БОШ ПРОКУРАТУРАДА УЧРАШУВ БЎЛИБ ЎТДИ
2018 йилнинг 8 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академиясида Франциянинг Ўзбекистондаги элчихонаси вакиллари И. Келбель ва Л. Бронкар билан Академия ходимларининг ишчи учрашуви бўлиб ўтди.
Музокаралар давомида шу йили июнь ойида Францияга ишчи ташриф доирасида Академия раҳбариятининг Магистратлар миллий мактаби (ENM) ҳамда Халқаро ҳуқуқий ҳамкорлик бўйича Франция агентлиги вакиллари билан учрашувини ташкил этиш имконияти муҳокама қилинди.
Элчихона томонидан Бош прокуратура вакилларининг Магистратлар миллий мактаби томонидан Франциянинг Бордо шаҳрида ташкил этиладиган, иқтисодий ва молиявий жиноятларни тергов қилиш, шунингдек коррупцияни аниқлаш ва унга қарши кураш мавзуларини қамраб оладиган ўқув тренингларда иштироки масалаласи ҳам тилга олинди.
Юқоридагилар билан бир қаторда, томонлар Франция Республикаси суд тизимига доир рус ва француз тилларда биргаликда ўқув қўлланма нашр этиш масаласини муҳокама қилдилар.
Учрашув якунида иштирокчилар фикр алмашдилар ҳамда келгусидаги ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилдилар.

В ГЕНЕРАЛЬНОЙ ПРОКУРАТУРЕ СОСТОЯЛАСЬ ВСТРЕЧА
8 июня 2018 года в Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан состоялась рабочая встреча сотрудников Академии с представителями Посольства Франции в Узбекистане И. Келбель и Л. Бронкар.
В ходе переговоров обсуждена возможность организации встречи руководства Академии с представителями Национальной школы магистратов (ENM) и Французского агентства по международному правовому сотрудничеству (JCI) в рамках рабочего визита во Францию в июле с.г.
Посольством также затронут вопрос участия представителей Генпрокуратуры в учебных тренингах, организуемых Национальной школой магистратов в г. Бордо, Франция, тематики которых охватывают вопросы расследования экономических и финансовых преступлений, а также выявления и противодействия коррупции.
Наряду с вышесказанным, стороны обсудили вопрос совместного издания учебного пособия на русском и французском языках о судебной системе Французской Республики.
По завершении встречи участники обменялись мнениями и обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества.