«Давлат бошқаруви органлари ходимларининг одоб-ахлоқ намунавий қоидаларига оғишмай риоя этиши» мавзусида амалий семинар ўтказилди
Ўзбекистон Республикасининг “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонуни ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 2016 йил 2 март кунги қарори билан тасдиқланган Давлат бошқаруви органлари ва маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари ходимларининг одоб-ахлоқ намунавий қоидаларига биноан, давлат органлари хизматчиларининг одоб-ахлоқ қоидаларига оғишмай риоя этиш давлат бошқаруви соҳасида коррупциянинг олдини олишга доир чора-тадбирлардан бири ҳисобланади.
Айнан ушбу мавзуга бағишлаб, жорий йилнинг 10 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси томонидан Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги қошидаги Абу Райҳон Беруний номидаги Бизнес ва бошқарув республика олий мактаби билан ҳамкорликда амалий семинар ташкил қилинди.
Тадбирда Бизнес ва бошқарув олий мактаби ходимлари ва профессор-ўқитувчилари, Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги, Давлат тест маркази, ТИА “Миллий банки” вакиллари иштирок этдилар.
Семинарни ўтказишдан мақсад давлат хизматчилари ва хўжалик юритувчи субъектлар мансабдор шахсларига одоб-ахлоқ қоидаларига риоя этиш, хизматда манфаатлар тўқнашувини олдини олиш, шунингдек коррупцияга оид ҳуқуқбузарликларнинг барвақт профилактикаси юзасидан қонунчилик талабларини тушунтиришдан иборат.
Интерфаол шаклда ўтказилган тадбир жараёнида Бош прокуратура Академияси ходимлари ва профессор-ўқитувчилари ҳамда таклиф этилган Академия профессори Грегори Уэдл (АҚШ) томонидан тадбир иштирокчилари билан ҳамкорликда давлат хизмати тизимида ва хўжалик субъектлари фаолиятида манфаатлар тўқнашуви ҳолатларини олдини олиш бўйича амалий чора-тадбирлар ишлаб чиқилди.
Тадбир иштирокчилари амалий семинарнинг давлат хизматчилари ва хўжалик юритувчи субъектлар ходимлари ўртасида одоб-ахлоқ қоидалари ва манфаатлар тўқнашуви ҳолатларига йўл қўймасликни таъминлаш мақсадида фикрлар ва энг яхши тажрибаларни алмашиш учун муҳим аҳамият касб этганлиги эътироф этилди.

Проведен практический семинар на тему: «Неукоснительное соблюдение правил этического поведения государственных служащих»
Неукоснительное соблюдение правил этического поведения государственных служащих является одной из мер по предупреждению коррупции в сфере государственного управления согласно Закону Республики Узбекистан «О противодействии коррупции», а также Типовыми правилами этического поведения работников органов государственного управления и органов исполнительной власти на местах, утвержденными постановлением Кабинета Министров от 2 марта 2016 года.
Именно этой теме был посвящен практический семинар, организованный 10 сентября текущего года Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан совместно с Республиканской высшей школой бизнеса и управления имени Абу Райхана Беруни при Национальном агентстве проектного управления при Президенте Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие сотрудники профессорско-преподавательского состава и магистры Высшей школы бизнеса и управления, представители Национального агентства проектного управления, Государственного центра тестирования, «Национального банка» ВЭС и др.
Семинар был проведён в целях доведения до государственных служащих и должностных лиц хозяйствующих субъектов требований законодательства по соблюдению профессиональной этики, предупреждения конфликта интересов на службе, а также мер по ранней профилактике коррупционных правонарушений.
В ходе мероприятия, проведенного в интерактивной форме, сотрудниками и профессорско-преподавательским составом Академии Генеральной прокуратуры, а также приглашенным профессором Академии Грегори Уэдлом (США) совместно с участниками были выработаны практические меры по предотвращению ситуаций конфликта интересов в сфере государственной службы, а также в деятельности хозяйствующих субъектов.
Участники семинара подчеркнули важность практического семинара для обмена мнениями и наилучшей практикой в целях обеспечения недопущения нарушений этических правил и конфликта интересов среди государственных служащих и работников хозяйствующих субъектов.