Қийноққа қарши курашишга доир ўқув курси ўтказилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Бош прокуратура ва Ички ишлар вазирлиги ҳамкорлигида Тошкент вилоятида “Қийноққа солишга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба” мавзусида ўқув курси ташкил этилди. Мазкур ўқув тадбири Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 7 февралдаги қарори билан тасдиқланган Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги миллий таълим дастури ижроси доирасида ўтказилди.
Ўқув курси тингловчилари вилоят прокуратура ва ички ишлар органлари ходимларидан иборат бўлди.
Академия мутахассислари тингловчиларни қийноққа солишга қарши курашиш соҳасидаги халқаро стандарлар билан атрофлича таништириб ўтдилар. Қийноқларнинг олдини олиш фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича илғор хорижий тажрибалар моҳияти атрофлича тушунтирилиб, соҳада қатор янги таъсирчан механизмларни жорий этиш юзасидан муҳим маълумотлар берилди.
Миллий қонунчиликда қийноққа солиш, шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи ҳисобланган муомала ҳамда жазо турларини қўллашни тақиқловчи нормалар мавжудлигига эътибор қаратилди. Бу борадаги умумэътироф этилган принцип ва қоидаларнинг аҳамияти алоҳида таъкидланди.
Маърузаларга уйғун равишда амалий машғулотлар ҳам ўтказилди. Ўқув курси якунида тингловчиларга сертификатлар берилди.

The Law Enforcement Academy, together with the National Center of the Republic of Uzbekistan for Human Rights, the Prosecutor General's Office and the Ministry of Internal Affairs in the Tashkent region, organized a training course on the topic: "Combating torture: international practice and national experience".
The training event was organized as part of the implementation of the National Educational Program in the field of human rights in the Republic of Uzbekistan, approved by the decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 7, 2023.
The participants of the course were employees of the prosecutor's office and internal affairs of the region.
The Academy's specialists familiarized the audience with up-to-date information on international standards in the field of combating torture and their application in law enforcement practice. Successful foreign practice and a number of new effective mechanisms that contribute to improving the effectiveness of work on the prevention of torture are explained in detail.
Special attention is drawn to the existence in national legislation of norms prohibiting the use of torture, cruel, inhuman or degrading treatment and punishment. The importance of generally recognized principles and rules in this regard is emphasized.
Practical classes were held along with lectures. Upon completion of the course, students were awarded certificates.