Терроризмни молиялаштиришга қарши кураш масалалари бўйича ўқув курси ташкил этилди
Академия томонидан БМТнинг Гиёҳванлик ва жиноятчилик бўйича бошқармасининг Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари Мувофиқлаштирувчиси ва Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти билан ҳамкорликда жорий йилнинг 21-24 сентябрь кунлари "Терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш: тергов илғор курси" мавзусида ўқув курси ташкил этилди.
Мазкур тадбир "Терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш" кўп йиллик дастурни амалга ошириш доирасида ташкил этилди, унинг асосий мақсади энг илғор хорижий тажрибага мувофиқ идоралараро ҳамкорлик самарадорлигини ошириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш бўйича мамлакат миллий салоҳиятини мустаҳкамлашдир.
Мазкур тадбирда халқаро экспертлар, Бош прокуратура, Давлат хавфсизлик хизмати, Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти, Ички ишлар вазирлиги, ДХХ Академияси ва Бош прокуратура Академияси ходимлари иштирок этишди.
Ўқув курс давомида молиявий профил яратиш масалалари, янги тўлов усулларининг хусусиятлари, далилларни тўплаш усуллари кўриб чиқилди ва ўтилган материални мустаҳкамлаш бўйича амалий машғулотлар ўтказилди.

Организован учебный курс по вопросам противодействия финансированию терроризма
Академией совместно с Региональным представительством УНП ООН в Центральной Азии, Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане и Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан 21-24 сентября текущего года организован учебный курс на тему: «Противодействие финансированию терроризма: продвинутый курс расследования».
Мероприятие организовано в рамках реализации многолетней программы «Противодействие финансированию терроризма», основной целью которого является повышение эффективности межведомственного сотрудничества в соответствии передовыми международными стандартами и лучшими практиками, укрепление национального потенциала страны по противодействию финансированию терроризма.
В курсах приняли участие представители Генеральной прокуратуры, Департамента по борьбе с экономическими преступлениями, СГБ, МВД, Академии СГБ и Академии Генеральной прокуратуры.
В ходе учебного курса были рассмотрены вопросы создания финансового профиля, особенности новых способов платежей, методы сбора доказательств и проведены практические занятия для закрепления пройденного материала.