Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси: Ўзбекистон ва Япония тажрибаси
2018 йилнинг 26 сентябрь кунида Бош прокуратура Академиясида Япония Адлия вазирлиги ва Нагоя университети вакиллари таркибидаги Япония делегацияси ташрифи доирасида “Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси: Ўзбекистон ва Япония тажрибаси” мавзусида халқаро семинар бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Одил судлов муаммоларини ўрганиш тадқиқот маркази ходимлари, Ички ишлар вазирлиги Академияси, Юристлар малакасини ошириш маркази, Тошкент давлат юридик университети, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети, Тошкент шаҳридаги халқаро Вестминстер университети, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси профессор-ўқитувчилари иштирок этдилар.
Мазкур халқаро семинар давомида ҳуқуқбузарликларни аниқлаш ва уларнинг профилактикаси соҳасида Япония тажрибаси, Японияда жиноятчиликни олдини олишда жазо тайинлаш ва жазодан озод қилиш масалалари, Ўзбекистонда ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши курашиш борасида амалга оширилаётган комплекс чора-тадбирлар ва эришилаётган натижалар ҳақида тўхталиб ўтилди.
Семинар якунида иштирокчилар ҳуқуқбузарликлар профилактикаси масалалари юзасидан фикр алмашдилар, барча қизиқтирган саволларга жавоб олдилар.

Профилактика правонарушений: опыт Узбекистана и Японии
26 сентября 2018 года в рамках визита делегации Японии в составе представителей Министерства юстиции Японии и Университета Нагоя в Академии Генеральной прокуратуры состоялся международный семинар на тему «Профилактика правонарушений: опыт Узбекистана и Японии».
На мероприятии приняли участие сотрудники Исследовательского центра изучения проблем правосудия при Высшем судейском совете Республики Узбекистан, профессорско-преподавательский состав Академии Министерства внутренних дел, Центра повышения квалификации юристов, Ташкентского государственного юридического университета, Университета мировой экономики и дипломатии, Международного Вестминстерского университета в Ташкенте и Академии Генеральной прокуратуры.
В ходе данного международного семинара рассмотрен опыт Японии в сфере профилактики и выявления правонарушений, вопросы назначения наказаний и освобождения от наказания в предупреждении преступности в Японии, комплексные меры, осуществляемые по профилактике правонарушений и борьбе с преступностью в Узбекистане и достигнутые результаты.
По завершении семинара участники обменялись мнениями по вопросам профилактики правонарушений, были получены ответы на все интересующие ответы.