Прокурор кадрлар малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш соҳасидаги халқаро ҳамкорлик
2018 йил 24 июль куни Бош прокуратура Академиясида «Прокуратура органлари ходимларининг билимларини такомиллаштириш» лойиҳаси доирасида «Прокурор кадрлар ва судьяларнинг касбий тайёргарлиги масалалари: Руминия ва Ўзбекистон тажрибаси» мавзусида халқаро семинарнинг биринчи куни бўлиб ўтди.
Семинарда Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) лойиҳаларининг Ўзбекистондаги Координатори, элчи Джон Мак Грегор, Руминия Магистратураси Миллий Институти мураббийлари Клаудия Ждеру ва Ралука Морошанулар, шунингдек Бош прокуратура Академиясининг профессор-ўқитувчилари иштирок этдилар.
Семинар иштирокчилари прокурор кадрлар ва судьяларга таълим бериш, уларни танлаш ва малакасини ошириш бўича халқаро тажриба, шунингдек Руминия Магистратураси Миллий Институтининг фаолияти билан танишдилар.
Бундан ташқари, прокурорларни тайёрлаш ҳамда прокуратура органлари ходимларини ўқитиш жараёнида назария ҳамда амалиётни ўзаро боғлиқлиги хусусидаги масалалар муҳокама қилинди.

Международное сотрудничество в сфере повышения квалификации и переподготовки прокурорских кадров
24 июля 2018 года в Академии Генеральной прокуратуры в рамках проекта «Совершенствование знаний работников органов прокуратуры» прошел первый день международного семинара на тему «Вопросы профессиональной подготовки прокуроров и судей: опыт Румынии и Узбекистана».
В семинаре приняли участие Координатор проектов Организации по Безопасности и Сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) в Узбекистане, посол Джон Мак Грегор, тренера Национального Института Магистратуры Румынии Клаудия Ждеру и Ралука Морошану, а также профессорско-преподавательский состав Академии Генеральной прокуратуры.
Участники международного семинара ознакомлены с зарубежным опытом в области образования, отбора, повышения квалификации прокуроров и судей, а также с деятельностью Национального Института Магистратуры Румынии.
Кроме того, обсуждены вопросы подготовки прокуроров, а также обеспечения взаимосвязи между теорией и практикой в процессе обучения работников органов прокуратуры.