Бош прокуратура Академияси магистратурасига кириш имтиҳонлари
2020 йил 15 сентябрь куни “Ғалаба” боғи ҳудудидаги ёпиқ саҳна майдонида Бош прокуратура Академияси магистратурасига кириш ёзма имтиҳони бўлиб ўтди.
Магистратурага танлов “юриспруденция” йўналиши бўйича олий юридик маълумотга эга бўлган шахслар, шу жумладан прокуратура органлари ходимлари орасида ўтказилади.
Академия магистратурасининг “Прокурорлик фаолияти”, “Тергов фаолияти” ва “Коррупцияга қарши курашиш” мутахассисликлари бўйича 2020/2021 ўқув йилига жами 30 та қабул квотаси тасдиқланган бўлиб, танлов ҳар бир ўрин учун 10 нафар номзодни ташкил этди.
Ёзма имтиҳон чет тили бўйича тест саволлари ва ҳуқуқий мавзудаги эсседан иборат.
Эссе мавзулари жиноят ҳуқуқи, жиноят-процессуал ҳуқуқи, фуқаролик ҳуқуқи ва фуқаролик-процессуал ҳуқуқи каби фанлардан тузилган бўлиб, номзод ўз билим ва қобилиятларини тўлақонли намоён этиши учун таклиф этилган саволлар орасидан ўзига энг яқин бўлган мавзуни танлаш имкониятига эга.
Миллий сертификат ёки халқаро сертификатларнинг В2 даражасига эга бўлган номзодларга чет тилидан имтиҳонсиз максимал балл берилади.
Кириш имтиҳонини холис, очиқ ва шаффоф ўтказилишини таъминлаш мақсадида Академия қабул комиссияси томонидан тегишли комплекс чора-тадбирлар амалга оширилган.
Хусусан, чет тили бўйича тест саволларини тузиш, имтиҳонни ўтказиш ва жавобларини баҳолаш учун Давлат тест маркази жалб қилинган.
Ёзма имтиҳонни ўтказишда кузатувчи ҳамда имтиҳон жавобларини текширишда мутахассис сифатида турли таълим муассасалари, жамоат ташкилотлари ва бошқа идоралар вакиллари таклиф қилинган.
Академия расмий сайтида эълон қилинган имтиҳон материаллари асосида тузилган имтиҳон билетлари автоматик тарзда электрон генерация қилинди. Ҳар бир номзодга индивидуал идентификацион рақам берилди, имтиҳон жавоблари эса тўлиқ шифрланди.
Имтиҳонни ўтказиш жараёни тўлиқ видеотасвирга олиниб, Бош прокуратура Академиясининг Фейсбукдаги расмий саҳифаси орқали онлайн тарзда намойиш қилиниши ташкил этилди (www.facebook.com/ProsecutorAcademy).
Эссе мавзулари, билетлар, суҳбат саволлари, шунингдек абитуриентлар рўйхати ва уларнинг имтиҳонга кириш вақтлари Бош прокуратура Академиясининг расмий веб-сайтида олдиндан эълон қилинган (http://proacademy.uz/uz/posts/0187).
COVID-19 пандемияси билан боғлиқ вазиятни инобатга олган ҳолда, имтиҳон ўтказиладиган жойга киришдан олдин номзодларнинг тана ҳарорати ўлчаниб, ҳар бир номзод алоҳида тиббий қўлқоп ва ниқоб ҳамда сув билан таъминланди, уларга керакли канцелярия жиҳозлари берилди.
Кириш имтиҳонининг суҳбат шаклидаги иккинчи босқичининг ўтказилиш вақти қўшимча тарзда маълум қилинади.

15 сентября 2020 года в крытом павильоне на территории парка Победы состоялся письменный вступительный экзамен в магистратуру Академии Генеральной прокуратуры.
Конкурс на прием в магистратуру проводится среди лиц, имеющих высшее юридическое образование по направлению «юриспруденция», в том числе работников органов прокуратуры.
По специальностям магистратуры Академии «Прокурорская деятельность», «Следственная деятельность» и «Противодействие коррупции» на 2020/2021 учебный год утверждена квота приема в количестве 30 человек, конкурс на одно место составил более 10 человек.
Письменный экзамен включил в себя тестирование по иностранному языку и написание эссе по правовой тематике.
Тематики эссе составлены по таким предметам как уголовное право, уголовно-процессуальное право, гражданское право и гражданско-процессуальное право, при этом, кандидату была предоставлена возможность выбора наиболее близкой ему тематики из числа трех предложенных вариантов, с целью предоставления возможности раскрыть свои способности и знания в наибольшей мере.
Кандидаты, имеющие национальные или международные сертификаты, уровня В2 были освобождены от сдачи экзамена по иностранному языку и им засчитан максимальный балл.
В целях обеспечения объективности, открытости и прозрачности при проведении экзаменов, приемной комиссией Академии реализован комплекс соответствующих мер.
В частности, Государственный центр тестирования был привлечен для составления тестовых вопросов по иностранным языкам, проведения экзамена и проведения последующей оценки ответов.
В качестве наблюдателей при проведении письменного экзамена, а также экспертов для проверки ответов экзамена задействованы представители ведущих образовательных учреждений и общественных организаций.
Осуществлена автоматическая электронная генерация билетов, полностью составленных на основе размещенных в свободном доступе экзаменационных материалов. Абитуриентам присвоены индивидуальные идентификационные номера, а результаты экзамена полностью зашифрованы.
Обеспечена видеофиксация всего процесса проведения экзамена, организована трансляция в режиме онлайн на официальной странице Академии Генеральной прокуратуры в Фейсбуке (www.facebook.com/ProsecutorAcademy).
С учетом ситуации, связанной с распространением COVID-19, при входе на месте проведения экзамена измерялась температура кандидатов, каждый кандидат обеспечен медицинской маской, перчатками, водой и необходимыми канцелярскими принадлежностями.
О дате проведения второго этапа вступительного экзамена в виде собеседования будет сообщено дополнительно.