационных исследований, направленных на противодействие и предотвращение коррупции;
разработка научно обоснованных выводов и рекомендаций по совершенствованию законодательства и формированию единообразной правоприменительной практики в сфере противодействия коррупции;
осуществление мер, направленных на обеспечение соответствия национального законодательства нормам Конвенции ООН против коррупции и иным международным договорам Республики Узбекистан в сфере противодействия коррупции;
содействие в реализации рекомендаций в рамках Стамбульского плана действий Сети по борьбе с коррупцией для стран Восточной Европы и Центральной Азии Организации экономического сотрудничества и развития;
участие в разработке и содействии в реализации государственных и иных программ в области противодействия коррупции;
осуществление мер, а также проведение научно-практических анализов и исследований по улучшению позиций Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах в области противодействия коррупции и др.
Турсунбеков Худайберди |
Начальник центра, старший советник юстиции. Email: x.tursunbekov@proacademy.uz |
Работал в должности стажера прокуратуры района, и.о. следователя района, старшего следователя по особо важным делам отдела по борьбе с экономическими преступлениями и коррупцией областной прокуратуры, старшего прокурора Управления по борьбе с организованной преступностью и коррупцией Генеральной прокуратуры.
Награжден памятным знаком «30 лет прокуратуре Республики Узбекистан».
Принимает участие в следующих проектах и инициативах:
член Секретариата Неформальной сети по возврату активов стран Западной и Центральной Азии (ARIN–WCA);
член Экспертной группы при Агентстве по противодействию коррупции;
член Общественного совета при Комитете Законодательной палаты Олий Мажлиса по борьбе с коррупцией и судебно-правовым вопросам;
член Наблюдательного совета проекта «Совершенствование государственного управления в Узбекистане: инклюзивный подход к предупреждению коррупции».
Борсиева Замират Хасанбековна |
Старший прокурор центра, младший советник юстиции. Ведет исследование на тему: «Реализация государственной политики противодействия коррупции Республики Узбекистан». Email: z.borsieva@proacademy.uz |
Автор более 50 научных трудов, включая 1 монографию, 2 практических и 4 учебно-методических пособий.
Соавтор учебников «Международное право», «Права человека (2017), «Медицинское право», «Международное уголовное право», «Права ребенка», «Права человека» (2024).
Награждена памятными знаками «25 лет независимости Республики Узбекистан», «30 лет Прокуратуры Узбекистана».
Член Экспертной группы при Агентстве по противодействию коррупции.
Сафаров Темур Уктамович |
Старший прокурор центра, младший советник юстиции. Email: t.u.safarov@proacademy.uz
Занимал различные должности в системе Министерства юстиции Республики Узбекистан.
Прошел повышение квалификации в Государственной школе управления имени Мухаммада ибн Рашида (ОАЭ) в рамках программы «Молодые лидеры Узбекистана».
Имеет статус международного аудитора стандарта ISO 37001 «Системы менеджмента по противодействию коррупции» и является ведущим аудитором (IRCA) стандарта ISO 9001 «Системы менеджмента качества».
Член рабочей группы Сената Олий Мажлиса по вопросам повышения правосознания и правовой культуры населения и государственных служащих, формирования атмосферы неприятия коррупции в обществе.
Член семинара при Научном совете по присуждению ученых степеней Академии.
Награжден памятным знаком «30 лет Министерству юстиции».
Автор 1 монографии, 2 учебных пособий, 1 брошюры и более 30 научных статей по вопросам борьбы с коррупцией, является также соавтором учебника «Международные правоохранительные организации».
Аҳмадов Алимардон Ахмадович |
Прокурор центра, советник юстиции. Проводит диссертационное исследование на тему: «Совершенствование институциональных основ возврата незаконных активов». Email: a.ahmadov@proacademy.uz
Исполняет обязанности координатора Секретариата Межведомственной сети по возврату активов государств Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA).