ИДОРАЛАРАРО ДАВРА СУҲБАТИ БЎЛИБ ЎТДИ
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академиясида «Юридик кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тизимини тубдан такомиллаштириш масалалари» мавзусида идоралараро давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Юристлар малакасини ошириш маркази ходимлари, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқарув Академияси, Ички ишлар вазирлиги Академияси, Солиқ Академияси, Тошкент давлат юридик университети, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети, Олий ҳарбий божхона институти ҳамда Бош прокуратура Академияси профессор-ўқитувчилари иштирок этдилар.
Давра суҳбати давомида Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Прокуратура органлари кадрларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 2018 йил 8 майдаги ПФ-5438-сон Фармонининг қоидалари ёритилди.
Тадбирда юридик кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини оширишга доир масалалар, шунингдек, тингловчиларнинг билим ва кўникмаларини электрон мониторинг қилиш, масофавий таълимни такомиллаштириш истиқболлари ҳамда хорижий мамлакатларда прокурор, судьяларни қайта ўқитиш тажрибалари атрофлича муҳокама қилинди.
Давра суҳбати якунида иштирокчилар кун тартибидаги масалалар юзасидан тегишли тавсиялар ишлаб чиқдилар, билдирилган таклифлар бўйича ўзаро фикр алмашдилар.

СОСТОЯЛСЯ МЕЖВЕДОМСТВЕННЫЙ КРУГЛЫЙ СТОЛ
В Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан организован межведомственный круглый стол на тему «Вопросы совершенствования системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации юридических кадров».
В мероприятии приняли участие сотрудники Министерства высшего и среднего специального образования, Центра повышения квалификации юристов, профессорско-преподавательский состав Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, Академии министерства внутренних дел, Налоговой академии, Ташкентского государственного юридического университета, Университета мировой экономики и дипломатии, Высшего военного таможенного института, а также Академии Генеральной прокуратуры.
В ходе круглого стола освещены положения Указа Президента Республики Узбекистан №УП-5438 от 8 мая 2018 года «О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров органов прокуратуры».
На мероприятии всесторонне обсуждены вопросы подготовки, переподготовки и повышения квалификации юридических кадров, а также электронный мониторинг знаний и навыков слушателей, перспективы совершенствования дистанционного обучения, опыт по переобучению прокуроров, судей в зарубежных странах.
По завершении круглого стола участники разработали соответствующие рекомендации по вопросам повестки дня, обменялись мнениями о выдвинутых предложениях.