Қорақалпоғистон Республикасида сайёр ўқув курси ўтказилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ходимлари томонидан Қорақалпоғистон Республикаси прокуратураси органларида хизмат ўтаётган ёш мутахассислар учун сайёр ўқув курси ўтказилди.
Республиканинг бир қанча туман ва шаҳар прокуратураларида ёш мутахассислар билан АКТ воситасида содир этилган жиноятларни тергов қилиш масалаларига оид тренинг ташкил этилиб, уларга рақамли далиллар билан ишлаш бўйича тавсиялар берилди.
Жиноятчилик кўрсаткичлари нисбатан юқори бўлган, “Қизил ҳудуд” тоифасига кирган ҳудудлар жойига чиққан ҳолда ўрганилди ва ҳолатни ўзгартириш юзасидан тегишли илмий асосланган кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, Қорақалпоғистон Республикаси Ички ишлар бошқармаси Киберхавфсизлик бўлими ходимлари билан учрашув ўтказилди. Рақамли далиллар билан боғлиқ фош этилмаган жиноят иши ҳужжатлари ўрганилди ҳамда улар юзасидан рақамли далилларни аниқлаш, таҳлил қилиш, тўплаш ҳамда жиноятни фош этиш бўйича зурур тавсиялар берилди.
Шу билан бирга, Академия ходимлари томонидан ёш мутахассислар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар терговчилари учун семинар-тренинг ташкил этилиб, прокуратура органларида ишларни ташкил этиш, қонунчилик ижроси устидан прокурор текширувларини ўтказиш ва прокурор назорати ҳужжатларини қўллаш масалалари, шунингдек рақамли далиллар ва уларнинг мақбуллиги ҳамда кибержиноятларни тергов қилишда крипто-активларни тадқиқ этиш мавзулари бўйича тушунтиришлар берилди.

Проведение выездного учебного курса в Республике Каракалпакстан
Сотрудниками Правоохранительной академии проведен выездной учебный курс для молодых специалистов, проходящих службу в органах прокуратуры Республики Каракалпакстан.
В рамках выездного курса в ряде районных и городских прокуратур Каракалпакстана организованы тренинги по вопросам расследования преступлений, совершенных с применением ИКТ, в ходе которых даны необходимые рекомендации по совершенствованию навыков работы с цифровыми доказательствами.
Также на месте изучены районы с относительно высоким уровнем преступности, отнесенные к категории «красных зон», и даны соответствующие научно обоснованные указания по исправлению ситуации.
Кроме того, проведена встреча с сотрудниками отдела кибербезопасности МВД Республики Каракалпакстан. Изучены нераскрытые уголовного дела, в которых фигурируют цифровые доказательства и даны необходимые рекомендации по их выявлению, сбору, исследованию и анализу.
Наряду с этим, для молодых специалистов и следователей правоохранительных органов организован семинар-тренинг по вопросам организации дел в органах прокуратуры, проведения прокурорских проверок исполнения законодательства и использования документов прокурорского надзора, а также вопросам допустимости цифровых доказательств и анализа крипто-активов при расследовании киберпреступлений.