ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ БОШ ПРОКУРАТУРАСИ АКАДЕМИЯСИ МАГИСТРАТУРАСИГА ҚАБУЛ ДАВОМ ЭТМОҚДА
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 8 майдаги “Прокуратура органлари кадрларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–5438-сон Фармонига асосан ўқитишнинг амалий хусусиятига ва прокуратура органларининг касбий фаолияти билан узвий боғлиқликка таянган ҳолда магистратура мутахассисликлари бўйича кадрларни тайёрлаш Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академиясининг асосий вазифаларидан бири сифатида белгиланган.
Айни вақтда 2022/2023 ўқув йили учун таълимнинг кундузги ва сиртқи шакллари бўйича Бош прокуратура Академияси магистратурасига қабул давом этмоқда. Ҳужжатлар 10 июндан 10 августга қадар онлайн тарзда Академиянинг расмий веб-сайти орқали қабул қилинади.
Магистратурага танлов “юриспруденция” таълим йўналиши бўйича таянч олий юридик маълумотга эга бўлган фуқаролар (ш.ж. прокуратура органлари ходимлари) орасида ўтказилади. Шунингдек, бошқа таълим йўналишлари бўйича олий маълумотга ва бевосита прокуратура органларида камида 5 йиллик меҳнат стажига эга бўлган прокуратура органлари ходимлари танловда иштирок этиши мумкин.
Академия магистратурасининг “Прокурорлик фаолияти”, “Тергов фаолияти”, “Коррупцияга қарши курашиш” ҳамда “Инсон ҳуқуқларига оид халқаро ҳуқуқ” йўналишлари бўйича кундузги таълим шаклида 2022/2023 ўқув йилига жами 60 та, шу жумладан 24 та давлат гранти ва 36 та тўлов-контракт асосида қабул квоталари тасдиқланган.
Шунингдек, Академияда янги ўқув йилидан эътиборан магистратурада “Прокурорлик фаолияти” мутахассислиги бўйича таълимнинг сиртқи шакли учун жами 25 та (5 та давлат гранти ва 20 та тўлов-контракт) қабул квоталари жорий қилинди.
Ушбу қабул квоталаридан прокуратура органлари ходимлари учун жами 35 та:
кундузги таълим учун давлат гранти асосида – 20 та (ҳар бир мутахассислик бўйича 5 тадан);
сиртқи таълим шакли учун давлат гранти асосида – 5 та, тўлов контракт асосида – 10 та ўрин ажратилган.
Очиқ танлов бўйича (ташқи номзодлар учун) квоталар сони – 50 та:
- кундузги таълим учун давлат гранти асосида – 4 та (ҳар бир мутахассисликда 1 тадан), тўлов контракт асосида – 36 та;
сиртқи таълим шакли бўйича тўлов контракт асосида – 10 тани ташкил этади.
Кириш имтиҳонлари мутахассислик фанлари ва чет тили бўйича ёзма имтиҳон ҳамда суҳбат шаклида август ойида ўтказилади.
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси магистратурасига қабул қилиш ва ўқитишни ташкил этиш тартиби тўғрисидаги низом билан қуйидаги ҳавола орқали танишишингиз мумкин: https://lex.uz/docs/4494360.
Бош прокуратура Академиясининг магистратурасига ҳужжат топшириш тартиби билан видеойўриқнома орқали танишиш мумкин.
Бош прокуратура Академияси магистратурасига кириш имтиҳонлари билан боғлиқ янгиликлар билан Академиянинг расмий веб-сайти (www.proacademy.uz), ижтимоий тармоқлардаги расмий саҳифалари:  www.facebook.com/ProsecutorAcademywww.instagram.com/proacademyuz/, “tm/ProsecutorAcademy” ҳаволаси ҳамда бошқа оммавий ахборот воситалари орқали танишиб боришингиз мумкин.
Шунингдек, магистратурага кириш билан боғлиқ маълумотларни 71-202-04-96 (ички: 1795 ва 1775) телефон рақами орқали ҳам билиб олишингиз мумкин.

ПРОДОЛЖАЕТСЯ ПРИЕМ В МАГИСТРАТУРУ АКАДЕМИИ ГЕНЕРАЛЬНОЙ ПРОКУРАТУРЫ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 8 мая 2018 года № ПФ–5438 «О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров органов прокуратуры», одной из основных задач Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан является подготовка кадров по специальностям магистратуры, основанная на прикладном характере обучения и тесной взаимосвязи с профессиональной деятельностью органов прокуратуры.
В настоящее время продолжается прием в магистратуру Академии Генеральной прокуратуры на 2022/2023 учебный год в очной и заочной формах обучения. Прием документов осуществляется с 10 июня по 10 августа в онлайн формате через официальный веб-сайт Академии.
Конкурс на магистратуру проводится среди лиц, имеющих базовое высшее юридическое образование по специальности «юриспруденция» (в том числе среди работников органов прокуратуры). В конкурсе также могут участвовать работники органов прокуратуры, имеющие высшее образование по другим специальностям со стажем работы не менее 5 лет непосредственно в органах прокуратуры.
Для магистратуры Академии Генеральной прокуратуры в очной форме обучения на 2022/2023 учебный год по специальностям «Прокурорская деятельность», «Следственная деятельность», «Противодействие коррупции» и «Международное право по правам человека» утверждена квота в количестве 60 мест, из них 24 по государственным грантам и 36 на платно-контрактной основе.
Значимым нововведением стала организация в новом учебном году обучения в заочной форме по специальности «Прокурорская деятельность» с квотой 25 мест (5 из них по государственным грантам и 20 на платно-контрактной основе).
Из общего количества квоты приема 35 предназначены для сотрудников органов прокуратуры, в частности:
для очной формы обучения на основе государственного гранта –
20 (по 5 на каждую специальность);
для заочной формы обучения на основе государственного гранта –
5, на платно-контрактной основе – 10.
Количество выделенной квоты по открытому конкурсу (для внешних кандидатов) – 50:
4 (по 1 на каждую специальность), на платно-контрактной основе – 36;
для заочной формы обучения на платно-контрактной основе – 10.
В случае поступления в магистратуру должность и средний месячный заработок сотрудников органов прокуратуры на период обучения сохраняются.
Слушателям, принятым на основе государственного гранта по открытому конкурсу, ежемесячно выплачивается стипендия в порядке и размере, установленных законодательством.
Вступительные экзамены по предметам специальности и иностранному языку будут проведены в августе в виде письменного экзамена и собеседования.
Для ознакомления с положением о порядке по организации обучения и приема в магистратуру Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан перейти по ссылке: https://lex.uz/docs/4494360.
С порядком сдачи документов в магистратуру Академии Генеральной прокуратуры можно ознакомиться посредством видеоинструкции.
С информацией касательно вступительных экзаменов в магистратуру Академии Генеральной прокуратуры можете ознакомиться на официальном сайте (www.proacademy.uz), официальных страницах Академии в социальных сетях (www.facebook.com/ProsecutorAcademy, www.instagram.com/ proacademyuz/, tm/ProsecutorAcademy), а также других средствах массовой информации.
Дополнительную информацию по вопросам приема в магистратуру можно получить по телефону 71-202-04-96 (внутр.: 1795 и 1775).