Қорақалпоғистон Республикасида сайёр ўқув курси ўтказилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ходимлари томонидан Қорақалпоғистон Республикаси прокуратураси органларида хизмат ўтаётган ёш мутахассислар учун сайёр ўқув курси ўтказилди.
Республиканинг бир қанча туман ва шаҳар прокуратураларида ёш мутахассислар билан АКТ воситасида содир этилган жиноятларни тергов қилиш масалаларига оид тренинг ташкил этилиб, уларга рақамли далиллар билан ишлаш бўйича тавсиялар берилди.
Жиноятчилик кўрсаткичлари нисбатан юқори бўлган, “Қизил ҳудуд” тоифасига кирган ҳудудлар жойига чиққан ҳолда ўрганилди ва ҳолатни ўзгартириш юзасидан тегишли илмий асосланган кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, Қорақалпоғистон Республикаси Ички ишлар бошқармаси Киберхавфсизлик бўлими ходимлари билан учрашув ўтказилди. Рақамли далиллар билан боғлиқ фош этилмаган жиноят иши ҳужжатлари ўрганилди ҳамда улар юзасидан рақамли далилларни аниқлаш, таҳлил қилиш, тўплаш ҳамда жиноятни фош этиш бўйича зурур тавсиялар берилди.
Шу билан бирга, Академия ходимлари томонидан ёш мутахассислар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар терговчилари учун семинар-тренинг ташкил этилиб, прокуратура органларида ишларни ташкил этиш, қонунчилик ижроси устидан прокурор текширувларини ўтказиш ва прокурор назорати ҳужжатларини қўллаш масалалари, шунингдек рақамли далиллар ва уларнинг мақбуллиги ҳамда кибержиноятларни тергов қилишда крипто-активларни тадқиқ этиш мавзулари бўйича тушунтиришлар берилди.

A traveling training course was held in the Republic of Karakalpakstan
Employees of the Law Enforcement Academy conducted a traveling training course for young professionals serving in the prosecutor's office of the Republic of Karakalpakstan.
In several district and city prosecutor's offices of the republic, training was organized with young specialists on the issues of investigating crimes committed by means of ICT, and they were given recommendations on working with digital evidence.
Areas with relatively high crime rates, classified as "Red Zones", were studied on the spot, and appropriate scientifically based instructions were given to change the situation.
Also, a meeting was held with employees of the Cyber ​​Security Department of the Internal Affairs Department of the Republic of Karakalpakstan. Undisclosed criminal case documents related to digital evidence were studied and necessary recommendations were made on identifying, analyzing, collecting and solving digital evidence.
At the same time, the staff of the Academy organized a seminar-training for young specialists and investigators of law enforcement agencies, on the issues of organization of cases in the prosecutor's office, prosecutor's inspections of the implementation of legislation and the use of prosecutor's control documents, as well as digital evidence and their Elucidations were made on the acceptability and topics of crypto-asset research in cybercrime investigations.