Ҳуқуқни муҳофаза қилиш Академисида Давлат хавфсизлик хизмати терговчилари учун тинчлик ва хавфсизликка қарши жиноятлар бўйича тергов фаолиятини ташкил этиш, терговни ўтказиш ҳамда бу жараёнда замонавий криминалистик-техник воситалардан фойдаланиш масалаларига бағишланган навбатдаги малака ошириш курси бошланди.
Курс дастури тинчлик ва хавфсизликка қарши қаратилган жиноятлар юзасидан ўтказиладиган тергов ҳаракатлари, тергов жараёнида рақамли қурилмаларда сақланаётган маълумотларни тўғри расмийлаштириб олиш, интернет ижтимоий тармоқларида ўчирилган маълумотларни қайта тиклаш, шахсни идентификация қилишда қўлланиладиган замонавий криминалистик техник воситалардан фойдаланиш ва шу каби қатор долзарб масалаларни қамраб олган.
Малака ошириш курси давомида назарий машғулотлар билан бир қаторда, олинган билимларни мустаҳкамлаш ҳамда зарур кўникмаларни шакллантириш мақсадида амалий ўқув машғулотлари, шу жумладан, Х.Сулаймонова номидаги Республика суд экспертиза маркази, Эксперт-криминалистика бош марказлари, Ўзбекистон Республикаси Дин ишлари бўйича қўмитаси, ва бошқа ташкилотларда сайёр ўқув машғулотлари ўтказиш режалаштирилган.

A professional development course for investigators of the State Security Service has commenced
At the Law Enforcement Academy, a new professional development course for investigators of the State Security Service has started, focusing on organizing investigative activities for crimes against peace and security, conducting investigations, and using modern forensic and technical tools during these processes.
The course program covers various important topics, including conducting investigative actions related to crimes against peace and security, properly documenting data stored on digital devices during investigations, recovering deleted information from social networks, and using modern forensic technical tools for identifying individuals.
In addition to theoretical lessons, the professional development course includes practical training sessions aimed at reinforcing the knowledge gained and developing essential skills. Mobile training sessions are planned to be conducted at institutions such as the Republican Center for Forensic Expertise named after H. Sulaymonova, the Expert Forensics Main Centers, the Committee on Religious Affairs of Uzbekistan, and other organizations.