Халқаро илмий конференцияда Академия иштироки
2020 йил 26 август куни Тошкент давлат юридик университетининг таклифига асосан Бош прокуратура Академияси “Суд-тергов фаолиятида шахснинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш кафолатларини мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари” мавзусидаги халқаро илмий конференция ишида ҳамкор ташкилотчи сифатида иштирок этди.
Шунингдек, мазкур тадбирда Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси, М.С.Нарикбаев номидаги Қозоғистон давлат юридик университетининг жиноят-процессуал тадқиқотлар ва коррупцияга қарши курашиш илмий-тадқиқот институти, Гродно давлат университети (Беларусь Республикаси), Ўзбекистон Республикаси Судьялар Олий Кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактаби ҳам ҳамкор ташкилотчи сифатида иштирок этди.
Конференция Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 24 июлдаги "Судлар фаолиятини янада такомиллаштириш ва одил судлов самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги ҳамда 2020 йил 10 августдаги "Суд-тергов фаолиятида шахснинг ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш кафолатларини янада кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги Фармонларининг мазмун моҳиятига бағишланди.
Тадбир давомида иштирокчилар тергов органлари фаолиятида шахс ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш кафолатларини мустаҳкамлаш, айбланувчи (гумон қилинувчи, судланувчи)ни ҳимояга бўлган ҳуқуқи билан таъминлаш, жабрланувчига ҳуқуқий ёрдам кўрсатишнинг ўзига хос хусусиятлари, айбига иқрорлик бўйича келишув институтини жорий этишнинг долзарблиги, Ўзбекистон Республикасида шахс ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш кафолатларини кучайтириш нуқтаи назаридан тергов фаолиятини такомиллаштириш масалаларини муҳокама қилишди.
Халқаро иштирокчилар судгача бўлган иш юритишда шахс ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш, шунингдек, замонавий ахборот жамиятида шахс ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлашнинг жиноий ҳуқуқий кафолатлари бўйича тўпланган тажрибалари билан ўртоқлашдилар.
Конференция натижаси бўйича суд-тергов фаолиятида шахс ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишни такомиллаштириш бўйича тавсиялар берилди.
Бош прокуратура Академиясининг Тошкент давлат юридик университети билан Меморандуми доирасида ҳамкорлик давом этмоқда.

Участие Академии в работе международной научной конференции
26 августа 2020 года Академия Генеральной прокуратуры по приглашению Ташкентского государственного юридического университета выступила в качестве соорганизатора в работе международной научной конференции на тему: «Актуальные вопросы усиления гарантий защиты прав и свобод личности в судебно-следственной деятельности».
Также, в качестве соорганизаторов конференции выступили Региональное представительство Управления ООН по наркотикам и преступности, НИИ уголовно-процессуальных исследований и противодействия коррупции Казахстанского государственного юридического университета им. М.С.Нарикбаева, Гродненский государственный университет (Республика Беларусь), а также Высшая школа судей при Высшем судейском совете Республики Узбекистан.
Конференция была посвящена обсуждению основных положений указов Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности судов и повышению эффективности правосудия» от 24.07.2020 г. и «О мерах по дальнейшему усилению гарантий защиты прав и свобод личности в судебно-следственной деятельности» от 10.08.2020 г.
В ходе мероприятия участники обсудили вопросы усиления гарантий защиты прав и свобод личности в деятельности следственных органов, обеспечения права на защиту обвиняемому (подозреваемому, подсудимому), особенности обеспечения юридической помощью потерпевшего, актуальность внедрения института соглашения о признании вины, совершенствование следственной деятельности в контексте усиления гарантий защиты прав и свобод личности в Республике Узбекистан.
Зарубежные участники поделились накопленным опытом по вопросам обеспечения прав и свобод личности в досудебном производстве, а также реализации уголовно-правовых гарантий защиты прав и свобод личности в современном информационном обществе.
По итогам конференции представлены рекомендации по улучшению защиты прав и свобод личности в судебно-следственной деятельности.
Сотрудничество Академии Генеральной прокуратуры в рамках Меморандума с Ташкентским государственным юридическим университетом продолжается.