Солиқлар ва божхона тўловларининг йиғилувчанлигини ошириш масалаларига бағишланган ўқув семинари ўтказилди
Бош прокуратура Академиясида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 2 августдаги “Ўзбекистон Республикасида амалга оширилаётган солиқ ва божхона ислоҳотларини ҳуқуқий қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-5499-сонли Фармони ижросини таъминлаш масалаларига бағишланган видеоконференцалоқа режимида навбатдаги ўқув семинари ўтказилди.
Тадбирда Бош прокуратура, Давлат солиқ қўмитаси, Давлат божхона қўмитаси ходимлари, шунингдек, солиқ ва божхона соҳаларидаги қонунчилик ижроси устидан назоратни амалга ошириш учун масъул Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳар ҳамда туман (шаҳар) прокурорларининг ўринбосарлари иштирок этди.
Семинарда бюджетнинг даромад қисмини ошириш, божхона тўловларини йиғишда заҳира омилларни аниқлаш, товарларнинг божхона расмийлаштирувини тезлаштириш, ташқи савдо операцияларини мониторинг қилиш, экспорт-импорт шартномалари ижросини таҳлил қилиш, шунингдек, ташқи савдо операциялари ўтказилишида валюта қонунчилигига қатъий амал қилинишини таъминлашнинг долзарб масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Шунингдек, тадбирда берилган солиқ ва божхона имтиёзларидан мақсадли фойдаланилишини мониторинг ва назорат қилиш, солиқ ва божхона тўловларини тўлашдан бўйин товлаш ва улардан қочиш ҳолатларини олдини олиш, мазкур соҳада ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан ўзаро ҳамкорликни ва ахборот алмашинувини мақбуллаштириш бўйича тегишли тавсиялар берилди.

Проведен учебный семинар, посвященный вопросам увеличения собираемости налогов и таможенных платежей
В Академии Генеральной прокуратуры в режиме видеоконференцсвязи проведен очередной учебный семинар, посвященный вопросам исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 2 августа 2018 года № УП-5499 «О мерах по правовому сопровождению осуществляемых налоговых и таможенных реформ в Республике Узбекистан».
В мероприятии приняли участие сотрудники Генеральной прокуратуры, Государственного налогового комитета, Государственного таможенного комитета, а также заместители прокуроров Республики Каракалпакстан, областей, города Ташкента и районов (городов).
На семинаре подробно обсуждены актуальные вопросы увеличения доходной части бюджета, выявления дополнительных резервов при сборе таможенных платежей, ускорения таможенного оформления товаров, осуществления мониторинга внешнеторговых операций, анализа исполнения экспортно-импортных контрактов, а также неукоснительного соблюдения валютного законодательства при проведении внешнеторговых операций.
В ходе мероприятия также даны соответствующие рекомендации по вопросам мониторинга и контроля целевого использования предоставленных налоговых и таможенных льгот, пресечении случаев уклонения и избежания от уплаты налоговых и таможенных платежей, оптимизации взаимодействия и обмена информацией между правоохранительными органами в данной сфере.