Академия ўз фаолиятини очиқлик ва ошкоралик тамойиллари асосида, жамоатчилик ва ОАВ билан мустаҳкам алоқаларни кенгайтириб борган ҳолда амалга оширади.
Академиянинг Жамоатчилик билан алоқалар бўлими Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 28 ноябрдаги ПФ – 257-сонли қарорига мувофиқ ташкил этилган бўлиб, Академия фаолиятининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш, жамоатчилик ва ОАВ билан самарали ҳамкорликни кенгайтириш, Академия фаолиятининг асосий йўналишларига оид ахборот тайёрлаш ва узатиш борасида ишларни амалга ошириб келмоқда.
![]() |
Белгиланган вазифаларни самарали амалга ошириш мақсадида Академиянинг расмий веб-сайти (www.proacademy.uz) ҳамда ижтимоий тармоқлардаги расмий саҳифалари:
Facebook: www.facebook.com/ProsecutorAcademy,
Instagram: www.instagram.com/proacademyuz/,
Twitter: http://www.twitter.com/ProAcademyUz,
Telegram: https://t.me/ProsecutorAcademy
You Tube: https://www.youtube.com/channel/UCz0S27mdA8OhvH5hRhioJTw
яратилиб, фаолият юритиб келмоқда.
Шу билан бирга, очиқ эшиклар куни, пресс-тур, брифинг, тақдимот, учрашув каби фаолият очиқлигини таъминлашга қаратилган тадбирларни фаол ўтказиб келади. Ушбу тадбирлар қайта алоқани таъминлаш, шунингдек, жамоатчилик ва журналистларга Академия ҳақида ишончли ва тўлақонли маълумот олиш имконини беради.
Академияга қабул жараёнларини ёритишга алоҳида эътибор қаратилиб, кириш имтиҳонларини онлайн трансляция қилиш, қабулнинг ҳар бир босқичига оид маълумотларни Академия веб-сайти, ижтимоий тармоқлар ва ОАВда батафсил ёритиш ишлари таъминлаб келинмоқда.
![]() ![]() |
Бўлим томонидан Академия ходимларининг ҳуқуқий тарғибот йўналишидаги фаолияти мувофиқлаштиради, шунингдек, маълумотлар контенти яратилиб, мақсадли аудиторияларга мос янги рукнлар киритилмоқда.
Бундан ташқари, Академия фаолиятига оид буклетлар, брошюралар, бошқа босма материаллар, шунингдек, брендбук, фактбук, Академия фаолиятига оид йиллик ҳисобот журналлари нашрга тайёрланмоқда.
Мансурова Санобархон Атхамовна |
Жамоатчилик билан алоқалар бўлими бошлиғи, адлия кичик маслаҳатчиси. “Коррупцияга қарши самарали фаолиятни ташкил этишда фуқаролик жамияти институтларининг роли” мавзусида социология фанлари бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун диссертация иши олиб бормоқда. |
“Ўзбекистон Конституциясига 25 йил” эсдалик нишони, “Ўзбекистон прокуратурасига 30 йил” эсдалик нишони билан тақдирланган.

Академия осуществляет свою деятельность на основе принципов открытости и прозрачности, поддерживая прочные связи с общественностью и СМИ.
Отдел по связям с общественностью Академии создан в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 28 ноября 2022 года № УП–257 и осуществляет работу по обеспечению открытости и прозрачности деятельности Академии, расширению эффективного взаимодействия с общественностью и СМИ, подготовку и трансляцию информации об основных направлениях деятельности Академии и др.
![]() |
В целях эффективной реализации поставленных задач, созданы и функционируют официальный веб-сайт Академии (www.proacademy.uz), а также страницы в социальных сетях:
Facebook: www.facebook.com/ProsecutorAcademy,
Instagram: www.instagram.com/proacademyuz/,
Twitter: http://www.twitter.com/ProAcademyUz,
Telegram: https://t.me/ProsecutorAcademy
You Tube: https://www.youtube.com/channel/UCz0S27mdA8OhvH5hRhioJTw
Наряду с этим, отделом активно проводятся мероприятия по обеспечению открытости, такие как, дни открытых дверей, пресс-туры, брифинги, презентации, встречи и др. Данные мероприятия способствуют поддержанию обратной связи, а также позволяют общественности и журналистам получить достоверную о полную информацию об Академии.
Особое внимание уделяется освещению процессов приема в Академию, приемные экзамены транслируются в онлайн режиме, информация касательно каждого этапа приема подробно освещается на сайте Академии, соцсетях и СМИ.
![]() ![]() |
Отделом ведется координация работы сотрудников Академии по направлению правового просвещения, а также самостоятельно готовится контент публикаций, вводятся новые рубрики для целевой аудитории.
Готовятся к печати буклеты, брошюры, другая печатная продукция, а также брендбук Академии, фактбук, ежегодные отчетные журналы о деятельности Академии.
Мансурова Санобархон Атхамовна |
Начальник отдела по связям с общественностью, младший советник юстиции. Ведет диссертационную работу на соискание ученой степени доктора философии по социологическим наукам (PhD) на тему: «Роль институтов гражданского общества в организации эффективной антикоррупционной деятельности». |
Награждена памятным знаком «25 лет Конституции Узбекистан», памятным знаком «30 лет прокуратуре Узбекистана».