СОЛИҚ ИСЛОҲОТЛАРИНИ ҲУҚУҚИЙ ҚЎЛЛАБ-ҚУВВАТЛАШ МАСАЛАЛАРИГА БАҒИШЛАНГАН ЎҚУВ СЕМИНАРИ ЎТКАЗИЛДИ
Бош прокуратура Академиясида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 2 августдаги “Ўзбекистон Республикасида амалга оширилаётган солиқ ва божхона ислоҳотларини ҳуқуқий қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-5499-сонли Фармони ижросини таъминлаш масалаларига бағишланган видеоконференцалоқа режимида навбатдаги ўқув семинари ўтказилди.
Тадбирда Бош прокуратура, Молия вазирлиги, Давлат солиқ қўмитаси ходимлари, шунингдек, солиқ ва божхона соҳаларидаги қонунчилик ижроси устидан назоратни амалга ошириш учун масъул Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳар ҳамда туман (шаҳар) прокурорларининг ўринбосарлари иштирок этди.
Семинарда Ўзбекистон Республикаси солиқ ва бюджет сиёсатининг асосий йўналишлари, солиқ сиёсатини такомиллаштириш концепцияси, солиқ сиёсатини самарали амалга оширилишини таъминлашда солиқ тизими ва солиқ режимининг ўзига хос хусусиятлари, солиқ тизими ва маъмуриятчилигини такомиллаштиришнинг долзарб масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Шунингдек, тадбирда назорат қилувчи органлар томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказиладиган текширувларни келишиш ва ўтказиш, солиққа тортиш соҳасида қонунийлик аҳволини тизимли таҳлил қилиш бўйича тегишли тавсия ва кўрсатмалар берилди.

ПРОВЕДЕН УЧЕБНЫЙ СЕМИНАР, ПОСВЯЩЕННЫЙ ПРАВОВОМУ СОПРОВОЖДЕНИЮ НАЛОГОВЫХ РЕФОРМ
В Академии Генеральной прокуратуры в режиме видеоконференцсвязи проведен очередной учебный семинар, посвященный вопросам исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 2 августа 2018 года № УП-5499 «О мерах по правовому сопровождению осуществляемых налоговых и таможенных реформ в Республике Узбекистан».
В мероприятии приняли участие сотрудники Генеральной прокуратуры, Министерства финансов, Государственного налогового комитета, а также заместители прокурора Республики Каракалпакстан, областей, города Ташкента и районов (городов).
В семинаре обсуждены такие актуальные вопросы, как основные направления налоговой и бюджетной политики Республики Узбекистан, особенности концепции совершенствования налоговой политики, системы налогообложения и налогового режима в обеспечении эффективный налоговой политики, совершенствовании системы налогообложения и налогового администрирования.
В ходе мероприятия даны соответствующие рекомендации и указания по вопросам согласования и проведения контролирующими органами проверок деятельности субъектов предпринимательства, осуществлении системного анализа соблюдения законности в налоговой сфере.