“Жиноий даромадларни легаллаштириш ва активларни қайтаришда асосий тергов ҳаракатлари” мавзусида семинар ўтказилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси (UNODC) ҳамда АҚШ Давлат департаментининг халқаро гиёҳвандликка қарши курашиш ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш бюросининг (INL) Тошкентдаги бўлими билан ҳамкорликда “Жиноий даромадларни легаллаштириш ва активларни қайтаришда асосий тергов ҳаракатлари: тинтув, сўроқ қилиш, ҳибсга олиш ва конфискация” мавзусида Тошкентда миллий тренерлар учун ҳудудий семинар ташкил этилди.
Тадбирда Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ҳамда Ўзбекистон Республикаси прокуратура органлари, хавфсизлик органлари ва коррупцияга қарши кураш идоралари вакиллари иштирок этдилар.
Семинар жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва ундириш билан боғлиқ ишлар бўйича қидирув, сўроқ қилиш, ҳибсга олиш ва мусодара қилиш каби асосий тергов ҳаракатларига, жумладан, уларни режалаштириш, тайёрлаш ва амалга ошириш хусусиятларига бағишланган.
Тадбир давомида жиноий даромадларни легаллаштириш ва активларни қайтариш билан боғлиқ ишлар бўйича таъминловчи чоралар ва халқаро ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Мазкур семинар якунлари бўйича жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришни тергов қилиш ва активларни қайтариш сифатини ошириш бўйича тавсиялар ишлаб чиқиш режалаштирилган бўлиб, иштирокчилар уларни ўз фаолиятида қўллаши ва ҳамкасблари ва бошқа бўлинмалар ходимлари ўртасида тажриба алмашиши имконини беради.

Проведение семинара на тему: «Основные следственные действия при расследовании легализации преступных доходов и возврате активов»
Правоохранительной академией совместно с Управлением ООН по наркотикам и преступности (UNODC) и Отдел Бюро Государственного департамента США по борьбе с наркотиками и правоохранительной деятельности (INL) в Ташкенте организован региональный семинар для национальных тренеров на тему: «Основные следственные действия при расследовании легализации преступных доходов и возврате активов: обыск, допрос, арест и конфискация».
В мероприятии участвовали представители органов прокуратуры, органов безопасности и антикоррупционных ведомств Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, а также Республики Узбекистан.
Семинар посвящен основным следственным действиям по делам, связанным с отмыванием преступных доходов и возвратом активов, такие как обыск, допрос, арест и конфискация, включая планирование, подготовку и особенности их проведения.
В ходе мероприятия также, рассмотрены вопросы обеспечительных мер и международного сотрудничества по делам, связанным с отмыванием преступных доходов и возвратом активов.
По результатам данного семинара запланирована разработка рекомендаций по повышению качества расследований, связанных с легализацией доходов, полученных от преступной деятельности и возврату активов, которые они будут использовать в своей деятельности, и распространят среди своих коллег и сотрудников других ведомств.