Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси магистратурасига қабул давом этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси магистратурасининг “Прокурорлик фаолияти” (кундузги, кечки ва сиртқи таълим шаклларига), “Коррупцияга қарши курашиш” ҳамда “Инсон ҳуқуқларига оид халқаро ҳуқуқ” мутахассисликлари бўйича жорий йилнинг 31 июлига қадар қабул давом этиши маълум қилинади.
Хусусан, ушбу мутахассисликлар бўйича таълим жараёни бевосита бугунги кундаги ҳуқуқни қўллаш амалиётини назария билан ўзвий боғлиқлигини таъминлаган ҳолда амалга оширилиб, намунали тингловчиларни хорижий мамлакатларга қисқа муддатли стажировка ўташ учун юбориш амалиёти кенг йўлга қўйилган.
Шунингдек, магистратура мутахассисликларини муваффақиятли якунлаган тингловчилар келгусида прокуратура органларига хизматга қабул қилиниши мумкин.
Мазкур магистратура йўналишлари бўйича ўтказилаётган танловда қуйидаги шахслар иштирок этиши мумкин:
- «Юриспруденция» бакалавриат таълим йўналиши бўйича таянч олий юридик маълумотга эга шахслар;
бошқа таълим йўналишлари бўйича олий маълумот ва бевосита прокуратура органларида камида 5 йиллик меҳнат стажига эга бўлган прокуратура органлари ходимлари.
Ҳужжатлар  Олий таълим, фан ва Инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Билим ва малакаларни баҳолаш агентлигининг “mydtm.uz” электрон платформаси (www.my.uzbmb.uz) орқали тақдим этилади.
Танловда иштирок этувчи номзодларнинг бакалавриат диплом бали ўртача кўрсаткичи ҳамда чет тилидан миллий ёки халқаро сертификат бали асосида амалга оширилади ҳамда қўшимча имтиҳон ўтказилмайди.
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси магистратурасига қабул қилиш ва ўқитишни ташкил этиш тартиби тўғрисидаги Низом билан қуйидаги ҳавола орқали танишиш мумкин: http://lex.uz/uz/docs/6425532.
Академия магистратурасига кириш имтиҳонлари билан боғлиқ янгиликлар Академиянинг расмий веб-сайти (www.proacademy.uz) ва қуйидаги ижтимоий тармоқлардаги расмий саҳифалари:
https://t.me/TheLawEnforcementAcademy ҳамда оммавий ахборот воситалари орқали танишиб бориш мумкин.
Шунингдек, магистратурага қабул жараёнлари билан боғлиқ қўшимча маълумотларни қуйидаги телефон рақамлар: 71-202-04-96 (ички: 1716 ва 1795) орқали ҳам билиб олиш мумкин.

Admission to the Master's Program at the Law Enforcement Academy Continues
Admission to the master's program at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan in the specializations "Prosecutorial Activities" in full-time, part-time, and evening study formats, as well as "Anti-Corruption" and "International Human Rights Law," continues until July 31 of this year.
In particular, the educational process in these specializations is directly linked to the current practice of law application with theory, and the practice of sending exemplary students to foreign countries for short-term internships is widely implemented.
Students who successfully complete the master's program in their specialization may be admitted to the prosecutor's office in the future.
The following individuals may participate in the competition for these specializations:
- Prosecutor's office employees with higher education in other specialties and at least 5 years of work experience directly in the prosecutor's office.
The study duration is one year for full-time education and one and a half to two years for part-time education.
The position and average monthly salary of prosecutor's office employees admitted to the master's program are retained for the duration of their studies.
Documents are accepted through the electronic platform "mydtm.uz" (www.my.uzbmb.uz) of the Agency for Knowledge and Skills Assessment under the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation.
The selection is based on the average grade of the candidate's bachelor's degree diploma and the score of a national or international foreign language certificate; no additional exam is conducted.
For internal candidates without a foreign language certificate, testing is conducted by the Agency in August.
More detailed information:
The Regulation on the procedure for admission and organization of studies in the master's program of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan can be found at the following link: http://lex.uz/uz/docs/6425532.
News related to the entrance exams to the Academy's master's program is available on the Academy's official website (www.proacademy.uz), official social media pages:
- www.instagram.com/proacademyuz
Information about admission to the Academy's master's program can also be obtained by calling 71-202-04-96 (internal: 1716 and 1795).