Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида “Прокурорнинг ёзма нутқи ва нотиқлик санъати” мавзусида масофавий малака ошириш курси ўқув машғулотлари бошланди.
Малака ошириш курси дастуридан утқнинг прокурор нутқнинг мазмуни ва тузилиши, мантиқий асоси, техникаси, воситалари, омиллари, қоидалари, бунда аргументларни қўллаш, прокурор нутқида ёзма нутқ саводхонлиги ва маданияти, бошқа кўплаб мавзулар ўрин олган.
Малака ошириш курсида ҳам онлайн ҳам оффлайн тарзидаги ўқув машғулотлари олиб борилади.
Курснинг асосий мақсади бугунги кунда прокурорлик соҳасида фаолият юритувчи соҳа вакилларида юридик ва адабий тил меъёрларини ривожлантириш, луғавий ва услубий жиҳатларини тадбиқ этиш, улардан тўғри фойдаланиш ва иш фаолиятида қўллай олиш кўникмаларини такомиллаштиришга қаратилган.
Мазкур курс замон талабларига мос кадрларни тайёрлашга, маъмурий-хуқуқий соҳада касбий ва шахслараро муомала маданияти кўникмаларини шакллантиришга хуқуқий вазиятларга мувофиқ касб нутқидан онгли фойдаланиш малакаларини такомилаштиришга хизмат қилади.

Стартовал очередной дистанционный курс повышения квалификации
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан стартовал дистанционный курс повышения квалификации на тему: «Письменная речь прокурора и ораторское искусство».
Программа курса повышения квалификации включает такие вопросы, как содержание и структура прокурорской речи, ее логическая основа, приемы, средства, факторы, правила, применение аргументации при ее составлении, грамотность и культура письменной речи в прокурорской речи и др. Курс включает в себя учебные занятия в онлайн и офлайн форматах.
Курс повышения квалификации направлен на совершенствование навыков применения юридических и литературных языковых норм, их лексических и методологических аспектов.
Курс способствует подготовке кадров в соответствии с требованиями времени, развитию навыков профессиональной и межличностной культуры в административно-правовой сфере, совершенствованию навыков осознанного использования профессиональной речи в соответствии с правовыми ситуациями.