Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида “Прокурорнинг ёзма нутқи ва нотиқлик санъати” мавзусида масофавий малака ошириш курси ўқув машғулотлари бошланди.
Малака ошириш курси дастуридан утқнинг прокурор нутқнинг мазмуни ва тузилиши, мантиқий асоси, техникаси, воситалари, омиллари, қоидалари, бунда аргументларни қўллаш, прокурор нутқида ёзма нутқ саводхонлиги ва маданияти, бошқа кўплаб мавзулар ўрин олган.
Малака ошириш курсида ҳам онлайн ҳам оффлайн тарзидаги ўқув машғулотлари олиб борилади.
Курснинг асосий мақсади бугунги кунда прокурорлик соҳасида фаолият юритувчи соҳа вакилларида юридик ва адабий тил меъёрларини ривожлантириш, луғавий ва услубий жиҳатларини тадбиқ этиш, улардан тўғри фойдаланиш ва иш фаолиятида қўллай олиш кўникмаларини такомиллаштиришга қаратилган.
Мазкур курс замон талабларига мос кадрларни тайёрлашга, маъмурий-хуқуқий соҳада касбий ва шахслараро муомала маданияти кўникмаларини шакллантиришга хуқуқий вазиятларга мувофиқ касб нутқидан онгли фойдаланиш малакаларини такомилаштиришга хизмат қилади.

The next remote professional development course has been launched
At the  Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, training sessions for the remote professional development course on "Prosecutor's Written Speech and Oratory Skills" have begun.
The course program includes topics such as the content and structure of the prosecutor's speech, its logical basis, techniques, tools, factors, and rules, the use of arguments, literacy and culture in written speech within the prosecutor's speech, and many other subjects.
The professional development course is conducted in both online and offline formats.
The main goal of the course is to develop legal and literary language standards in professionals currently working in the prosecutorial field, to apply lexical and stylistic aspects correctly, and to enhance their skills in using these aspects in their work activities.
This course aims to prepare specialists who meet modern requirements, shape professional and interpersonal communication culture in the administrative-legal field, and improve conscious use of professional speech in accordance with legal situations.