Йўл ҳаракати хавфсизлиги соҳасидаги қўшма лойиҳани амалга ошириш доирасидаги навбатдаги учрашув
Ўзбекистон Республикаси ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида Япония Халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) билан амалга оширилаётган "Йўл ҳаракати хавфсизлиги" қўшма лойиҳаси доирасида япониялик экспертларнинг учрашувлари давом этмоқда.
Ушбу тадбир доирасида йўл ҳаракати хавфсизлиги соҳасидаги ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари, транспорт, соғлиқни сақлаш, мактаб ва мактабгача таълим соҳасидаги вазирлик ва идоралар вакиллари ҳамда суғурта компаниялари ходимлари билан учрашувлар ташкил этилди.
Япониялик экспертлар йўл ҳаракати хавфсизлиги бўйича маълумотларни тўплаш, таҳлил қилиш ва қайта ишлаш юзасидан ўз тажрибаси билан ўртоқлашди, ушбу маълумотларни тўплаш усуллари намойиш этилди.
Йўл ҳаракати ҳуқуқбузарликларининг олдини олиш ва уни профилактика қилиш масалалари муҳокама қилинди, унда ушбу йўналишдаги миллий тажриба билан ўртоқлашилди.
Ушбу учрашувлар давомида томонлар биринчи навбатда йўл ҳаракати хавфсизлиги, йўл инфратузилмаси соҳасидаги меъёрий-ҳуқуқий базани такомиллаштириш, барча йўл ҳаракати иштирокчиларининг ҳуқуқий маданияти ва малакасини ошириш зарур деган якдил фикрга келишди.

Очередная встреча в рамках реализации совместного проекта в сфере безопасности дорожного движения
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан продолжаются встречи экспертов из Японии, в рамках совместного проекта «Безопасность дорожного движения», реализуемого с Японским агентством по международному сотрудничеству (JICA).
В рамках данного мероприятия, организованы встречи с представителями правоохранительных органов в области безопасности дорожного движения, министерств и ведомств в сфере транспорта, здравоохранения, школьного и дошкольного образования, а также сотрудниками страховых компаний.
Японская сторона поделилась своим опытом в сборе, анализе и обработке данных, касательно дорожной безопасности, продемонстрированы методы сбора этих данных.
Обсуждены вопросы предупреждения и профилактики дорожно-транспортных правонарушений, где узбекская сторона свою очередь поделилась своим опытом в этом направлении.
В ходе данных встреч, обе стороны пришли к единодушному мнению, что необходимо в первую очередь развивать нормативную базу в сфере обеспечения безопасности дорожного движения, дорожную инфраструктуру, повышать правовую культуру и квалификацию всех участников дорожного движения.