Академия 2025 йилги Times Higher Education World University Rankings рейтингидан ўрин олди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси илк бор нуфузли Times Higher Education World University Rankings (WUR) 2025 рейтингига кирди ва “репортёр" (даъвогар) мақомини олди. Бу эътироф Академиянинг тараққиёти ва халқаро академик майдондаги обрўсининг ўсишини кўрсатади.
2025 йилги WUR рейтинги 115 давлатдан ортиқ 2 000 дан зиёд муассасаларни қамраб олган. Рейтинг
18 та мезон ва 5 та асосий йўналишлар: таълим, илмий тадқиқот муҳити, тадқиқотлар сифати, амалиёт ва халқаро ҳамкорлик бўйича университетларнинг фаолиятини баҳолайди.
Ушбу рейтингдаги эътироф Академиянинг ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасидаги таълим ва тадқиқотларни ривожлантиришга, шунингдек, халқаро ҳамкорликни кенгайтириш ва илғор академик муҳитни яратишга бўлган интилишларини тасдиқлайди.
Мазкур мақом Академиянинг катта ютуқлари ва унинг келажакка мўлжалланган стратегик режаларини акс эттиради. Бу муваффақият Ўзбекистоннинг халқаро таълим соҳасидаги ўрнини янада мустаҳкамлаб, Академиянинг юридик ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасидаги таълим ва тадқиқотларни шакллантиришдаги муҳим ролини ифодалайди.

The Academy included in Times Higher Education World University Rankings 2025
For the first time in its history, the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan has been included in the prestigious 2025 Times Higher Education World University Rankings (WUR), earning "reporter" status. This recognition highlights the Academy's progress and its growing reputation in the global academic community.
The 2025 WUR ranks over 2 000 institutions from 115 countries, using 18 carefully calibrated indicators to assess performance across five key areas: teaching, research environment, research quality, industry engagement, and international outlook.
Inclusion in the WUR is a testament to the Academy's commitment to advancing education and research in law enforcement, as well as its efforts to expand international collaborations and provide a world-class academic environment.
The "reporter" status reflects the Academy’s significant development and its strategic plans for future growth. This achievement underscores Uzbekistan's rising prominence in the global education landscape and reinforces the Academy’s pivotal role in shaping the future of legal education and law enforcement training.